fbpx
E-UTRIP
Najvišja cena za posamični hlod gorskega javorja rebraša je znašala kar 31.945 EUR.
Featured Gospodarstvo Kočevje Narava Narava & zdravje

Prva licitacija vrednejše hlodovine SiDG postregla z rekordi

KOČEVJE, 10. decembra 2021: Podjetje Slovenski državni gozdovi, d.o.o., (SiDG) je letos prvič organiziralo licitacijo vrednejših gozdnih lesnih sortimentov iz državnih gozdov. Prodanih je bilo 548 od 550 hlodov, ki so bili na ogled na skladiščih v Kočevski Reki in Limbušu pri Mariboru. Najvišje cene, ki so hkrati tudi rekordne cene v zgodovini licitacij hlodovine v Sloveniji, so dosegli hlodi gorskega javorja rebraša. Najvišjo ponudbo v EUR/m3 je dosegel hlod gorskega javorja s ponujeno ceno 18.900 EUR/m3. To je tudi hlod, za katerega bilo največ zanimanja, saj je SiDG zanj prejel 11 ponudb, prihaja pa iz območja Novega mesta. Najvišja cena za posamični hlod, prav tako gorskega javorja rebraša, je znašala kar 31.945 EUR, kar tudi predstavlja rekord v slovenskem prostoru.

Povprečna prodajna cena za hlod je znašala 926,66 EUR, povprečna prodajana cena glede na volumen 791,17 EUR/m3, povprečni volumen prodanih hlodov pa 1,17 m3. Skupaj je bilo na voljo 643 m3 hlodovine.

26 kupcev lesa prihaja iz Slovenije, Nemčije, Avstrije, Italije in Hrvaške. Skupaj so največ za hlodovino ponudili slovenski kupci (174.000 EUR), ki so kupili 375 m3 ali skoraj 60 % razpoložljive hlodovine, sledijo kupci iz Nemčije (136.000 EUR za 25 m3), Italije (76.000 EUR za 52 m3), Avstrije (46.000 EUR za 150 m3) in Hrvaške (18.000 EUR za 26 m3).

Kar 14 hlodov na skladišču v Kočevski Reki je prejelo ponudbe, ki so presegale 5.000 EUR/m3. Rekorderji so prejeli sledeče ponudbe:

DREVESNA VRSTAVolumen v m3Najvišja cena v €/m3Št. ponudbCena v €/hlod
GORSKI JAVOR1,2918.9001124.320
GORSKI JAVOR1,9216.6001031.945
GORSKI JAVOR1,8215.030827.394
GORSKI JAVOR1,2314.6001017.979
GORSKI JAVOR1,8814.050926.462
GORSKI JAVOR1,0512.300712.857
GORSKI JAVOR2,2612.300927.773

Kupci vseh zgoraj naštetih hlodov prihajajo iz Nemčije, razen zadnjega, za katerega je najvišjo ceno ponudil italijanski kupec.

Veliko povpraševanja je SiDG zabeležil tudi za nekaj drugih drevesnih vrst, pri katerih so kupci ponudili rekordne cene glede na dosedanje cene na slovenskem trgu. Rekorderji so hlodi doba in gradna, saj je kar 14 hlodov dobilo ponudbe nad 1.000 EUR/m3, povprečna prodajna vrednost v Mariboru za hlode doba in gradna pa je bila 689,39 EUR/m3. Rekorderja sta tudi hlod macesna s ponudbo 1.111 EUR/m3 in hlod duglazije s ponudbo 551 EUR/m3.

»Rezultati naše licitacije so v prvi vrsti pokazali, da povpraševanje po lesu najvišjega cenovnega razreda močno presega aktualno ponudbo na trgu. Pokazali pa so tudi, da se vlaganje v gozd in skrb za gozd obrestujeta in da je gospodarjenje z gozdom ob ustreznem pristopu lahko tudi zelo donosno. Kakovost slovenskih gozdov je rezultat skupnega dela gozdarske stroke in lastnikov gozdov, pri katerem se išče ravnovesje med ekološko in socialno funkcijo gozda na eni strani ter ekonomsko funkcijo gozda na drugi strani,« je rezultate licitacije komentiral mag. Robert Tomazin, glavni direktor SiDG.

V državnih gozdovih skladno z gozdnogospodarskimi načrti posekajo letno okoli 1,1 m3 gozdnih lesnih sortimentov. V SiDG ocenjujejo, da je najboljših sortimentov (kakovosti A1 in A2 pri listavcih in A pri iglavcih) pri redni sečnji okoli 3 odstotke. Gre za furnirsko hlodovino ter kakovostno hlodovino za žago, kupci najdražjih hlodov pa les namenjajo za izdelavo glasbil, opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov ter izdelavo vrhunskega pohištva.

SiDG načrtuje, da bi podobne dražbe organiziral dvakrat do trikrat na leto, v vmesnem času pa vrednejšo hlodovino prodajal na spletnih dražbah, za kar že razvija IT podporo. Glavni direktor SiDG je ob tem poudaril, da poskuša SiDG v prodajo gozdnih lesnih sortimentov vpeljevati nove pristope, ki prinašajo boljše rezultate, pri vseh aktivnostih pa sloni na lastnem znanju, ki je največji kapital družbe.

Slovenski državni gozdovi, d.o.o.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki