fbpx
E-UTRIP
Aktualno Gospodarstvo Kočevje Narava Narava & zdravje Novice Občina Zdravje

V pričakovanju rezultatov (ne)pitne vode: je problem prisoten že dalj časa, a ugotovljen šele sedaj?

Zaradi možne onesnaženosti površinskih voda iz Rinže in Bilpe, NIJZ na določnih vodovodnih sistemih odsvetuje uporabo vode. Možna onesnaženost je vezana na nesrečo v Melaminu. Danes smo odgovore iskali pri direktorju kočevskega Hydrovoda. Antun Gašparac pravi, da so po obvestilu NIJZ obvestili javnost in da rezultate pričakujejo.

Naši vodni viri so bili vedno v okviru mejnih vrednosti

»Povečane vrednosti so bile zaznane v površinski vodi, ne pa v pitni, namreč, meritve prisotnosti formaldehidov se v pitni vodi sploh ne izvaja. Direktiva o pitni vodi iz leta 2020 ne predpisuje merjenja formaldehidov, torej, mejne vrednosti le-teh sploh niso določene. Direktiva določa samo merjenje epiklorhidrina, ki pa je vedno v mejnih vrednostih.«

Antun Gašparac, direktor podjetja Hydrovod.

»Koprivnik leži na nadmorski višini, ki je višja od Kočevja, voda pa nikoli ne teče navzgor, pač pa navzdol. Zato se sprašujem, čemu takšen ukrep in ga tamkajšnjim prebivalcem ne znam razložiti. Ampak, kakorkoli, strokovnjaki so tako določili in seveda jih upoštevamo,« pove Gašparac in doda, da Hydrovod v nobenih meritvah vodnih virov, ki jih redno opravljajo, nikoli ni bilo nikakršnih vrednosti, ki bi presegale mejne, saj bi v nasprotnem primeru seveda takoj ukrepali. Površinske vode nikoli niso bile prekomerno onesnažene, kar kažejo tudi meritve ARSA.

»V lanskem letu je Hydrovod ravno zaradi namena morebitne nesreče v tovarni Melamin pod kolesarsko stezo tekom Tomšičeve ulice, umestil dodatno cev za dovod požarne vode, tako da je v tragični nesreči 12. maja voda za gasilce prihajala z dveh strani in tudi zaradi tega – seveda, gasilci so opravili ključno nalogo, pa vendar – je bilo gašenje tako uspešno.

Melamin: obstaja možnost, da gre za posledico redne proizvodnje

Torej, formaldehidi so se pojavili v Rinži in v Bilpi, ne pa v virih pitne vode. Torej, nobena analiza pitne vode ni pokazala, da bi bil kakšen vodni vir onesnažen in da bi na podlagi teh rezultatov izdali ta ukrep. Ukrep je bil preventiven, če bi se slučajno izkazalo, da so povišane vrednosti tudi v pitni vodi,« še enkrat razjasni Gašparac. »Tudi predstavniki Melamina so izjavili, da prisotnost formaldehidov v površinskih vodah ni posledica nesreče, pač pa je možno, da je to posledica redne proizvodnje.«

Formaldehid se ne meri, Melamin ga proizvaja, zdaj je najden …

Na podlagi tega lahko utemeljeno sklepamo, da je formaldehid konstantno uhajal iz Melamina, vprašanje pa je, kje in na kakšen način pride do reke Rinže. Melamin ima tudi svoje bazene, namenjene tem snovem, a gre določen del tudi v čistilno napravo. Očitno pride tudi do Rinže, kar pomeni, da lahko pride tudi do kakšnega vodnega vira … »Opravili smo že nešteto barvanj reke Rinže in ta barva nikoli ni zašla v katerega koli izmed vodnih virov – to bi seveda takoj opazili, saj bi bila voda iz pipe obarvana. Namreč, že ko iščemo vodni vir, izberemo tistega, kjer je tveganje za prehajanje najmanjše oziroma kjer je mikrobiološka onesnaženost najmanjša, poleg tega pa je seveda potrebnih kar nekaj analiz in dovoljenj, da se ta vodni vir dejansko sploh lahko uporabi,« dvom o prisotnosti formaldehida v pitni vodi še dodatno obrazloži direktor Hydrovoda.

Nesreča v podjetju Melamin bo morda razkrila še neodkrite probleme.

… mejne vrednosti pa sploh niso določene

Skratka: NIJZ je sklep o neuporabi pitne vode izdal na podlagi meritev površinskih voda, in sicer na zajetjih oziroma vodovodnih sistemih, ki so po njihovem mnenju potencialno ogrožena: Bilpa, Vrh – Krkovo, Spodnji Log, Brezovica – Vimolj, Laze pri Predgradu, Knežja Lipa, Predgrad – Dol, Koprivnik, Kostel – Kaptol – Delač in Žaga.

Na podlagi teh ugotovitev je nato podjetje Hydrovod opravilo meritve pitne vode iz potencialno onesnaženih vodnih virov na več kot 10 mestih. Takšne meritve s temi kazalniki so bile opravljene prvič, saj v preteklosti prisotnosti teh parametrov ni bilo potrebno meriti oziroma niso bili zajeti na seznamu Direktive o pitni vodi, zato tudi mejne vrednosti niso določene. »Najbrž bodo ob rezultatih meritev z NIJZ-ja navedene tudi razlage in pojasnila odločitve o pitni oziroma nepitni vodi, podkrepljene z znanjem strokovnjakov, ki bodo morali določiti, kako naprej – verjetno na podlagi izkušenj s tujimi primeri.«

Rezultate meritev pričakujemo danes, o izsledkih vas bomo seveda obvestili.

N.Š.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki