Danes obeležujemo svetovni dan jabolk. Njegov namen je spomniti na bogato paleto sort jabolk ter poudariti številne koristi, ki jih jabolka prinašajo za zdravje ljudi. V Sloveniji se je lani s pridelavo jabolk v intenzivnih sadovnjakih ukvarjalo 1416 kmetijskih gospodarstev, povprečni pridelek je obsegal 15,3 tone na hektar.
Ob svetovnem dnevu je statistični urad sporočil še, da so ta kmetijska gospodarstva na skoraj 2000 hektarjih gojila nekaj več kot šest milijonov jablan. Pridelek med leti niha, saj je pridelava sadja zelo odvisna od vremena. Od leta 2010 so kmetijska gospodarstva največ jabolk pridelala leta 2018, in sicer 37,2 tone na hektar, najmanj pa leta 2017, to je 5,8 tone na hektar.
Stopnja samooskrbe s sadjem je bila lani 16-odstotna. Razpoložljiva količina sadja je lani znašala 132 kilogramov na prebivalca. Lani je Slovenija uvozila 25.035 ton jabolk v vrednosti 10 milijonov evrov, največ oz. skoraj četrtino iz Avstrije. Medtem je izvozila 11.423 ton v vrednosti 4,4 milijona evrov, največ na Hrvaško.
Drobnoprodajna cena kilograma jabolk je lani znašala 1,45 evra. Septembra so bila jabolka za 3,4 odstotka cenejša kot pred letom dni. Prebivalec s povprečno mesečno neto plačo je lani lahko kupili 997 kilogramov jabolk, kar pomeni, da je moral za kilogram jabolk v povprečju delati 10 minut, so nekaj podatkov strnili na statističnem uradu.
Pobudo, da je 21. oktober svetovni dan jabolk, je leta 1990 dala britanska organizacija Common Ground. S tem želi poudariti vrednost jabolk v prehrani ter pomen za zdravje ljudi.
Jabolka so namreč bogat vir mineralov, vitaminov in drugih življenjsko potrebnih snovi, poleg tega pa so tudi izjemno dostopna in jih lahko dobimo v svoji neposredni bližini, torej od lokalnih pridelovalcev.