fbpx
E-UTRIP
Srečanja potekajo v prijetnem vzdušju.
Izpostavljeno Zanimivosti & Zabava

(VIDEO) Montessori gibalno igralne urice za dojenčke – podpora razvoju najmlajših

V prijetnem in mirnem okolju igralnice Gox v Ribnici so se zbrale mamice s svojimi dojenčki. Vzdušje je sproščeno, dojenčki raziskujejo, matere pa pozorno spremljajo dogajanje. Prvi meseci otrokovega življenja so ključni za njegov razvoj, starši pa vse pogosteje iščejo inovativne pristope, ki bi njihovim otrokom omogočili najboljše pogoje za rast. Med njimi je tudi montessori pedagogika, pristop, ki že več kot sto let spodbuja otrokov naravni razvoj skozi igro, gibanje in raziskovanje okolja.

Priprava vzpodbudnega okolja in opazovanje sta osnovna elementa montessori pedagogike, ki jo je razvila zdravnica Maria Montessori. Na tem temelji tudi montessori gibalno-razvojni program, ki ga vodi Iza Pintar, diplomirana vzgojiteljica in pedagoginja, ki se že vrsto let ukvarja z zgodnjim otroškim razvojem. V Ribnico je pripeljala idejo montessori gibalnih uric za dojenčke, kjer starši skupaj z otroki vstopajo v svet gibalnega raziskovanja in zgodnjega učenja.

Kaj so montessori gibalne urice?

Gibalni razvoj je v prvem letu življenja ključen za vzpostavljanje nevronskih povezav, ki vplivajo na otrokove kognitivne sposobnosti, ravnotežje in koordinacijo. Montessori pedagogika poudarja, da otrok potrebuje pripravljeno okolje, ki mu omogoča svobodno gibanje in raziskovanje.

Gibalne urice potekajo v dveh skupinah, glede na gibalne sposobnosti dojenčkov:

Prva skupina: od 2. meseca do plazenja.

Druga skupina: od plazenja do hoje oz. do konca porodniške.

Vsako srečanje se začne z rutino, sledi mu serija vaj za gibanje in povezovanje, nato se otroci igrajo v prilagojenem igralnem okolju. Starši pa medtem prisluhnejo strokovno vodenim temam o otrokovem razvoju, pripravi spodbudnega okolja in primernih igračah. Vsak obisk se zaključi s pesmico, bibarijo ali masažo.

Poleg rednih srečanj program vključuje tudi dve predavanji v živo, kjer starši ob podpori strokovnjakov pridobijo dodatna znanja o zgodnjem otroškem razvoju in materinstvu.

Iza Pintar.

Podpora staršem in otrokom

Gibalne urice niso le priložnost za spodbujanje otrokovih motoričnih sposobnosti, temveč tudi pomemben podporni sistem za starše. Prvi meseci otrokovega življenja prinašajo veliko vprašanj, dvomov in izzivov. Srečanja omogočajo izmenjavo izkušenj, povezovanje z drugimi starši in pridobivanje strokovnih nasvetov.

»Tukaj imamo družbo ljudi, ki trenutno doživljamo podobne stvari, Smo podpora ena drugi, se malo nasmejimo, si malo potožimo in se družimo,« je povedala ena od udeleženk. Dojenčki so bili vidno zadovoljni, nekateri med vadbo celo zaspijo. Srečen otrok – srečna mama, pravijo In res je tako, ko zapustijo igralnico pa imajo možnost stalne podpore.

Program namreč vključuje tudi podporo in skupnost v zaprti Facebook skupini, kjer osem strokovnjakinj s področja zgodnjega otroštva in materinstva odgovarja na vprašanja staršev in ponuja dodatne informacije.

Več kot le igra – skrbno zasnovano okolje za dojenčke

Posebna pozornost je namenjena tudi dobremu počutju mamic in dojenčkov. Prostor je prilagojen njihovim potrebam: Na voljo so voda, čaj in kava, da se mamice lahko sprostijo.

Previjalna podloga in grelnik za vodo sta vedno pri roki. Dostop z vozičkom v igralnico je enostaven.

Vsako srečanje ima povzetek, da starši pridobijo ključne informacije.

»Montessori pedagogika se vse bolj uveljavlja tudi pri nas. Starši se vedno bolj zavedajo, da lahko z enostavnimi pristopi in prilagojenim okoljem otroku omogočijo kakovosten razvoj. Z uricami staršem ponudimo smernice, kako na igriv in naraven način podpreti otrokovo rast,« poudarja Iza Pintar.

Ključ do zdravega razvoja

Prvi meseci otrokovega življenja so temelj za njegov nadaljnji razvoj. Gibanje, raziskovanje in varno okolje so ključni dejavniki, ki vplivajo na motorične, kognitivne in socialne sposobnosti otroka.

Montessori gibalno igralne urice ponujajo staršem priložnost, da svojega otroka usmerjajo na naraven in razvojno spodbuden način, hkrati pa jim omogočajo prostor za medsebojno podporo, povezovanje in izmenjavo izkušenj.

Čeprav se zdi, da so preproste gibalne igre, pesmice in nežna masaža vsakdanja rutina, pa imajo ogromen vpliv na otrokov razvoj. Ko so dojenčki sproščeni, radovedni in motivirani za raziskovanje, se njihovi možgani razvijajo najhitreje – in to je najboljša popotnica za življenje.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki