Martina Judež, certificirana transakcijska analitičarka- svetovalka doula – porodna spremljevalka, pravi, da najpogosteje tesnoba novopečenih mamic izvira iz visokih zahtev, ki jih ima današnja družba do mamic. Te visoke zahteve imajo mnogokrat za posledico popolno izčrpanost, globoko občutje nemoči, prepogosto pa tudi poporodno depresijo. Živimo v času, kjer je nam na voljo veliko informacij, s tem pa nam je prineslo vse več pritiska. »Mame se trudijo narediti čisto vse, kar je možno in to popolno.« Pred kratkimi je Martini pisala izčrpana ženska, ki se srečuje z občutki krivde, ker ne more biti 24 ur na dan vesela in nasmejana, kot ji narekujejo pričakovanja okolice.
Mamice so deležne pritiska okolice. Velikokrat slišimo pripombe, da bodo otroka imele razvajenega, če ga nosijo, da ga morajo pustiti, da se zjoka, da mora spati v svoji posteljici in podobno. Martina pravi, da je potrebno biti potrpežljiv in vztrajen, saj je materinstvo v prvih dneh in tednih naporno. »Ženskam svetujem, da si dovolijo poiskati pomoč tako pri vsakodnevnih opravilih, kot tudi psihološko podporo za izgradnjo zaupanja v svoje materinske sposobnosti.«
Dojenje ni samo prehranjevanje, dojenje je komunikacija ljubezni
Otrok je med dojenjem z vsemi čuti povezan z materjo. Prepričana je, da srčna povezanost z mamo otroku pomaga zgraditi notranji občutek varnosti in krepi otrokovo samozavest in moč. Tako, kot na drugih področjih, se tudi pri dojenju mamice znajdejo pod pritiski, da imajo premalo mleka, ker se hočejo ves čas dojiti. Vsaka mama se po svojih močeh trudi za svojega otroka in zagotovo mama ve, kakšna je najboljša pot zanjo in njenega otroka. »Ženske, ki pridejo do mene, predvsem spodbujam, da začutijo sebe in svojega otroka in večina potem doji, nekatere pa tudi ne. Bistvo je, da najdejo notranji mir,« doda Martina.
K.N.