Moja hiša, moja svoboda, pravimo. Življenje v bloku pa vendarle ne prinaša toliko svobode. Sobivanje v bloku ali večstanovanjski stavbi prinaša številne prednosti, vendar pa je pomembno, da se zavedamo tudi izzivov, ki jih prinese bivanje v bližini sosedov. Da bi zagotovili prijetno in mirno okolje, je nujno, da se držimo določenih pravil in upoštevamo slovensko zakonodajo.
————————————————–
»V bloku živim že 30 let. V tem času me ni nič tako zmotilo, da bi se pritoževal nad sosedi.«
»Moti me, kadar v večernih urah začnejo vrtati, razbijati itd. Saj vem, da so ljudje dolgo v službah, pa vendar …«
»Vem, da marsikoga, predvsem ljudi, ki nimajo otrok, moti jok ali celo smeh. Enkrat sem pred vhodom v stanovanje pustila voziček, ker sem šla previjati in so me v vozičku pričakale smeti. Nekdo je notri dal vrečke od kruha in olupke. Bila sem čisto šokirana …«
»Iskreno vam povem, da mi gredo na živce otroci, ki brez nadzora staršev norijo pod bloki. Nabijajo žogo, kdaj tudi v okna.«
»Moti me, ker sosed pod našim stanovanjem prireja zabave, na balkonu kadijo in ta vonj pride do mojega stanovanja. Nočem biti tečen, ampak, če me že sprašujete, kaj me moti.«
———————————————-
To so izkušnje naših anketirancev, ki živijo v bloku. Kot pravimo, si sosedov ne moreš izbirati, a dobro je, da z njimi živiš v relativnem sožitju. Sosedske odnose v večstanovanjskih stavbah pri nas ureje Stvarnopravni zakonik (SPZ). Ta zakon določa pravice in obveznosti lastnikov stanovanj, med drugim:
- Pravica do nemotenega uživanja v stanovanju
- Obveznost vzdrževanja stanovanja v dobrem stanju
- Obveznost spoštovanja sosedov
- Prepoved motenja nočnega miru
Če smo ravno pri nočnem miru. Nočni mir je v Sloveniji urejen s Pravilnikom o varstvu javnega reda in miru. Nočni mir traja od 22. ure do 6. ure zjutraj. Kdor na nedovoljen način moti mir in počitek ljudi s hrupom, pri čemer ne gre za nujne intervencijske ali vzdrževalne posege, tvega kazen za kaljenje nočnega miru. Globa za ta prekršek znaša od 83,46 do 208,65 evra. V času počitka je torej prepovedano kričati, prepevati, glasno govoriti, predvajati glasbo, uporabljati stroje in naprave, ki povzročajo hrup ter izvajati gradbena dela.
Renovacija večstanovanjske stavbe je velik projekt, ki zahteva sodelovanje vseh lastnikov stanovanj. Zakon o etažni lastnini (ZEL) določa postopek sprejemanja sklepov o sanaciji stavbe. Za sprejetje sklepa je potrebna soglasje večine lastnikov stanovanj. Če renovirate lastno stanovanje, preko oglasne deske obvestite sostanovalce. Napišite, koliko časa bo predvidoma renovacija trajala in prosite za razumevanje.
Korekten odnos in upoštevanje pravil sta ključna elementa za dobre odnose s sosedi. Prav tako je dobrodošlo tudi potrpljenje, če kdaj pa kdaj – nehote – pride do odstopanja od pravil.