Slovenska stand-up komedija je v zadnjih dveh desetletjih prestopila iz zakajenih kleti in klubov na velike odre, festivale in celo televizijske ekrane. Komiki danes niso več le »zabavljači«, temveč tudi družbeni komentatorji, ki z ostrim jezikom, ironijo in črnim humorjem razkrivajo resnice, ki jih včasih neradi slišimo. Med tistimi, ki so pri tem pustili najmočnejši pečat, je nedvomno Tadej Toš.
Od gledališča do mikrofona
Tadej Toš je po izobrazbi igralec, ki je svojo pot začel na gledaliških deskah, med drugim tudi kot član ansambla Slovenskega narodnega gledališča Maribor. A njegov neposreden slog, pronicljiv pogled na družbo in izjemen občutek za ritem govora so ga kmalu pripeljali v svet stand-up komedije, kjer se je izkazal kot eden najbolj prepoznavnih obrazov tega žanra v Sloveniji.
Svojo kariero stand-up komika je začel v času, ko je bila ta oblika še razmeroma sveža v slovenskem prostoru. A hitro je izstopil iz množice – predvsem zaradi iskrenosti in poguma, da pove tudi tisto, česar si marsikdo ne upa. Njegovi nastopi pogosto niso le smešni, temveč tudi globoki, družbenokritični in čustveno nabiti.
Komik, ki ne išče lahkih tem
Toš ne igra na prvo žogo. V svojih monologih se loteva tem, kot so pokvarjenost politike, krhkost medosebnih odnosov, neenakost, mediji, zdravstvo in še marsikaj. Njegov humor ni vedno udoben – je pa pristen in iskren. In prav zaradi tega mu občinstvo ostaja zvesto. »Čeprav se mi kdaj zdi, da ljudje ne bodo zdržali, so mi najbolj hvaležni ravno za tisto, kar jih je najprej zbodlo,« je nekoč povedal v enem izmed intervjujev.
Zanj je humor predvsem orodje. Orodje za razbijanje tabujev, razgaljanje nesmislov in ustvarjanje povezav med ljudmi. Ne izogiba se težkim temam, temveč jih s humorjem približa poslušalcem – pogosto z dozo samoironije in topline.
Stand-up v Sloveniji: od niše do mainstreama
Kljub temu, da slovenska stand-up scena ni tako množična kot v nekaterih drugih državah, se je v zadnjih letih močno razmahnila. Poleg Toša danes izstopajo tudi komiki, kot so Perica Jerković, Gašper Bergant, Aleš Novak, Lucija Ćirović, Boštjan Gorenc – Pižama in številni drugi. Z različnimi pristopi in stili nagovarjajo najrazličnejše občinstvo – od najstnikov do upokojencev.
Pomembno vlogo pri razvoju scene imajo tudi festivali, kot sta Panč in StandUpLent, ter lokalni večeri komedije, ki omogočajo mladim talentom, da naredijo prve korake na odru.
Vloga komika danes
Tadej Toš pogosto poudarja, da komik ni zgolj nekdo, ki ljudi nasmeje. Je tudi tisti, ki zastavi neprijetna vprašanja in ne beži pred odgovornostjo. V času družbenih napetosti, političnih afer in globalne negotovosti je smeh, ki razkrije in poveže, dragocen. In Toš, kot eden njegovih najbolj iskanih ustvarjalcev, to nalogo opravlja z mojstrstvom.