Miha Grulja je navdušen nad gobami, a jih ne nabira v gozdu, temveč jih goji sam. Ustvaril je Gobokse – gre za gobe, ki rastejo v škatli in to kar na vašem kuhinjskem pultu. S poslovno idejo je lani zmagal na tekmovanju start upov Business Gladiator.
Navdušenje nad gobami ga spremlja že kar nekaj let. Kot sam pravi, ga je sprva zanimal »vpliv in korelacija gob z razvojem psihofizičnega aspekta homo sapiensa, tako da se je očitno to razvilo v zagon, ki je postal moja prioriteta, kar je pripeljalo do tega, da izkoristim svoj čas in ponudim ljudem nekaj, česar ne najdejo na vsakem vogalu in jim s tem namenim svežino.« Pred šestimi leti se je rodila ideja o postavitvi gobje hobi farme: »V prvih letih sem pridobil dragocene izkušnje, v zameno za katere sem vse do danes verjetno zavrgel že kakšno tono ali več materiala. Korona kriza pa mi je ponudila čas in priložnost, da se je moja garaža spremenila v gojilnico, v kateri kultiviram nekaj zdravilnih in kulinaričnih gob. Zadnje čase po večini kulinaričnih,« nam pove Miha Grulja.
Pravi, da rad hodi v gozd, a gob tam preprosto ne opazi. Najbolj razburljiv del pri njegovi dejavnosti je opazovanje razvoja, rasti gob. Navdušuje se nad tem, kako hitro se ta razvoj zgodi in te občutke želi deliti tudi z drugimi. Prav zato je ustvaril Gobokse.
»Goboks je v naprej pripravljen substrat in je pripravljen do te mere, da ga lahko le postaviš na pult, prerežeš vrečo v kateri se nahaja, da zadiha, na odprtini škropiš z vodo nekajkrat na dan in gobe prvič pobereš že po nekaj dneh. Gobe poganjajo približno dva meseca in v tem času obrodijo trikrat ali štirikrat. Seveda odvisno od vrste in njene ažurnosti.«
Kot nam je razložil, celoten proces izvede sam: »Gre za razvoj kultur, razvoj receptov za substrate, sterilizacijo substratov, inokulacijo, inkubacijo in vzgojo samih gob. Substrati so narejeni iz agrikulturnih odpadkov, ki so ekološki in netretirani.«
Katere vrste gob so na voljo in zakaj ravno te?
»Odločil sem se, da ponudim bukovega ostrigarja (Buks), Polet´nga ostrigarja (Kravželjc), roza ostrigarja (Rosita) in resastega bradovca (Brado), ker so odporni na višje temperature, kakršne imamo običajno v bivalnih prostorih. Velika večina drugih gob potrebuje hladnejše temperature, da uspevajo in so dosti bolj občutljive na ne-idealne pogoje.«
Poleg Goboksov pa Miha strankam ponuja tudi sveže gobe: »Večinoma prodajam šitake in kraljeve ostrigarje, pa tudi ostale ostrigarje, resastega bradovca in topolovke. Poleg tega uvajamo tudi nove produkte kot so liofilizirane, suhe in vložene gobe ter različni gobji namazi.«
Miha je vsako soboto dopoldne na novomeški tržnici, gobe pa v okviru Malega placa (gre za potujočo tržnico) dostavlja po vsej Sloveniji. Kmalu bo delujoča tudi spletna stran www.fungalist.si, kjer bo možno naročiti vložene in suhe gobe ter namaze. Na spletni strani pa bodo dostopne tudi informacije o delavnicah, ki jih organizira in na katerih zainteresirane uči, kako izdelovati lastne substrate, cepiti debla in izdelovati gobje grede. »V jeseni se posvetimo izdelovanju lastnih substratov na slami, pozimi in spomladi pa gojimo gobe tudi na deblih in sestavljamo gobje grede.«
Ljudje se sicer gob še vedno bojijo, a kot pravi Miha Grulja, predvsem tistih, ki jih ne poznajo: »Veliko gob je pogojno užitnih in zahtevajo določen način priprave, da se iz pogojnih spremenijo v užitne. Za to je običajno dovolj toplotna obdelava. Torej je treba nekatere gobe znati pripraviti, da nam ne povzročijo gastroenteroloških težav. Tu gre običajno za divje gobe.«
Miha nas poduči, da je pri gojenih gobah drugače: »Te gobe so užitne tudi surove in ni razloga za skrb. Nekateri ljudje si surove naribajo v solato. Za tiste, ki imajo morda bolj občutljive želodce so neobdelane le malo težje, ne povzročajo pa nobenih zastrupitev. Sicer pa priporočam toplotno obdelavo, saj po tem telo lažje absorbira “neprebojne” gobje celice. Moram pa vseeno opozoriti, da morda obstaja kak gojitelj, ki goji gobe, ki so pogojno užitne, zato se je seveda dobro vseeno prepričati pred nakupom, kakšne so te gobe.«
Miha si najpogosteje pripravi kraljevega ostrigarja. »Rad imam tudi bukovega in šitake. Pripravljam si jih v obliki namazov, sendvičev oziroma burgerjev, juh, omakah k testeninam, na pici.« Idej za pripravo je torej veliko, le še opogumiti se je treba, da jih poskusimo.
MZL