Občinski svet Občine Kočevje je z veliko večino podprl ustanovitev občinskega socialnega zavoda za oskrbo starejših v skladu s smernicami nove zakonodaje na področju dolgotrajne oskrbe, s čimer je dal tudi podlago za prekinitev koncesijske pogodbe z Zavodom Jutro, ki trenutno oskrbuje od 120 do 150 ljudi. Zavod Jutro se z odločitvijo ne strinja, zato je septembra začel zbirati podpise za referendum.
Na težave v Zavodu Jutro je opozoril primer Andreja Štrumblja, ki je še v začetku tega leta živel v nemogočih razmerah, čeprav so ga obiskovali zaposleni omenjenega zavoda. Po tem primeru se je oglasilo več nezadovoljnih uporabnikov, ki so ostali brez kosila ali nege, pri čemer ne krivijo zaposlenih, temveč vodstvo.
Zavod Jutro ne izpolnjuje zavez iz pogodbe in opravlja le 71 odstotkov dogovorjenih storitev. Ker je Občina želela zagotoviti kakovostne storitve, so junija Jutru celo povečali subvencije za socialne storitve s 55 na 70 odstotkov, kar pomeni, da se je cena za uporabnike še znižala.
Zavod Jutro je trenutno pod drobnogledom socialne inšpekcije. Direktor zavoda Gregor Levič in koordinatorka Sandra Jonovič naj ne bi bila strokovno usposobljena za izvajanje storitev oskrbe, zato ima Občina Kočevje še dodaten razlog za prekinitev pogodbe, ki pa ni prekinjena iz krivdnih razlogov, zato teče enoletni odpovedni rok.
Občina Kočevje bo skrbela za najranljivejše
»Občina Kočevje si prizadeva urediti področje oskrbe starejših z ustanovitvijo javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu, ki bi občanom nudil širok nabor storitev, skladnih z zahtevami Zakona o dolgotrajni oskrbi,« so navedli na Občini Kočevje.
Občina želi zagotoviti pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, storitve zdravstvene nege ter storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Poleg storitev, ki jih občani trenutno poznajo pod imenom pomoč na domu, bo nudena tudi zdravstvena nega, pri čemer vodstvo Občine vidi priložnost v tesnem sodelovanju z Zdravstvenim domom Kočevje, ki bo zagotavljal zdravstveno nego, fizioterapijo, delovno terapijo in druge zdravstvene storitve tako na terenu kot tudi v ustrezno opremljenih prostorih.
Tržna cena storitev oskrbe v Kočevju je višja v primerjavi s cenami nege drugod po Sloveniji, zato si je Občina postavila cilj znižati cene teh storitev in jih približati občanom, kar je podprl celoten občinski svet.
Vsekakor ne držijo navedbe, da Občina Kočevje kakorkoli ukinja oskrbo starejših. Koncesionar je dolžan do izteka koncesijske pogodbe opravljati storitve, dokler delo v skladu z zakonodajo ne prevzame novoustanovljeni javni zavod.
Zavod Jutro s peticijo za razpis referenduma o socialni oskrbi v občini Kočevje želi ohraniti svoj status, zato je septembra začel zbirati podpise za razpis referenduma.
Kmalu bo znano, kakšna bo odločitev socialne inšpekcije, kjer bi se lahko postavilo tudi vprašanje smiselnosti vztrajanja pri referendumu. Denar, ki bi bil sicer namenjen za referendum, bi vodstvo lahko prerazporedilo med 120 in 150 ljudi, ki potrebujejo nego in pomoč na domu, kar je veliko bolj smiselno.