Pristojno ministrstvo načrtuje spremembe zakona o vrtcih, s katerimi želi izboljšati vključenost romskih otrok v predšolsko vzgojo. Po ocenah, s katerimi razpolagajo, je ta še vedno nezadostna, poleg tega romski otroci vrtcev pogosto ne obiskujejo redno. Na to problematiko so opozorili že v nacionalnem programu ukrepov za Rome za obdobje 2021–2030.
Čeprav ministrstvo ne zbira podatkov o etnični pripadnosti otrok, saj za to nima zakonske podlage, ocenjujejo, da je v predšolsko vzgojo ne vključenih približno 35 odstotkov romskih otrok v jugovzhodni Sloveniji in 40 odstotkov drugje po državi.
Za primerjavo – v zadnjem letu pred vstopom v šolo je po podatkih Statističnega urada RS v predšolsko vzgojo v šolskem letu 2023/24 ni bilo vključenih le 4,3 odstotka vseh otrok v Sloveniji. Razlika v vključenosti romskih otrok in ostale populacije je torej precejšnja.
Kljub temu je v zadnjih letih opaziti trend rasti. Število romskih otrok v vrtcih se je postopoma povečevalo:
2021/2022 – 231 otrok
2022/2023 – 305 otrok
2023/2024 – 428 otrok
Romski oddelki in programi
V letošnjem šolskem letu ima pet vrtcev organizirane romske oddelke, vrtci pa se lahko prijavijo tudi na javni razpis za financiranje krajših programov, ki se krijejo iz državnega proračuna. Priložnost za prijavo je še odprta – aktualni razpis traja do 30. aprila.
Poleg tega je v vrtcih zaposlenih 21 romskih pomočnikov, od katerih jih devet dela s polnim delovnim časom, dvanajst pa s polovičnim.
Financiranje in načrtovane spremembe
Pristojno ministrstvo za sofinanciranje predšolskih oddelkov otrok Romov in romskih pomočnikov ter financiranje krajših programov v vrtcih v tem letu načrtuje približno 567.000 evrov.
V načrtu so tudi spremembe zakona o vrtcih, ki bi omogočile večjo vključenost otrok iz socialno šibkejših okolij v predšolsko vzgojo. Ministrstvo opozarja, da so ti otroci pogosto govorno-jezikovno prikrajšani, kar jih ob vstopu v šolo postavlja v neenakovreden položaj v primerjavi z vrstniki.
VIR: STA.