fbpx
E-UTRIP
Aktualno Iz naših šol Novice

Darja Delač Felda: »Paleta različnih učencev, paleta različnih staršev, paleta različnih pričakovanj«

Danes je dan, ko se nekako vse spet »zaostri«. Že samo nekaj sekund na cesti dobro prikaže novo vzdušje – gneča, hitenje in veliko policistov na najbolj prometnih cestah in še več prostovoljcev ob prehodih za pešce. Nekateri z nasmeškom na obrazu, spet drugi bolj »kisli«, nekateri z zanosom in vznemirljivostjo, drugi s strahom in nelagodjem vstopajo v novo šolsko leto. Darja Delač Felda, ravnateljica Osnovne šole Ob Rinži, katero v letošnjem šolskem letu obiskuje 486 učencev, od katerih prevladujejo fantje, šolarjem svetuje, da so za uspeh ključni realni cilji, tako z vidika vloženega truda kot tudi z vidika učenčevih zmožnosti, ki pa se skozi leto tudi spreminjajo in prilagajajo. Ravnateljica je spregovorila še o zahtevnosti staršev in učencev, pa tudi o tem, kako odreagirati, ko se – bodisi pri učenju, bodisi pri vedenju – kaj zalomi in kako šola v teh trenutkih pomaga.

»Opažamo, da so nekateri starši skozi leta postali bolj zahtevni, namreč pričakujejo, da njihovi otroci celotno delo za šolo opravijo v šoli, kar se lahko pokaže kot velik problem zlasti pred pisnimi in ustnimi ocenjevanji, ko se od učencev pričakuje, da se za tovrstna ocenjevanja pripravljajo tudi doma. Seveda pa sodelujemo tudi s starši, ki razumejo zahtevnost učnega procesa in se zavedajo pomembnosti domačega dela,« svoj pogled na današnje starše osnovnošolcev skozi izkušnje oriše ravnateljica in doda, da se obenem tudi zaveda, da učenci v šoli ostajajo dlje časa, tudi do 15. ure, vse težji pa postaja tudi kurikulum, kar posledično pomeni, da morajo pokazati tudi večji obseg znanja. »Pa vendarle je potrebno zavedanje, da priprave na pouk izpeljejo tudi doma. Nekateri učenci pričakujejo višje ocene, kot je za to bilo vloženega truda, spet na drugi strani imamo učence, ki redno sodelujejo pri pouku, vestno opravljajo svoje delo za šolo tudi doma. Glede na to, da smo zaposleni v osnovni šoli, je možno pričakovati delo z učenci, ki se pojavlja na prej opisanem kontinuumu. Paleta različnih učencev, paleta različnih staršev, paleta različnih pričakovanj – vse to lahko pričakujemo pri delu v osnovni šoli,« se realnosti zaveda Darja Delač Felda.

Darja Delač Felda, ravnateljica OŠ Ob Rinži.

Kaj pa, ko se kaj zalomi?

»Ko se zalomi pri učenju, učitelj ponudi učencu dodatno razlago pri pouku in mu pripravi dodatne učne ter delovne liste, da bo razlaga še bolj kakovostna. V kolikor je to potrebno, mu kopira manjkajočo učno snov. V sodelovanju z učitelji dodatne strokovne pomoči, se lahko učna gradiva tudi prilagajajo ter se vizualno še kakovostneje opremijo, za pomoč pa se lahko zaprosi tudi uspešnejšega sošolca, saj smo naklonjeni medvrstniški pomoči. Učenca vsekakor usmerimo tudi k dopolnilnemu pouku, kjer mu je neznana učna snov večkrat razložena,« prve korake pri učnih težavah opiše Delač Felda. »V kolikor zatajijo predhodno napisani koraki pa se na šoli organizira individualna ali skupinska učna pomoč, ki jo izvaja strokovno osebje.«

Vedenjske težave rešujejo skupaj s starši

»Pri vedenjskih težavah se učenec najprej pogovori z učiteljem, pri katerem se je problem pojavil. Učitelj o tem obvesti tudi razrednika, ki se z učencem lahko pogovori individualno ali skupaj z učiteljem, ki je opozoril na izstopajoče vedenje. Takšen tip težave lahko obravnavajo pri razredni uri. V naslednjem koraku se vključi šolska svetovalna služba, v kolikor vedenjska težava ni bila odpravljena. Prav tako se obvesti in sodeluje s starši. Če prejšnji koraki ne zadostujejo, se v redkih primerih vključi tudi ravnatelj, največkrat pa se zaključi pri sodelovanju s šolsko svetovalno službo, ki učenca opolnomoči za primernejše vedenje,« soočanje z neprimernim vedenjem na njihovi šoli razjasni ravnateljica.

»Učenci imajo popolno podporo, ko govorimo o učnih in vedenjskih težavah, kar smo opisali že v predhodnih odgovorih. Zavedamo se, da imamo v šoli strokovno usposobljen kader, ki se je zmožen uspešno soočati z nastalimi problemi.«

N.Š.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki