Včeraj je kot strela z jasnega tudi širšo slovensko javnost pretresla novica, da je med sobotno veselico ob praznovanju 140-letnice PGD Ribnica prišlo do nasilnega incidenta. Pod šotorom Rokodelskega centra sta v noči s sobote na nedeljo, okoli ene ure zjutraj, dva romska mladeniča iz Kočevja s pestmi in brcami napadla ribniškega župana Sama Pogorelca. Pri tem je utrpel – danes je to očitno – hujše in ne lažje poškodbe, kot je to zapisala ljubljanska policija, ki je obravnavala primer: po ustnici, dlesnih, očesu, po glavi. Župan še danes čuti posledice napada, saj je imel vročino in oblivanje.
Poškodovana je bila tudi njegova soplesalka, policistka Tamara, ki je bila na dogodku v civilu, malo kasneje pa jo je, nedaleč od prizorišča, pred svojo hišo skopo odnesel 18-letni srednješolec, za katerega je zdravnik v Ljubljani ob obravnavi dejal, da je zgrožen, da je policija tak primer obravnavala kot lažjo poškodbo.
Državni vrh v zgovornem molku
Dogodek, ki se je zgodil sredi slavja, je povzročil šok in ogorčenje. Iz vseh koncev se vrstijo obsodbe zahrbtnega napada – med prvimi so županu izrazili podporo številni kolegi župani, pa tudi predstavniki opozicijskih političnih strank. Povsem drugače pa se je odzval vrh aktualne oblasti, ki ostaja v zgovornem molku.
»Poleg fizične bolečine, ki jo še vedno čutim, me najbolj boli to, da se najvišji predstavniki države niso oglasili niti z eno besedo. Oni ta čas kolesarijo, so v hribih. Počutim se ponižanega – ne le kot župan, temveč kot človek. Po manj kot letu dni je bila znova napadena država,« je razočarano izjavil Pogorelc, ki je pri tem spomnil na lansko znašanje skupine Romov nad policisti v Kočevju. Kdo bo naslednji, se sprašuje? Gospodje v Ljubljani, ki so jim za petami varnostniki, pa zagotovo ne. Zdi se mu neodgovorno, da vlada v tem času ni naredila prav nič.

Po ceno kratenja državne pomoči
Obregnil se je ob tožilce, pravosodno ministrico, ki da ne delajo usklajeno, in tudi ob ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, ki da je »en sam kup besedičenja, vmes pa nobenega zakona«. »Da mene policisti prosijo, da le nekaj naredimo, medtem ko imajo svojega skrbnika v Ljubljani, je en velik absurd. Zato pod polno odgovornostjo, v dobro vseh prebivalcev Slovenije – in ne kot župan Ribnice – ter kljub morebitnim posledicam za občino tudi pri dodeljevanju državnih sredstev od ministra Poklukarja zahtevam takojšnji odstop.«
Lahko se zgodi ulica
Po njegovem mnenju bi bilo treba ukiniti tudi delovne skupine za obravnavo romske problematike, v katerih sodeluje tudi sam, saj so »ena sama potrata časa«, kar po njegovih besedah priznavajo celo policisti, v. d. direktorice Urada za narodnosti in drugi. »Počutim se ogroženega – ne gre več samo zame. Tudi za moji družini in družino moje sestre jim ni mar. Starši šolarjev in občani me opozarjajo, da jih je strah maščevanja, zato ne želijo biti izpostavljeni. Ljudje so pripravljeni, da se zgodi ulica: vaške straže ali splošna vstaja,« je sklenil župan Pogorelc.
(mgć)