fbpx
E-UTRIP
Aktualno Črna kronika Kronika Ribnica

Več informacij o prisilni hospitalizaciji v Ribnici

V včerajšnjem policijskem poročilu iz Ribnice, ki se je nanašalo na dogodke v četrtek, 22. 10., je bilo zapisano, da so policisti pomagali zdravstvenemu osebju pri prisilni hospitalizaciji bolnika. O samem dogodku smo povprašali v ZD Ribnica, kjer odgovarjajo, da se je hospitalizacija izvedla zaradi duševne neuravnovešenosti bolnika, zaradi česar bi lahko ogrožal ljudi okoli sebe. »Pri obravnavi osebe se uporabijo najmilejši ukrepi in sredstva, s katerimi jo je še mogoče obvladati ter pri tem spoštovati njeno osebnost in dostojanstvo,« razloži Andrej Lampe iz ZD Ribnica.

Pravno podlago za prisilno hospitalizacijo določa Zakon o duševnem zdravju (Uradni list RS, št. 77/08, 46/15 – odl. US in 44/19 – odl. US), podlago za sodelovanje zdravstvenega osebja, nujne medicinske pomoči in policije pa ureja Pravilnik o načinu sodelovanja med zdravstvenim osebjem in reševalno službo ter policijo (Uradni list RS, št. 44/09).

Kdaj se osebo prisilno hospitalizira?

Lampe pojasni, da »je v skladu z Zakonom o duševnem zdravju oseba lahko sprejeta na zdravljenje v oddelek pod posebnim nadzorom brez privolitve in pred izdajo sklepa sodišča, če so podani naslednji pogoji:

  • če ogroža svoje življenje ali življenje drugih ali če huje ogroža svoje zdravje ali zdravje drugih ali povzroča hudo premoženjsko škodo sebi ali drugim,
  • če je ogrožanje iz prejšnje alineje posledica duševne motnje, zaradi katere ima oseba hudo moteno presojo realnosti in sposobnost obvladovati svoje ravnanje in
  • če navedenih vzrokov in ogrožanja iz prve in druge alineje ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči (z zdravljenjem v psihiatrični bolnišnici izven oddelka pod posebnim nadzorom, z ambulantnim zdravljenjem ali z nadzorovano obravnavo).«

»Sodišče v enem dnevu od prejema obvestila direktorja psihiatrične bolnišnice oziroma od dneva, ko izve, da je oseba sprejeta v psihiatrično bolnišnico brez svoje privolitve, s sklepom uvede postopek, v katerem postavi izvedenca in odvetnika osebe. Sodišče v enem dnevu po izdaji sklepa o uvedbi postopka osebo obišče v oddelku pod posebnim nadzorom in jo v prisotnosti odvetnika, izvedenca in zastopnika zasliši, razen če na podlagi neposrednega stika z osebo ugotovi, da zaslišanje glede na njeno zdravstveno stanje ni mogoče,« še doda Lampe.

Prisilna hospitalizacija obravnavane osebe je tokrat potekala brez težav. Policisti namreč sporočajo, da so zadevo na kraju spremljali, vendar pa pri tem ni prišlo do nobenega ogrožanja, zato jim niti ni bilo potrebno posredovati.

M.K.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki