fbpx
E-UTRIP
Aktualno Gospodarstvo Kočevje Novice Zdravje

V Kočevju osem ljudi v karanteni, potrjene okužbe s koronavirusom trenutno ni

Danes je v sejni sobi Občine Kočevje potekala novinarska konferenca glede koronavirusa in trenutnem stanju v Kočevju, na katerem so svoja stališča razgrnili župan občine Kočevje, dr. Vladimir Prebilič, direktorica zdravstvenega doma, Polona Vidič Hudobivnik, vodja Štaba civilne zaščite, Antun Gašparac, in vodja kočevske lekarne.

Župan, dr. Vladimir Prebilič, je o aktualnem stanju povedal: »Za začetek pomembna informacija, potrjene okužbe s koronavirusom v Kočevju nimamo. Je pa prišlo do potencialnega stika med osebo, ki je bila kasneje prepoznana kot potrjen primer, vendar ne v občini Kočevje. Raziskali smo, kje je do tega stika prišlo in s kom se je ta stik tudi dogajal. Povezali smo se z vsemi potencialnimi osebami, ki so bili v stiku, in se dogovorili, da bomo vse osebe, ki so bile neposredno ali posredno v stiku z osebo, ki je bila potrjena kot prvi primer (in še enkrat, to ni bila iz občine Kočevje), izpeljali ukrep samoizolacije, v kateri je trenutno osem oseb. S tem želimo preprečiti, da do nadaljnjih stikov ne bi več prihajalo. Naš cilj je, da ,kolikor je možno, že v prvi fazi izločimo tudi potencialne možnosti širitve okužbe v občini Kočevje.«

»Menimo, da so vsi ti ukrepi, ki smo jih izpeljali, zadostni za to, da ta primer stika nevtraliziramo. Stvari so v tem smislu pod kontrolo. Je pa res, da bomo izvedli še nekatere druge ukrepe, ki so usmrejeni predvsem v cilj čim manjšega stika z ljudmi, ker vsak stik lahko, tudi če nimamo zaenkrat virusa, potencialno predstavlja vir prenosa v bodoče. V ta namen je občina izpeljala naslednje zadeve: vsem strankam smo svetovali, da naj ne hodijo reševati odprtih vprašanja na Občino Kočevje, če to res ni nujno potrebno. Drugič: okence v vložišču in občinski blagajni, kjer sicer formalno prihaja do kontaktov, do nadaljnjega ne bodo odprti in bomo zadeve reševali na drugačen način.«

»Danes imamo sestanek s civilnim štabom Republike Slovenije, kjer bomo dobili nadaljnje napotke. Vse kaže na to, da bomo prišli v fazo dve, torej dviganja pripravljenosti državnega sistema obvladovanja bolezni, kar pomeni, da bomo morali vključiti tudi vse štabe civilnih zaščit v naši državi. Sledila bodo nadaljnja navodila. Eden izmed tovrstnih ukrepov, kot je že znano, je zaprtje javno-izobraževalnih ustanov. Kaj in kako bomo sporočili po sestanku z ravnatelji. Mi se seveda zelo zavedamo posledic, saj bo to pomenilo hromenje delovanja sistema.«

»Poziv vsem nam, ki imamo otroke v šolah, vrtcih, je jasen: opcija, da bomo otroke puščali v varstvu pri starih starših, je nepriporočljiva. Jasno je, da so ljudje, ki so starejši, bistveno bolj izpostavljeni verjetnosti zapletom, tudi potencialni smrti, kot mlajši. Starša se morata dogovoriti, kdo bo ostal doma. Teme o kakšnih drugih rešitvah še nismo načeli, saj moramo najprej dobiti kompletno analizo države in se pogovoriti z ravnatelji. Kar se tiče šol, telovadnic in podobno bodo vse rekreacije in druga popoldanska druženja do nadaljnjega odpovedana. Želimo narediti kulturo drugačnega obnašanja za določen čas, kljub temu da smo že sedaj vzorno obvladali situacijo.«

Polona Vidič Hudobivnik, direktorica Zdravstvenega doma, pa sporoča: »Zdravstveni dom Kočevje se že od vsega intenzivno vključuje v problematiko reševanja situacije glede koronavirusa. Naša vstopna točka deluje. Do sedaj smo vzeli 14 brisov s področja Kočevja, Ribnice, nekaj s področja Cerknice. 13 jih je bilo negativnih, 2 še čakamo. Z današnjim dnem pričakujemo izvedbo dodatnih brisov, ki so že najavljeni.«

»Strahu je veliko, kar je razumljivo, saj je zadeva nova, ljudje se na nas obračajo s številnimi vprašanji. Torej na našem območju nimamo potrjene okužbe imamo pa karanteno zaradi okužbe, ki se je zgodila v sosednjem teritoriju, zato je vprašanj še več. Svetujemo da pokličete na telefonsko številko, ki smo jo vzpostavili. Na tej številki se javljata diplomirani medicinski sestri, ki vas bosta opremili z vsemi potrebnimi informacijami.«

»Najpomembneje je, da se zdaj res obnašamo odgovorno. Kako se bo virus širil v naslednjih dneh in tednih, je odgovornost vsakega posameznika, kar je ključno. Če pogledamo sosednje države, predvsem Italijo, vidimo, da je bila tu največja težava, predvsem v tej fazi, ko to verjetno lahko še zajezimo. Zato je zelo pomembno, da se ne zadržujemo v skupinah, kar pomeni, da se je potrebno trenutno odreči vsem druženjem, fitnesom, rekreacijam, predstavam, prireditvam, dogodkom in ostati nekaj tednov doma. To je sedaj prioritetno.«

»Tisti, ki so bolni, ki imajo znake, kot so kašelj, kihanje, vročina, znake respiratorne okužbe, imajo težave pri dihanju, naj se obrnejo na osebnega zdravnika, ki jih bo po potrebi usmeril na vstopno točko. O morebitnih spremembah pri organizaciji dela bomo sproti obveščali. V zdravstvenem domu smo uvedli tudi nekaj drugih preventivnih dejavnosti; vrata urgence so zaprta, komuniciramo preko zvočnika, ljudje povedo, zakaj so prišli, nato jih spustimo v prostore urgence ali pa jih usmerimo na vstopno točko. Zaprli smo tudi stranski in spodnji vhod ZD-ja. Na glavnem vhodu je prisotna diplomirana medicinska sestra, ki vas bo vprašala po določenih podatkih. Vse nepotrebne storitve bomo prestavili na kasnejše obdobje. Morate se zavedati, da so zdravstveni delavci ljudje, ki se zelo pogosto srečujejo z najbolj ranljivimi skupinami, torej s to skupino, ki jo želimo zaščititi.«

»Pomembno je, da si stalno umivamo roke, da si jih razkužujemo, da vzdržujemo higieno kašlja in zadostne razdalje med ljudmi. Z vsemi tovrstnimi ukrepi lahko učinkovito zajezimo širitev virusa, in ohranimo stanje, v katerem smo trenutno, torej da nimamo okužbe in da nimamo slabih posledic čim dlje časa. Želimo si, da bi bili korak naprej, da ne bi ponovili zgodbe, ki se je zgodila pri naših sosedih in da bi se iz tega vsi kaj naučili. Vse te ukrepe smo izvedli še preden smo dobili navodila od države, ker menimo, da so potrebni in smiselni. Razumemo pa da so velike stiske, predvsem na strani delodajalcev in staršev, ki jih bo še potrebno točno doreči. Naš zdravstveni sistem je, kot veste, že sedaj šibek, v tem smislu, da smo že sedaj zelo obremenjeni in je zelo pametno, da ravnamo preventivno, da ne bo prišlo do kakšnih ekstremov.«

Antun Gašparac, vodja kočevskega Štaba civilne zaščite, pa je povedal: »Tudi v Štabu civilne zaščite gibanje koronavirusa spremljamo že nekaj časa, že od takrat, ko v Sloveniji še ni bilo nobenega evidentiranega primera. Nakupili smo nekaj nujno potrebne opreme, ki nam bodo morda koristile, kar smo izvajali skupaj s podžupanom Romanom Hrovatom in županom. Naš osnovni cilj je omejiti in kontrolirati širjenje koronavirusa. Z včerajšnjim dnem je tudi v Sloveniji prišlo do spremembe, koordinacijo je namreč prevzela civilna zaščita. Sledimo aktivnostim, ki jih bo vodila država.«

Župan, dr. Vladimir Prebilič, dodaja: »Prosimo ljudi, da se določenih pravil držijo in jih spoštujejo. Zaenkrat ne moremo nikogar prisiliti k temu, sam meni, da to tudi še ni potrebno. Si pa resnično želimo, da bi bili vsi ljudje odgovorni in bi sledili navodilom. S tem bomo dosegli največ.«

Na vprašanje glede potrebe po nošenju preventivne zaščite je direktorica Polona Vidič Hudobivnik povedala: »Občani zaščitnih sredstev ne potrebujejo. To je potrebno le za tiste, ki izvajajo zdravniško službo in so v direktnem stiku. Maska nas sama po sebi ne ščiti pred ničemer in je namenjena za primer, ko je nekdo bolan, da ne prenaša okužbe naokrog. Ko zdravniki pregledujemo paciente in ko odvzemamo brise, takrat moramo zaščititi sebe z ustrezno opremo, ki res ne prepušča teh virusov. Pomembno je, da si umijemo roke in si jih razkužimo in da se ob primeru dotikov javnih in drugih površin ne dotikamo oči ali na ustno sluznico, ki so vstopne točke za virus. To je ključna preventiva.«

M.K.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki