fbpx
E-UTRIP
VS Cantate Domino med izvedbo pesmi Ljubezen iz Fridrihštajna.
Izpostavljeno Aktualno Zanimivosti & Zabava

Veronika in Friderik v knjigi in pesmi

Leta 2006 je pri Mohorjevi založbi izšla zgodovinska ljubezenska povest z naslovom GRAD NESREČNE LJUBEZNI in podnaslovom FRIDERIK IN VERONIKA NA FRIDRIHŠTAJNU pisateljice Helene Štefanič iz Kočevja. Leta 2009 pa je bila napisana in po naročilu uglasbena pesem za Vokalno skupino Cantate Domino LJUBEZEN IZ FRIDRIHŠTAJNA.

Skrivnostna ljubezenska zgodba med Friderikom in Veroniko me je zanimala že kot najstnico, ko sem izpred domače hiše v Dolgi vasi gledala naravnost na Fridrihštajn. V teh letih sem se pogosto odpravila sama ali s prijatelji na hrib in do razvalin gradu običajno priplezala po nevarni nezavarovani južni plezalni  poti. Želja po globljem poznavanju nesrečne zgodbe fridrihštajnskega para pa se je rodila veliko kasneje. V svoji prvi knjigi Mesto pod mestnim vrhom, ki je izšla leta 2001, sem kot eno izmed znamenitosti Kočevske predstavila tudi grad Fridrihštajn. Podatke o Veroniki in Frideriku sem iskala v različnih pisnih virih. Pridobljene zapise sem spravila v časovno zaporedje in jih oblikovala v najbolj verjetno ljubezensko zgodbo. Da bi poudarila avtentičnost, sem zapisala tudi letnice in kraje dogajanja, zgodovinsko povest pa naslovila Grad nesrečne ljubezni s podnaslovom Friderik in Veronika na Fridrihštajnu. Za ilustriranje sem zaprosila Žižo Komac, svojo varovanko iz vrtca (po poklicu sem vzgojiteljica), ki je že v rosnih otroških letih izstopala z lepim in zanimivim risanjem. Tudi Mohorjeva založba je za likovno opremo knjige sprejela domiselne risbe takrat enajstletne deklice iz Kočevja, ki se je s starši rada povzpela na Fridrihštajn. Knjigo je lektorirala mag. Hedvika Dermol Hvala. Izdajo povesti, namenjene predvsem mlademu bralcu, je finančno podprla Občina Kočevje. V slovenskem prostoru je bila lepo sprejeta in je kasneje doživela tudi ponatis. Ob izidu je bila predstavljena v prostorih Name v Kočevju  in v Knjigarni Celjske Mohorjeve založbe v Ljubljani, kjer so istočasno svoje knjige predstavljali znani pisatelji Karel Gržan, Berta Golob in Nataša Konc Lorenzzuti. V oktobru 2006 je bila knjiga Grad nesrečne ljubezni najbolj prodajana knjiga v knjigarnah celjske založniške hiše.

Knjigo ponujajo različne spletne knjigarne, kot npr. Celjska Mohorjeva družba, Emka.si, Libris, Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru…Knjižnice Bežigrad Ljubljana, Sevnica, Žiri in druge jo priporočajo kot poletno branje ali zgodovinsko ljubezensko zgodbo za mladino. Osnovne šole: Stara Cerkev, Frankolovo, Šmarje pri Jelšah, Mestna knjižnica Ljubljana… jo imajo na seznamu za bralno značko, v katoliških župnijah Preska, Spodnja Idrija in drugih pa je predlagana za Slomškovo bralno značko. Knjiga je dobila mesto v magistrskem delu Anje Kraševec na Univerzi v Mariboru – oddelek za slovanske jezike in književnost, v katerem se je avtorica poglobila v zgodovinske elemente v slovenski mladinski prozi (2018). Še en zanimiv podatek prihaja iz Inštituta za slovanske študije Poljske akademije znanosti in Doktorske šole Anthropos Macej Boleslaw Olsezewski, ki je v žurnalu Colloquia Inštituta za Litovsko literaturo in folkloro v Litvi  izdala njihovo študijo z naslovom: Plemenita čarovnica se odseva v različnih ogledalih in transformacija Veronike Deseniške v slovenskem kulturnem kanonu. Knjiga Grad nesrečne ljubezni je navedena v Spisih o Veroniki Deseniški, ki so nastali v času samostojne Slovenije. Knjigo je v kroniki znamenite plemiške rodbine v svojih petih knjigah z naslovom Pentalogija o grofih Celjskih s skrivnostno šifro med viri navedel pisatelj Ivan Sivec. V telefonskem pogovoru je izrazil navdušenje nad mojo knjigo, ki je razstavljena na vidnem mestu v vitrini na  Celjskem gradu. Vse navedeno v zvezi z lokalno kočevsko ljubezensko zgodbo je vredno omembe v Veronikinem letu, ki ga je letos ob 600-letnici Veronikine smrti razglasila  Občina Kočevje. Bralci ste lepo vabljeni, da knjigo v tem letu vzamete v roke, originalne ilustracije pa si ogledate na razstavi v Knjižnici Kočevje. Nakup je možen v kočevski knjigarni, TIC Kočevje na Železniški postaji ali na tel. št. 040 851 032.

Pesem LJUBEZEN IZ FRIDRIHŠTAJNA je nastala po spletu okoliščin. Z možem Frenkom sva več let prepevala v mešanem pevskem zboru Consortium musicum v Ljubljani, ki je redno sodeloval s poklicnim Komornim zborom in orkestrom Slovenske filharmonije. Leta 2009 smo skupaj sodelovali pri izvedbi simfonične suite Friderik in Veronika, ki jo je napisal priznani skladatelj in dirigent Anton Kolar, po rodu Celjan, ki je dolgo let živel in deloval v Weimarju v Nemčiji. Suito smo zapeli v celjski Športni dvorani ob 200-letnici I. gimnazije v Celju, katere dijak je bil tudi maestro mednarodnega slovesa. Dirigentu Kolarju sem ob tej priložnosti poklonila knjigo Grad nesrečne ljubezni. Knjige je bil zelo vesel in povedal, da je tudi njega ta nesrečna, a velika ljubezen prevzela, zato sta se pred leti z ženo povzpela na Fridrihštajn. Tam je izkopal nekaj gozdnih jagod s koreninami in jih posadil doma v Weimarju, kjer še danes lepo rodijo. Vprašala sem ga, ali bi bil pripravljen uglasbiti v srednjeveških ritmih mojo pesem, posvečeno ljubezni med Veroniko in Friderikom, ki se je odvijala na gradu Fridrihštajn nad mojim rodnim krajem. Odvrnil je, da bo to z veseljem storil, če ga bo vsebina pesmi prevzela. Po mailu sem mu poslala tekst in kar kmalu prejela odgovor, da se že ustvarja melodija pesmi. Njegova žena, po poklicu muzikologinja, je raziskovala različne glasbene sloge in s svojim znanjem prispevala pri oblikovanju končne podobe skladbe s pridihom časa življenja Celjskih grofov. Anton Kolar je skladbo posvetil 20-letnici Vokalne skupine Cantate Domino. Pesem je premierno izvedla na jubilejnem koncertu leta 2009. Žal je Weimar predaleč, zato se skladatelj z ženo ni udeležil koncerta, na katerem bi v živo slišal svojo glasbeno umetnino.

Pesem smo predstavili na domačih regijskih tekmovanjih, leta 2012 na mednarodnem zborovskem tekmovanju v Benetkah in leta 2016 v Fundau na Portugalskem. Obakrat smo prejeli srebrno priznanje ter pohvalo za unikatno izvirno pesem. Našega uspeha se je veselil tudi skladatelj Kolar, ki je bil član Društva slovenskih skladateljev. Vsesplošni glasbeni umetnik z absolutnim glasbenim posluhom, tudi pianist, violinist, tolkalist in glasbeni esejist je umrl leta 2021, star 80 let.

Skladba, ki je mestoma tudi osem glasna, ima ves čas spreminjajočo se dinamiko in zahtevno ritmiko, ki ponazarja vsebinsko dogajanje ljubezenske zgodbe. Vključuje solistična vložka Friderika in Veronike v trenutku njunega srečanja, tamburin in udarci z nogo pa v zaključku skladbe pričarajo vzdušje poročnega slavja. Raznoliko dogajanje poslušalce pritegne k zbranemu poslušanju in spremljanju razvoja zgodbe. Vokalna skupina Cantate Domino je skladbo letos zapela v Šeškovem domu na prireditvi Deklica s piščalko in z njo navdušila obiskovalce.

Ljubezenska zgodba Friderika in Veronike, ki se je pred 600 leti dogajala na Fridrihštajnu nad Kočevjem, je s tem predstavljena s strani domače avtorice tako v knjižni kot glasbeni obliki. Pesem je tudi posneta na zgoščenki Karpatski zvoki, ki jo je VS Cantate Domino izdala 2019 ob svoji 30-letnici delovanja.

V Veronikinem letu 2025 bo Vokalna skupina Cantate Domino pripravila letni koncert slovenskih ljubezenskih pesmi različnih žanrov predvidoma 31. maja na razvalinah gradu Fridrihštajn. Že sedaj lepo vabljeni.

Helena Štefanič

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki