»Zakaj se Kočevsko jezero ne uredi, kot recimo Bloško jezero? Recimo postavitev lesenih hišk in kakšnega tobogana ter ureditev plaže. Kako naj se turizem v Kočevju razvija, če pa v bližnji neposredni okolici ni nobene možnosti prenočitve? Hostel Bearlog je predaleč, za kampiranje bi bila boljša možnost ob jezeru, ker je trenutni kamp preveč oddaljen od jezera. Urejenost Bloškega jezera bi nam, Kočevcem, moral biti za zgled.«
Za odgovor na navedeno vprašanje smo se obrnili na pristojne na Občini Kočevje ter prejeli odgovor s strani Katje Godeša, višje svetovalke za odnose z javnostjo, informiranje in protokol:
»Kot smo že večkrat poudarili, ima Občina Kočevje zaradi odločitev v preteklosti, ko se je rudnik zaprl in zemljišče prodajalo, v lasti le majhen del jezera oziroma zemlje – vodno parcelo z nekaj pripadajoče obale, ki ni razporejena na enakomerni razdalji od vode. Če ponazorimo na primeru, trenutno ne moremo urediti niti poti okoli obale jezera. Podrobnejši vpogled v lastništvo zemljišč je sicer javno dostopen na portalu PISO. Obstaja Urbanistični načrt za ureditev južne polovice obale in pa projekt izvedbe lesenih teras in poti, za izvedbo tega projekta bi potrebovali več zemljišča, ki ga lastnik ni pripravljen prodati lokalni skupnosti po sprejemljivi ceni. Ko bo vzpostavljena možnost celovitega urejanja okolice, nameravamo izvesti participatorni proces idejne zasnove za celotno okolico jezera, skupaj z vsemi deležniki tega prostora. Vsako umestitev ob jezero, predvsem pa večjih objektov, je treba skrbno pretehtati, saj gre za velike posege v okolje. Korenitejši posegi na obali ali vodi jezera so tudi predmet odločanja in dovoljenj Agencije RS za okolje (ARSO). Občina torej ni lastnik zemljišč na jezeru, kar močno otežuje večje investiranje, hkrati pa je nujno, da se vključi v investicije še zasebni kapital, saj Občina v svojem temelju ni ustanovljena za razvoj turizma, temveč za zagotavljanje temeljnih kvalitet bivanja prebivalcev v občini. Kljub temu se bomo trudili še naprej, da zagotovimo interes in investitorje tudi na področju novih namestitvenih kapacitet.
Na jezeru torej urejamo, kar je trenutno možno. Letos se je popravilo lesene pomole, dva sta dobila tudi stopnice oziroma lestev, in uredilo več zelenice za posedanje in druženje nad pomoli. Omejilo se je parkiranje ob obali, saj želimo vozila umakniti stran od neposredne obale, ki naj bo namenjena ljudem. Na glavni plaži se je uredilo odvodnjavanje, kar je bilo nujno za nadaljnje ureditve in zasaditve na tem območju. Naslednji korak je bila ozelenitev teras na glavni plaži jezera. Na voljo je sedaj več terasiranih zelenih brežin. Površina za ležanje, sončenje in druženje se je z zelenicami povečala za več kot dvakrat. Na glavni plaži se bo tudi nasulo nov prod za lepši in prijaznejši dostop v vodo; postavljena bo še ograja za oporo pri dostopu v vodo starejšim osebam. Veseli pa nas tudi informacija, da se je na lokalni ravni pokazal interes za postavitev t.i. »food truck-a«, torej na glavni plaži jezera je prisoten tudi mobilni lokal. Spremembe ocenjujemo kot pozitivne in zelo dobro sprejete, idej in načrtov imamo še veliko in upamo, da bomo lahko čim več realizirali ter s tem naredili preživljanje časa na jezeru še prijetnejše tako za domačine kot obiskovalce.«
M.K.