“Za volan se bom vrnil, ko mi bodo dali tehnično brezhibno vozilo,” je odločen voznik avtobusa podjetja Sintrako d. o. o. Na domnevne nepravilnosti je začel opozarjati že leta 2023, ko so se potniki v najhujši vročini vozili brez klimatske naprave. A to je bilo še najmanj. Že decembra so potniki sedeli na mokrih sedežih, saj je puščala streha. Najhuje od vsega pa so bile nedelujoče zavore, opozarjajo voznik in starši, ki so varnost otrok zaupali prevozniku.
“V mesecu decembru je avtobus, ki je prevažal dijake v Novo mesto, puščal vodo v potniškem prostoru in vozniški kabini. Dijaki so bili zaradi tega premočeni, prav tako tudi voznik, ki je avtobus moral upravljati v anoraku, saj je voda zatekala po celotnem vozilu, vključno z voznikovim sedežem. Veliko vode je pronicalo tudi v električno napeljavo (stikala, električni gumbi ipd.), kar je predstavljalo izjemno nevarnost. V takšnih primerih lahko pride do požara, saj je znano, da avtobus lahko tako zgori v treh minutah. Ta dogodek je bil zelo blizu katastrofi. Voznik je tri mesece prosil in opozarjal svojega delodajalca na slabo stanje avtobusa. Kljub temu pri podjetju Sintrako njegovih opozoril niso upoštevali in napak na vozilu niso odpravili. V dokaz temu prilagamo videoposnetek, ki potrjuje navedbe. Na dan, ko je močno zatekalo, okoli 20. 12. 2024, je voznik omenjeni avtobus iz Novega mesta pripeljal nazaj v Kočevje ter o tem obvestil splošno kontrolo in prometnika, ki je nato sestavil zapisnik,” so nam sporočili zaskrbljeni starši in vozniki.
Po opozorilih je v Kočevje pripeljal nadomestni avtobus, ki je nadaljeval vožnjo dijakov v Novo mesto in Ljubljano. Po nekaj vožnjah pa je voznik avtobusa opazil še večjo nevarnost – nedelujočo motorno zavoro. “Odgovor podjetja Sintrako je bil, da ima avtobus tudi nožne zavore, na katerih so nameščene zavorne ploščice, stare štiri leta, in da so te znamke Mercedes,” nadaljujejo starši.
Voznik, ki je opozarjal vodstvo na napake, je zdaj bolniško odsoten. Prevoze iz Kočevja do Novega mesta je prevzel Nomago.
“Za odločitve koncedenta na liniji Kočevje–Novo mesto, da Sintrako ne bo več opravljal prevozov, morate povprašati tistega, ki je to odločitev sprejel. Izjavljamo pa, da so bila Sintrakova vozila razporejena na omenjeno linijo z veljavnimi registracijami, opravljenimi tehničnimi pregledi in ustrezno opremo za izvajanje prevozov. Ne obstaja nikakršen tehnični ali drug razlog, da bi bila vozila umaknjena iz prometa zaradi nevarnosti za potnike, razen nekvalificiranih, lažnivih in tendencioznih trditev posameznikov – tudi bivšega voznika podjetja Sintrako d. o. o. –, ki so se očitno odločili sprožiti zasebno kampanjo proti podjetju, ki pa še vedno traja,” so nam odgovorili na vodstvu podjetja.
Podjetje Sintrako za Nomago sicer opravlja tri različne linije s štirimi različnimi vozili, za katera pri Nomagu zatrjujejo, da so tehnično brezhibna. “Ker je varnost v prometu za nas ključnega pomena, imamo vzpostavljene zelo stroge varnostne protokole, ki jim morajo brezpogojno slediti vsi naši poslovni partnerji. Vsa vozila, s katerimi se opravljajo prevozi, morajo biti tehnično brezhibna in servisirana v skladu z veljavno zakonodajo.”
A zapletov še ni konec …
Starši so nas opozorili tudi na prometno nesrečo, ki se je zgodila 29. januarja na Dolenjski cesti v Ljubljani. Z vprašanji o nesreči smo se obrnili na Policijsko upravo Ljubljana.
“V nesreči sta bila udeležena avtobus in tovorno vozilo, nihče pa ni bil poškodovan. Policisti so opravili ogled kraja nesreče in še nadaljujejo z zbiranjem obvestil ter ugotavljanjem okoliščin nesreče, predvsem glede povzročitelja, saj sta voznika podala nasprotujoče si izjave. Po dosedanjih ugotovitvah policistov je avtobus izpolnjeval vse zahteve tehnične brezhibnosti,” poroča PU Ljubljana.
Pri Nomagu so nam pojasnili: “Kot izhaja iz pregleda, se je voznik kombija z dvorišča nepravilno vzvratno vključeval na prednostno cesto in pri tem trčil v avtobus, na katerem je povzročil manjšo škodo. Iz prejetih fotografij družbe Sintrako je razvidno, da je voznik avtobusa poskušal preprečiti nesrečo in se umakniti kombiju, ki se je nepravilno vključeval na cesto. Nobeden od potnikov v nesreči ni bil poškodovan. Nemudoma po dogodku je bilo na linijo poslano nadomestno vozilo, ki je potnike s približno 30-minutno zamudo odpeljalo do avtobusne postaje v Ljubljani. Iz prejete dokumentacije družbe Sintrako izhaja, da je imelo vozilo vse veljavne dokumente in opravljene servisne preglede, zadnji tehnični pregled pa je bil opravljen januarja letos,” navajajo.

Po besedah staršev je bil avtobus, ki je bil soudeležen v nesreči, na tehnični pregled napoten s strani policije zaradi sumov tehnične neizpravnosti in slabega videza vozila. Policija ga je ustavila 17. januarja 2025, avtobus pa tehničnega pregleda ni prestal, zato je bil izločen iz prometa. Odstranjene so mu bile tudi registrske tablice, zaradi česar je linija Kočevje–Ljubljana zastala, potniki pa so morali izstopiti in na mrazu čakati na drug avtobus, ki pa ni bil zagotovljen.
“S tem je bilo dokazano, da je podjetje Sintrako namerno uporabljalo tehnično neizpravno vozilo za prevoz potnikov in osnovnošolcev,” trdijo starši, ki zavračajo izjave prevoznika. Po njihovih navedbah je bil prav ta avtobus že dlje časa v uporabi za prevoz osnovnošolcev v Kočevju.
Sintrako glede omenjenega primera odgovarja, da je bil avtobus ta dan res napoten na izredni tehnični pregled. “Na primerni razdalji je sodeloval tudi prijavitelj. Na tehničnem pregledu je bilo ugotovljeno, da je na avtobus prilepljena omejitev 60 km/h (po mnenju preglednika) in da je pretekel datum kontrole gasilnega aparata. Policija je odstranila registrske tablice z avtobusa in jih po odpravi napak – zamenjavi gasilnega aparata – po treh urah vrnila na podlagi odpravljenih pomanjkljivosti. Naj omenimo, da je bila ena od ugotovitev tehničnega pregleda, omejitev 60 km/h, nalepka pa je bila vrnjena na avtobus takoj, ko je bilo dokazano, da avtobus zaradi stojišč potrebuje tudi to omejitev.”
Voznik zanika pojasnila Sintraka in dodaja, da je bilo vozilo tehnično neizpravno. Natančneje: ni delovala električna inštalacija, žarometi in ventil za zrak. Dotrajana je bila tudi zadnja prema.
Nomago in Sintrako ves čas zatrjujeta, da so avtobusi varni in tehnično brezhibni. Medtem pa so nas starši opozorili še na en primer avtobusa podjetja Sintrako d. o. o., ki je bil izločen iz prometa. Po besedah Sintraka je šlo v tem primeru za administrativno napako.
Starši so nas obvestili tudi o nesreči, v kateri je nekdanji zaposleni z vrati avtobusa lažje poškodoval deklico. Po njihovih navedbah se je nato isti voznik med prevozom osnovnošolcev zagozdil med skalnate ograje, pri čemer je poškodoval avtobus in prestrašil otroke. Istega dne je policija omenjeni avtobus ustavila, mu prepovedala nadaljnjo vožnjo in ga izločila iz prometa,« navajajo starši.
V podjetju Sintrako nesreče ne komentirajo. Pri Nomagu odgovarjajo, da so bili o primeru obveščeni že v začetku januarja. “Nemudoma po prejemu obvestila smo bili v kontaktu tako s šolo, kot tudi podjetjem, ki je izvajalo prevoz. Pogodbeni partner je tudi sprejel ustrezne ukrepe in zamenjal voznika, ki je izvajal linijo. Kot izhaja iz preverbe dogodka, je do nevšečnosti prišlo, ker so otroci na vozilo vstopali tudi pri zadnjih vratih, ki so namenjena samo izstopu potnikov. Zaradi nepreglednosti voznik tega na žalost ni opazil pravočasno.”
O zgoraj naštetih primerih so obveščeni tudi pristojni.