fbpx
E-UTRIP
Aktualno Iz naših šol Kočevje Novice Občina

OŠ Ob Rinži – šola z mnogimi problemi

Na OŠ Ob Rinži so se v začetku julija začela dela 2. faze investicije zamenjave stavbnega pohištva. Nekatera dotrajana okna so bila že zamenjana, dela pa bodo potekala preko poletja in bodo seveda zaključena pred začetkom šolskega leta. Letošnja investicija sicer zajema celotno zamenjavo oken in vrat z ALU/les materiali v učilnicah prve triade, sanacijo lesenih parapetov in zamenjavo termostatskih ventilov. V naslednjem letu je načrtovana še izvedba zadnje od treh faz, ki je hkrati tudi najobsežnejša. Gre za zamenjavo stavbnega pohištva v učilnicah druge in tretje triade. S tem bo tudi zaključena ena pomembnejših sanacij za varčnejšo in prijetnejšo stavbo.

Župan Občine Kočevje, dr. Vladimir Prebilič, ob številnih problemih, ki jih je izzvala nepravilna izgradnja objekta OŠ Ob Rinži, dodaja: »Sama OŠ Ob Rinži je bila praktično od prevzema naprej šola z mnogimi problemi. Že ob samem začetku je namreč kazalo, da je šola arhitekturno nepravilno zasnovana. Tu je šlo predvsem za vprašanje strehe, saj je v šolo teklo praktično od takrat, ko smo šolo prevzeli, zato smo v prvem koraku najprej sanirali streho in tako preprečili nadaljnje uničevanje objekta. Investicija v tej fazi je bila vredna 700.000 €, ampak je zadeva uspešno odpravljena. Sedaj je tako kot mora biti, torej ne teče več v objekt.«

Odpovedalo kompletno stavbno pohištvo

»Nato smo seveda odšli naprej po ostalih elementih šole. Naslednji element, ki je odpovedal, je bilo kompletno stavbno pohištvo, kot so okna in vrata, se pravi vse, kar je bilo vgrajeno v sam objekt. Vsi elementi so bili namreč vgrajeni direktno v beton. Ko se je to vgrajevalo ni bilo nobenega nadzora in je bilo že v sami osnovi zgrešeno. Poleg tega pa so bila okna zasnovana na način, da je po njih ves čas tekla voda. Tu govorim predvsem o žlebovih, ki niso odvajali padavinske vode, zaradi česar so se okna dodatno namakala in poškodovala. Seveda druge rešitve, kot zamenjati okna, ki so bila preparjena do konca, ni bilo. Okna so bila namreč že na točki, da bi padla ven, kar je predstavljalo nevarnost, da bi lahko padla celo na otroka. Kompletna investicija v tej fazi bo znašala milijon in pol evrov. Letos smo tako uspešno že zamenjali popolnoma vsa okna.«

V tretji fazi energetska sanacija

V tretji fazi bo potrebna kompletna energetska sanacija, ki je prav tako nujno potrebna in kjer potrebnega kar nekaj izdatnega poseganja v objekt. Župan pojasnjuje da »sam objekt praktično sploh ni izoliran. Izgube so ogromne, najbolj problematične pa niso izgube, temveč toplotni mostovi, ki pri tem nastajajo. Če tega ne bomo popravili, potem lahko tvegamo, da se bodo določene poškodbe, ki so že nastale v preteklosti, ponovile.«

Višina investicije primerljiva z izgradnjo novega objekta

Višino investicije župan dr. Prebilič primerja s stroški izgradnje popolnoma novega objekta, saj bo celotna investicija zahtevala več kot tri milijone evrov. V tej investiciji stroški menjave gorivnega elementa, plina z lesnimi sekanci, niso upoštevani. Ob tem dr. Prebilič dodaja da » je bila ta šola tako potratna, da je ogrevanje te šole stalo več, kot ogrevanje vseh šol v naši občini skupaj. To smo takrat zamenjali, sedaj se ogreva na lesne sekance, tako da smo sanirali tudi samo napeljavo in pomembno zmanjšali stroške šole, ki so bili res popolnoma nenormalni.«

Je mogoče pri tej sanaciji računati na kakšna sredstva?

Na vprašanje dr. Vladimir Prebilič odgovarja: »Seveda, računamo, da bomo pridobili sredstva iz eko sklada, kolikor jih bomo pač lahko. Za prvo fazo smo sredstva že pridobili, za drugo pa po gradnji. Gre za zelo velik finančni vložek v objekt, ki je praktično nov, če upoštevamo, da je življenjska doba šole cca. 50 ali 70 let. Ta objekt bil star 10 ali 11 let, ko so se na njem začele pojavljati vse napake. Torej tu gre za popolno odpoved v treh pogledih; prvo je narobe zasnovana arhitekturna rešitev, to je bil izvirni greh, drugi greh je bil pri sami izvedbi projekta, torej izvajalec je delal nestrokovno, neprimerno in škodljivo za uporabnika, in tretjič, nadzora, ki bi moral skrbeti, da se te stvari ne bi dogajale, je popolnoma odpovedal. Na koncu smo dobili izdelek, ki je katastrofalen in ki nas sedaj stane tri in pol milijona evrov, da bo sploh uporaben.«

M.K.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki