fbpx
E-UTRIP
Marjan Lisac, mnogim znan kot član »Dupljakov«, se bo podal tudi v boj za županski stolček.
Brez kategorije

Marjan Lisac, KANDIDAT ZA ŽUPANA OBČINE KOSTEL: »Že od malih nog čutim in diham Kostel.«

»V naši družini se glasba prenaša iz roda v rod, saj je bila že moja babica organistka in vodja cerkvenega zbora, v katerem tudi jaz pojem še danes,« ponosno in z nasmehom na obrazu uvodoma pove Marjan Lisac, glasbenik, učitelj, inštruktor, reševalec iz divje vode, vaditelj plavanja, lokostrelstva, nordijske hoje … in bodoči kandidat za župana občine Kostel.
Zakaj?

»Ker sem po pogovoru z domačini v Kostelu, mojimi dragimi Kostevkami in Kostevci začutil, da je prišel trenutek, ko se počutim dovolj zrel za to funkcijo. Do sedaj sem si nabral že dovolj izkušenj in poznanstev, brez katerih se v to zgodbo ne bi podal,« kratko in jedrnato odgovori ponosen Kostevc. Kot pravi, že od malih nog čuti in diha Kostel. Živi v Kostelu, dela v Kostelu, ustvarja v Kostelu. Glede na vse povedano, bolj vpet v kostelski »svet« skorajda ne bi mogel biti, županska funkcija pa bi mu dodala še kakšno (kostelsko) vlogo več.

»Oče in mama sta bila člana Folklorne skupine Kostel, oče med drugim tudi ustanovni član prvotne zasedbe Prifarskih muzikantov, tako da mi je bila glasba položena že v zibelko,« pove ustanovni član in vodja Dupljakov, ki s pozitivno energijo veselih etno pesmi in kostelsko dušo že več kot 20 let polni srca domačinov v Kostelu, na Kočevskem, tudi širom Slovenije in drugod po svetu.

»Narava, les in voda – to je naše bogastvo«

»Enkratne naravne danosti, lesni potencial in vodne kapacitete so največja prednost Kostela in razgibana, neokrnjena narava ob Kolpi in grad Kostel ponujajo izjemne možnosti našega sobivanja – od preživetja v naravi, pohodništva, taborjenja, kolesarjenja, vodnih aktivnosti do drugih oblik dopustovanja z avtodomom ali bivanja v turističnih objektih pristnih kostelskih vasi, brez hrupa urbanih središč in mestnega vrveža,« največjo prednost Kostela prepoznava Lisac in doda: »Hkrati pa imamo vse pri roki, saj smo v eni uri lahko v nakupovalnem centru ali pa zaplavamo v hrvaškem morju.«

»Imamo potencial, imamo vizijo, voljo in odločnost, da skupaj, kot odlični ljudje iz kraja z dolgoletno tradicijo stopimo na pot napredka in obenem ohranjamo tradicijo naših pradedov,« nagovori bodoči županski kandidat in doda, da je občina, ki ima tako zgodovinsko znamenitost kot je grad Kostel, zelo bogata občina, saj skupaj z reko Kolpo navdušuje obiskovalce, ki nas znova in znova opominjajo na to, kako je naš kraj prečudovit in se radi vračajo v bogato srčiko naše narave.«

»Manjka le še nit – osnovni turistični center, ki bi povezal vse turistične produkte Kostela v eno celoto. Poleg njegove ustanovitve s svojo ekipo načrtujem tudi ureditev namembnosti prostorov PIK Kostel. Vanj je potrebno pripeljati podjetje, ki bo zaposlovalo od 50 do 100 ljudi in v občini zanje urediti tudi primeren bivalni prostor. Grad Kostel pa moramo dodatno obnoviti in v zvezi z njim spodbuditi hitrejši razvoj dejavnosti, kot jih je bil deležen do sedaj,« cilje in ambicije predstavi potencialni župan.

»Staranje prebivalstva in zdravstvena oskrba – to je naš manko«

Največja problematika Kostela je staranje prebivalstva in zdravstvena oskrba – no, slednja je sicer trenutno najbolj pereč vseslovenski problem,« pa negativne vidike male obmejne občine prepoznava Marjan Lisac. »Glede na to, da smo občina z eno najstarejših populacij, bi moral biti zdravnik v občini prisoten vsaj dvakrat na teden in ne le enkrat tedensko za tri ure. Nedopustno je, da ga včasih ni tudi po cel mesec.«

Urediti je potrebno infrastrukturo posameznih vasi, okrnjena je tudi možnost zaposlitvenih kapacitet in razvoj malega gospodarstva, neizkoriščene so kapacitete ob reki Kolpi, zemljišča in objekti na njih, ki so v lasti občine. Pogosto je neuspešno tudi sodelovanje občine z vaškimi skupnostmi, nerešene so zemljiške zadeve, slaba je odzivnost pri reševanju prostorskih ali zemljiško knjižnih zadev občanov, okrnjeno je sodelovanje z društvi, slaba je tudi obveščenost prebivalstva o dogajanju v občini, saj mnogi spleta sploh ne uporabljajo,« nekatere probleme, s katerimi se v občini spopadajo še našteje Lisac. In še nadaljuje …

V občini Kostel ni trgovine – razen na bencinski črpalki, prav tako je z gostinsko ponudbo, ki obratuje samo v poletnih mesecih, se strinjava z bodočim županskim kandidatom. »Potrebno je razrešiti tudi problematiko čakalnih vrst na mejnem prehodu Petrina, saj v času turistične sezone kolone omejujejo domačinom in Osilničanom dostop do svojih domov,« še spomni Lisac.

»In kako slabosti spreobrniti v prednosti?«

Marjan rešitev vidi v izboljšani medsebojni komunikaciji, podpori vaški skupnosti in društvom, javnim razpisom, pojavnost v medijih in seznanjanje z aktualnimi temami, pa v iskanju poslovnih partnerjev in vlagateljev, iskanju ugodnejših pogojev za priseljevanje mladih, vzpostavitvi optičnega in vodovodnega omrežja, ureditvi pešpoti in kolesarskih stez ter gradu … skratka, dela Marjanu zagotovo ne bi zmanjkalo. »Predvsem se bom kot župan potrudil biti človek – za ljudi, občanke in občane. Trudil se bom za pozitivno medsebojno komunikacijo, deloval povezovalno in spodbujal pozitiven medsebojni odnos zaposlenih. Prizadeval si bom za izboljšanje zgoraj omenjenega stanja in se trudil zagotoviti osnovne pogoje za kakovostno življenje.«

N.Š.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki