Vsako leto šok, otopelost in občutek izgube tal pod nogami ob besedah o diagnozi raka dojk doživi 1.500 žensk in okoli 15 moških. Torej, vsak dan za to diagnozo zbolijo 4 osebe, v veliki večini ženske, kot pa stroka danes predvideva, naj bi za eno izmed oblik raka že čez nekaj let zbolel vsak drugi moški in vsaka tretja ženska, nam je ob kavi z Združenjem Evropa Donna zaupala Radka Tomšič Demšar, dr. med. in – predvsem za mlade ženske, poudarila: »Redno si pregledujte dojke, saj je zgodnje odkrivanje ključ do uspešnega zdravljenja.«
Najmlajša pacientka, ki je zbolela za rakom dojk je bila – vsaj po spominu Radke Tomšič Demšar – stara le 17 let. Rak res ne izbira, sploh pa ne po starosti.
Svojo zgodbo nam je zaupala 52-letna Wanda z naših koncev, ki je za rakom dojk zbolela 14 let nazaj, leta 2008. »Čutila sem zelo zelo rahlo bolečino od bradavice proti pazduhi in samo takrat, ko sem bila popolnoma umirjena,« je začetke sumničavosti opisala Wanda. Sledil je ginekološki pregled, pa ultrazvok, mamografija in druge raziskave, ki jih opravijo ob sumu na raka dojk, a takrat še ni bilo vidno nič. Trajalo je eno leto, namreč, bila sem zelo mlada, takrat na ultrazvoku se ni še nič videlo, a me je vseeno dr. Cvelbarjeva na kontrolo naročila čez pol leta. In na tej kontroli se je potem že kar dobro videlo, da gre za raka, in sicer že v III. stadiju. Bila je že kar velika zatrdlina, in to v obdobju zgolj 6-ih mesecev.«
»Bilo je zelo zelo težko, mislim, da je ni ženske, ki bi to dojemala drugače,« občutke ob slabi novici opiše Wanda. »Tri dni se kar malo ščipaš, če se to res dogaja. In najhuje je, če imaš ob sebi še majhne otroke, moji so bili takrat stari 5, 9 in 10 let, tako da je bilo res hudo,« se še danes solznih oči spominja sogovornica, ki pa je iz svoje izkušnje pridobila tudi nekaj pozitivnih stvari. »Ni mi več nerodno, če kdo pride na obisk v razmetano stanovanje (smeh) … Ne sekiraš se več za malenkosti.« In še res je, ta zahrbtna bolezen definitivno izhaja tudi iz pretiranega obremenjevanja, razdajanja in zapostavljanja samega sebe, sva soglasni z Wando, ki je v procesu zdravljenja prestala 6 kemoterapij, operacijo, pa ponovnih 6 kemoterapij, eno leto bioloških terapij in seveda kar nekaj obsevanj. »In vse to te nauči, da iz življenja odstraniš vso negativo – ljudi, ki ti ne prinašajo veselja, službo, ki te ne izpopolnjuje, mogoče spremeniš okolje … «
»Meni so raka odkrili pri 49-ih letih, in sicer preko programa Dora,« je presejalnemu programu za zgodnje odkrivanje raka dojk hvaležna naša druga sogovornica, še ena izmed zmagovalk nad rakom, Alma. »Imela sem netipnega raka, tako da si ga sama niti nisem mogla zatipati. Vse se je odvijalo bliskovito,« je pred menoj obujala spomine in priznala, da je bilo hudičevo težko. »V bistvu sem bila na začetku v takem šoku, da nisem niti dobro dojemala, kaj se dogaja, po koncu intenzivnega zdravljenja pa sem tudi padla v kar globoko psihološko krizo. Pač, vse »glavno« je že za tabo in naenkrat si prepuščen samemu sebi. Ni več vsakodnevnih pregledov, pri katerih sodeluje več zdravnikov, ki vse spremljajo, potem pa nenadoma ostaneš sam s sabo in takrat je bilo kar hudo. Zato sem si poiskala pomoč na psihoonkologiji, kjer imajo dobro vzpostavljeno psihološko pomoč onkološkim bolnikom, pomagala so mi pa tudi srečanja preko Europe Donne,« svoj psihološki boj proti bolezni opiše Alma, fizično pa se je borila s takojšnjo operacijo, kemoterapijo, pa hormonskimi in biološkimi zdravili ter obsevanji. Oziroma, poenostavljeno malce v šali reče sogovornica … »Doletel me je celoten »komplet« zdravljenja.«
Ženska, ki se razdaja, se preveč sekira in samo sebe zapostavlja
»Jaz vedno rečem, da je rak nek mozaik, ki nastane na podlagi različnih dejavnikov – od prehrane, onesnaženja, življenjskega sloga, tudi seveda stresa, kot je recimo smrt družinskega člana, ločitev, izguba službe … Ob takih dogodkih namreč lahko pride do padca imunskega sistema in posledično bolezni. In definitivno je eden od delcev tudi razdajanje, namreč ženske, ki so na srečanjih pripovedovale, da so vedno ugodile drugim in zapostavljale sebe, ravno iz tega razloga rečejo, da je bil rak pravzaprav darilo, ki jih je spodbudilo k temu, da sebe postavijo na prvo mesto,« na srce položi dr. Tomšič Demšarjeva.
N.Š.