fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Aktualno Novice

Test zimskih pnevmatik: Teh štirih se raje izognite

Do 15. novembra, ko slovenska zakonodaja določa obvezno opremo vozil z zimsko opremo, nas loči še nekaj dni. So pa trenutne nizke temperature, predvsem ponoči in v zgodnjih jutranjih urah, že opomnik voznikom, da so zimske pnevmatike za varno vožnjo nujne. Za vse, ki se letos odločajo za nakup novih pnevmatik, so v pomoč pri izbiri lahko rezultati AMZS testa, ki je obsegal 28 zimskih pnevmatik v dimenzijah 205/55 R16 H in 215/55 R17 V, ter prenovljen spletni iskalnik pnevmatik, ki olajša iskanje najugodnejše ponudbe.

Rezultati AMZS testa, ki ga avto-moto zveze Slovenije redno izvajajo že več kot petdeset let v sodelovanju s partnerskimi evropskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami, prinašajo tako spodbudne kot zaskrbljujoče ugotovitve. Čeprav so mnoge pnevmatike opravičile svojo uvrstitev, so se na trgu še vedno pojavile tudi takšne, ki jih je treba obiti – kar štiri pnevmatike so letos prejele najslabšo možno skupno oceno, kar pomeni, da AMZS odsvetuje njihov nakup.

Celoletne pnevmatike v primerjavi s pravimi zimskimi

V letošnjem juniju je AMZS objavil test 16 celoletnih pnevmatik dimenzije 205/55 R16 V, ki je pokazal, da so te pnevmatike z vsako generacijo izboljšane. Vendar pa se tudi pri najnovejšem AMZS testu izkazuje, da se v pravih zimskih razmerah najbolje obnesejo prave zimske pnevmatike. Kot je pojasnil Blaž Poženel, odgovorni urednik AMZS Motorevije, je pričakovanje, da zaradi vse toplejših letnih temperatur ne bo več treba menjati letnih za zimske pnevmatike, iluzorno. Klimatologi napovedujejo vedno več ekstremnih vremenskih pojavov, kar pomeni, da bodo vozne razmere še bolj spremenljive, kar posledično povečuje pomen ustrezne izbire pnevmatik.

Pnevmatike, ki jih AMZS odsvetuje

Na AMZS testu je bilo letos preizkušenih 28 zimskih pnevmatik, od tega 12 v dimenziji 205/55 R16 (za avtomobile nižjega srednjega razreda) in 16 v dimenziji 215/55 R17 (za komponente terence). Pnevmatike, ki nosijo oznako M+S in simbol gore s snežinko, so tiste, ki veljajo za zimske, vendar je v nekaterih državah – kot je Nemčija – ta simbol obvezen. V Sloveniji ni zakonsko določen, da bi bila ta oznaka nujna, čeprav je priporočena.

Vendar pa ime simbol gore in snežinke na pnevmatiki še ne zagotavlja kakovosti. Štiri pnevmatike so letos prejele najslabšo možno oceno. Pnevmatike, kot sta Zeetex WH 1000 in Winrun Winter-Max A1 WR22, so se izkazale za nevarne, saj so imele slabše rezultate pri testih zaviranja na mokri cesti. Pri testu zaviranja so se avtomobili s pnevmatikami Continental WinterContact TS 870 in Pirelli Cinturato Winter 2 ustavili pravočasno, medtem ko so se vozila s pnevmatikami Zeetex in Winrun premikala še z nekaj manj kot 30 km/h.

Nasveti za nakup in uporabo zimskih pnevmatik

Pri nakupu novih pnevmatik se ne zanašajte zgolj na etikete z označbami lastnosti, ki jih najdete v trgovinah, saj ti pogosto ne odražajo dejanskih lastnosti, zlasti pri vožnji na mokri cesti. Pomembno je, da se prepričate, da so vse štiri pnevmatike enakega datuma izdelave, saj starost pnevmatik vpliva na njihovo učinkovitost. Preverite DOT številko na bočnici pnevmatike, da boste vedeli, kdaj so bile izdelane. Prav tako je priporočljivo, da kupujete novejše modele pnevmatik, saj ponujajo tehnično naprednejše lastnosti.

Pnevmatike z različnimi globinami kanalov ne zagotavljajo stabilne vožnje, zato vedno namestite pnevmatike z večjim profilom na zadnjo os. Redno preverjajte tlak v pnevmatikah, saj nizka vrednost pomeni večjo obrabo in slabšo varnost, predvsem pri večjih obremenitvah vozila. Za vse, ki si želijo olajšati nakup, je na voljo tudi prenovljeni AMZS spletni iskalnik pnevmatik, ki omogoča hitro primerjavo ponudb in iskanje najboljših cen.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki