fbpx
E-UTRIP
Aktualno Glasba Kultura

Jih poznate? Orglekids Slovenija

Sodražan Brane Košir, v slovenskem prostoru uveljavljen in cenjen izdelovalec in restavrator orgel, sicer do upokojitve vodja orglarske delavnice v Mariboru, je tudi v tretjem življenjskem obdobju zelo ustvarjalen. Sedaj ima več časa, da se lahko posveča tudi izdelavi manjših orgelskih portativov in pozitivov. Korak naprej pri svoji ustvarjalnosti je bila povezava s znancem in prijateljem, organistom in čembalistom Tomažem Sevškom Šramelom, pobudnikom skupine Orglekids Slovenija, ki si je Brane pridružil. »Ko se je Tomaž vrnil s Švedske, kjer je dodobra spoznal delavnico teh orgel, me je vprašal »Brane, ali jih poznaš?« Sem mu pritrdil. In dejal, da sem imel namen, da bo to eden izmed konjičkov, ko se bom upokojil.«

Pomanjšane, sestavljene

»Orglekids Slovenija združuje pedagoge in demonstratorje, ki jih imamo trenutno po celi Sloveniji,« je na otroški delavnici s sestavljivimi orglami Orglekids Slovenija v Knjižnici Miklova hiša v Ribnici, ki je dogodek pripravila v sodelovanju z območno izpostavo Javne sklada za kulturne dejavnosti Ribnica, povedal Brane Košir. Pomanjšane (sestavljive) orgle, zložene v črni škatli, ker si roke čudovito podajata les in glasba, so novost na področju orgelske umetnosti v Sloveniji. Izdelane so po vzoru drugih evropskih držav iz 131 večinoma lesenih delov, ki jih otroci in starejši navdušenci brez, da bi sploh kaj vedli o tem instrumentu, sami sestavijo v delujoč glasbeni inštrument. Preko igrivega ročnega dela posameznik vzpostavi globlje razumevanje delovanja orgel, kompleksnega glasbila, ki evropsko kulturo spremlja že od antike in se zasluženo imenuje kraljica glasbil.

Naredil jih pet, ki krožijo po Sloveniji

Prve sestavljive orgle so leta 2013 naredili na Nizozemskem in projekt poimenovali Orgelkids, sedaj pa je po svetu že več kot 120 takšnih glasbil v osemnajstih različnih državah. Košir jih je po načrtih orglarskega mojstra Wima Janssena natančno izdelal pet sestavljivih po najvišjih obrtnih standardih za izdelovanje glasbil.»Naš dolgoročni cilj je, da vsakemu devetletniku omogočimo srečanje s tem glasbilom bodisi v šoli ali v oratoriju, na delavnicah. To je prijeten način druženja, izobraževanja in tudi poglabljanja znanja,« je še dejal Brane Košir.

(mgć)

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki