Zadnje dni se vsako jutro, ko kočevski in ribniški policijski postaji poročata o intervencijah preteklih 24 ur, vprašamo dvoje: »Koliko travniških požarov in koliko migrantov pa danes?« O požarih kmalu…
Ni dneva, ko ne bi prijeli vsaj manjše skupine (vsaj devetih) migrantov, večinoma na kočevskem področju. V preteklem vikendu so policisti tako prijeli kar 37 ilegalnih pribežnikov (kar 33 v Kočevju in 4 v Ribnici), podobna zgodba pa se je nadaljevala še vse naslednje dni. V ponedeljek 15, v torek 34 (!), v sredo ponovno 15 in v četrtek 35. Nekaj jih sicer po končanem postopku vrnejo na Hrvaško, nekaj pa jih zaprosi za mednarodno zaščito v Sloveniji. S tem jim pripada pravica do osnovne oskrbe v azilnem domu, kar pomeni nastanitev, prehrano, obleko, obutev in higienske potrebščine, pripada pa jim tudi žepnina (na Amnesty International pravijo, da žepnina znaša okoli 300 evrov). Pripada jim tudi nujna medicinska pomoč in reševalni prevoz, nujne zobozdravstvene storitve, ženskam pa tudi kontracepcijska sredstva, prekinitev nosečnosti, zdravstvena oskrba v nosečnosti in ob porodu. Prosilec za azil lahko opravlja tudi delo, in sicer devet mesecev po vložitvi prošnje, mladoletniki pa se lahko osnovnošolsko, poklicno in srednješolsko, izobražujejo. Starejši imajo pravico tudi do visokošolskega ter univerzitetnega izobraževanja pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. No, o primernosti pravic beguncev lahko razpravljamo v nedogled, zato to raje pustimo ob strani.
Kakorkoli, če nas je v enem tednu »obiskalo« 136 migrantov, lahko to – gledano mesečno – privede do več kot 500 ilegalnih pribežnikov na mesec oziroma več kot 6.000 na leto. Samo na področju Policijske postaje Kočevje in Policijske postaje Ribnica. Ali bomo tudi pri nas lahko kmalu pisali o pretepanju domačinov, vlamljanju v šole in vrtce? Slovenija miri, da je vse pod kontrolo, da se nimamo česa bati… a je (še vedno) res tako?
N.Š.