fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Narava & zdravje

Varno v gore

Sončno vreme, ki se obeta tudi v prihodnjih dneh, v hribe privablja vse več tako izkušenih kot neizkušenih pohodnikov. Na Planinski zvezi Slovenije (PZS) obiskovalcem gora, ki gibanja v gorskem svetu še niso vešči, svetujejo, da se vključijo v planinska društva in se v gore v organiziranih skupinah odpravijo pod vodstvom vodnika PZS.

Pohodništvo in planinarjenje sta odličen način za izboljšanje kondicije, spoznavanje ljudi in zabavo, še posebej, če je dobro poskrbljeno tudi za varnost. Varno se neizkušeni pohodniki v gore lahko podajo pod vodstvom vodnikov PZS. Ti jim glede na izkušnje pri hoji v gore svetujejo pri izbiri vodenega pohoda s planinskim društvom, so zapisali na spletni strani PZS.

Priporočljivo je, da kot obiskovalci gora pred turo že več dni prej spremljamo vremensko napoved za gore, kamor se odpravljamo in upoštevamo opozorila o razmerah v gorah. Izbrati moramo poti, ki so primerne našim psihofizičnim sposobnostim. Vselej moramo ostati na označenih oz. markiranih poteh. Zelo pomembno je tudi, da si zagotovimo primerno planinsko opremo, ki se jo pred gorskim podvigom naučimo uporabljati. Na PZS priporočajo uporabo aktivnega perila in oblačil iz sodobnih materialov, ki se prilegajo telesu. Odsvetujejo bombažna oblačila, saj so le ta hladna in slabo odvajajo znoj.

Na PZS so poudarjajo tudi, da je pomembno, da med aktivnostjo uživamo zadostne količine tekočine in hrane. Na pot se je priporočljivo podati dovolj zgodaj ter o svojih poteh in načrtih obvestiti tudi domače.

Ob nesrečah poskušamo ostati čimbolj mirni

Ob nesreči zavarujemo sebe in poškodovanega pred morebitnimi nevarnostmi in nadaljnjimi poškodbami. Poskušamo ostati čimbolj mirni in če je to potrebno, nudimo prvo pomoč. Pravočasno pokličemo na 112. Po klicu operaterju regijskega centra za obveščanje povemo, kaj se je zgodilo in kje, koliko je poškodovanih in kako ste jim pomagali. Sporočimo mu tudi svoje podatke, lokacijo in telefonsko številko, na katero bodo reševalci lahko poklicali za dodatne informacije. Vselej moramo varčevati z baterijo mobilnega telefona. Na Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) svetujejo, da v primeru, ko ni omrežja, skušamo poslati SMS sporočilo na številko 112.

Nesreča se nam lahko pripeti tudi, ko smo brez telefona. Na GZS so pojasnili, da mora v tem primeru in tudi, če smo na področju, ki ni pokrito s signalom, pisno sporočilo o nesreči prispeti do obveščevalne točke. To so planinske postojanke, visokogorske kmetije in druge postojanke v gorskem svetu ter policijske postaje v dolini.

Portali pohodnikom nudijo veliko koristnih informacij

Pred odhodom v gore je priporočljiva tudi pridobitev znanja o gibanju v gorah ali pa obnovitev le-tega. To zagotavljajo tudi v planinskih društvih in njihovih planinskih šolah, lahko pa se poslužujemo tudi samoizobraževanja preko strokovne planinske literature. Veliko koristnih informacij o obisku gora je pohodnikom na voljo tudi na portalu hribi.net.

Pohodniki portal hribi.net uporabljajo predvsem za načrtovanje izletov v gore, saj na njem najdejo podatke o posameznem hribu, možnih poteh in vremensko napoved. Slike in videi poti, spletne kamere in zemljevidi, ki so jim na voljo, jim olajšajo pot.

Portal služi tudi kot forum, preko katerega si pohodniki izmenjujejo mnenja o planinskih poteh in se obveščajo o razmerah v gorah. Dostopajo tudi do vabil na izlete, ki jih organizirajo različna planinska društva. Portal omogoča tudi dostop do nekaterih poučnih vsebin o živalih in rastlinah, ki jih je moč najti v visokogorju.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki