Mažoretna umetnost združuje ples, ritmično gibanje in vrtenje palice v harmonično celoto, ki navdušuje gledalce po vsem svetu. Tudi v Sloveniji ima ta disciplina močno tradicijo, kar se kaže v vse večjih tekmovanjih in kakovosti nastopajočih. Letos bo eno izmed pomembnejših tekmovanj organizirala Slovenska zveza mažoretne in twirling tehnike v sodelovanju s krovno mažoretno zvezo, ki bo potekalo v Kočevju, 9. 3. 2025. Gre za že drugo izvedbo tekmovanja, ki bo na enem mestu zbralo 17 klubov ter okoli 180 tekmovalcev iz Slovenije, Hrvaške, Madžarske in Češke. Pri organizaciji pomaga tudi predsednica zveze Urša Štefanič Mlakar, ki za mažorete živi že 24 let.
Priprave na tekmovanje so v polnem teku, pri čemer organizatorji zagotavljajo, da vse poteka gladko. Nastopajoči se bodo pomerili v različnih kategorijah in kombinacijah, pri čemer bodo Uršine mažorete skupno izvedle okoli 15 različnih nastopov v različnih formacijah.
Kočevje je mesto z bogato športno in plesno tradicijo. Klubi in društva ponujajo otrokom različne možnosti za razvoj, zaradi česar se mažoretna dejavnost pogosto znajde nekoliko v ozadju, razmišlja sogovornica Urša Štefanič Mlakar. Kljub temu ji je uspelo vzpostaviti močno skupnost mažoretk, deluje namreč tudi izven Kočevja.
»V Kočevju imam dve skupini, a dejavnost sem razširila tudi v Zagradec in v Prevole, kjer je zanimanje veliko, saj tam ni toliko drugih aktivnosti, predvsem za dekleta,« pojasnjuje Urša, ki že vrsto let poučuje mažoretno tehniko.
Prvi koraki v svet mažoret
Treningi se začnejo že v vrtčevskem obdobju. »Najprej delamo skozi igro, nato vadimo osnovne plesne korake, kasneje pa uvedemo tako imenovano ‘mrtvo palico’, ki se je otroci še ne učijo vrteti. Postopoma začnemo s preprostimi rotacijami in dekleta so nad tem navdušena,« razlaga Urša.
Mažoretke že dolgo niso več le dekleta, ki ob spremljavi pihalne godbe korakajo po ulicah mest. Razvoj mažoretnega športa je prinesel več plesnih elementov, gimnastiko in napredne tehnike vrtenja palice, poznane pod imenom twirling.
»S palico lahko naredimo marsikaj – uporabljamo tudi zastave in cofe, ki so zelo priljubljeni. Kljub temu mažoretk ne gre enačiti z navijaštvom, saj pri nas ni govora ali eksplozivnih gibov, kot jih poznamo pri navijačicah. Naša osnova ostaja ples, ki vključuje tudi elemente gimnastike,« poudarja.
Da ne ostaneš na mestu …
Poleg tega, da je Urša licencirana trenerka in sodnica na mednarodni ravni, se neprestano izobražuje. »Bila sem v šoli za ABC sodnika. Stalno se je treba učiti in hoditi na plesne izobraževalne tečaje. Ples se razvija in ne moreš ostati na mestu,« pravi.
Sestava atraktivne koreografije je ena največjih nalog vsake mažoretne trenerke. »Združiti moraš ples in palico, da bo nastop zanimiv tudi za otroke in da jih bo pripeljal daleč – kar se tekmovanj tiče. Dobra fizična pripravljenost je ključna, mažoretna umetnost zahteva veliko discipline in odrekanja. Pri nas je podobno kot pri gimnastiki – je zahteven šport, a ga ne jemljejo resno,« dodaja.
Enkrat mažoretka, vedno mažoretka
Urša se je s plesom srečala že v zgodnjem otroštvu, ko je začela obiskovati balet. »Pri osmih ali devetih letih mi je balet postal dolgočasen, a sem še vedno rada plesala. Takrat je bila moja sošolka mažoretka in mažoretke so bile zelo priljubljene. Zaljubila sem se v palico in mentorica me je tako navdušila nad tem, da sem od desetega leta popolnoma predana mažoretnemu plesu. Ta ljubezen me spremlja vse življenje in jo rada širim naprej,« pove s strastjo.
Njena plesna pot jo je pripeljala do številnih uspehov. Lani so mažoretke v njeni zvezi postale svetovne prvakinje v šov kategoriji, ki vključuje ples, rekvizite in palico. »Odraščala sem s šov plesom in mi je bil od nekdaj pri srcu. Ko sem začela poučevati, sem morala spoznati še druge stile, a šov je ostal moja največja strast. Pred tremi leti sem se odločila, da se vrnem k šov koreografijam. Z dekleti smo poustvarile mojo prvo šov koreografijo – slikarja. Nadgradile smo jo in prilagodile pravilom,« ponosno razlaga in upa, da tekmovanje, ki prihaja v Kočevje prinaša nove uspehe.
Mažoretni ples v Sloveniji in v svetu še naprej raste, postaja vse bolj tehnično dovršen in atraktiven. Kljub temu se še vedno sooča s stereotipi in podcenjevanjem s strani drugih športnih panog. A zgodbe, kot je Uršina, dokazujejo, da mažoretke niso zgolj ples ob pihalni godbi, temveč vrhunska umetnost, ki zahteva disciplino, predanost in ljubezen do gibanja.