fbpx
E-UTRIP
Aktualno Kočevje Kronika

Vzrok za pogoste požare ob Kočevskem jezeru neznan

V zadnjem času je možno opaziti porast travniških požarov, kjer je še posebej zaskrbljujoče stanje ob Kočevskem jezeru. Zato smo v uredništvu sklenili o situaciji povprašati pristojne na Občini Kočevje, ki so vprašanja deloma naslovili na Gasilsko zvezo Kočevje, in pristojne na Policijski upravi Ljubljana.

Na občino Kočevje smo naslovili vprašanja o preventivnih ukrepih, ki se morebiti izvajajo, da bi tovrstne situacije kar najbolj preprečili, prav tako o načrtih za naprej. Ob pogledu na pogorelo območje marsikdo pomisli na to, da so svoj ekosistem izgubile številne rastlinske in živalske vrste, poleg tega pa je tudi estetska podoba okrnjena, kar lahko izgubi določeno privlačnost tako domačinom, kot tujcem, turistom. Zato smo jih povprašali tudi o tem, ali razmišljajo o zatravitvi oz. ponovni zasaditvi.

“Večinski vzrok požarov je neustrezno zaprtje rudnika ob prenehanju obratovanja.”

Roman Hrovat, podžupan Občine Kočevje, nam je odgovoril za naslednjimi besedami: »V preteklosti smo že večkrat izvajali sanacijo podtalnih požarov na področju jezera. Nekajkrat samostojno, v zadnjem času pa tudi v sodelovanju z solastniki zemljišč. Ob tem poudarjamo, da Občina Kočevje ni lastnik zemljišč v okolici rudniškega jezera, večinski vzrok površinskih in podtalnih požarov pa je popolnoma neustrezno zaprtje rudnika ob prenehanju obratovanja. Sanacijo bi moral ob zaprtju urediti takratni lastnik Itas, eventualno sedanji lastniki. Enako velja za samo urejanje okolice, kot ste omenili zatravitev in zasajanje drevnin. Če bi Občina postala lastnik, bi se izvedla celovita ureditev jezera.«

“Skoraj zagotovo ni šlo za samovžige trave.”

Glede na pogostost požarov, ki se dogajajo na tem območju, se vsakdo vpraša, ali so požari morda namenoma podtaknjeni. Igor Kalinič iz Gasilske zveze Kočevje odgovarja, da »vzrok požara oziroma morebitnega povzročitelja požara išče in ugotavlja policija. Ob vsakem posredovanju gasilcev je obveščena tudi policija, ki na kraj napoti patruljo, ki je prisotna do zaključka intervencije. Po končanem posredovanju gasilcev policija nadaljuje z zbiranjem podatkov o vzroku požara in morebitnih osumljencih. Ugibanje o tem ali je na delu požigalec bi bilo zelo nehvaležno in izven naše pristojnosti. Iz izkušenj pa lahko rečemo, da skoraj zagotovo ni šlo za samovžige trave na območju rudniškega jezera.«

Požar ponoči ob Kočevskem jezeru.

O situaciji smo povprašali tudi policiste na Policijski upravi Ljubljana, ki razkrivajo, da »so v letošnjem letu obravnavali 12 primerov požarov na območju širše okolice Kočevskega jezera. V vseh obravnavanih primerih je šlo za travniški požar, pri katerem ni nastala materialna škoda, prav tako pa ni prišlo do ogrožanja življenja in premoženja velike vrednosti, vzrok požara pa ni znan.«

Ukrepi in kazni v primeru namernega podtikanja požarov

V kolikor za požari stojijo storilci, ki jih namenoma podtikajo, se seveda vprašamo tudi o tem, kakšne so kazni za tovrstna dejanja. Iz policije odgovarjajo, da »je za slednji prekršek za posameznike predpisana globa v razponu od 200 do 600 evrov. V kolikor so podani elementi za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti pa je zagrožena kazen zapora do petih let.« Vsekakor vredno razmisleka, ali se tovrstna dejanja »splača« izvajati.

Iz Policijske uprave Ljubljana ob vsem tem dodajajo, da »policisti v okviru možnosti nadziramo področje, ki meri dobrih 100 hektarjev, predvsem, da se preprečijo morebitne kršitve Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja. V treh primerih so bili na območju Kočevja storilcem izdani plačilni nalogi.«

M.K.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki