fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Zanimivosti & Zabava

Simbol noči čarovnic: Nekoč repa in koleraba, danes buča

Buče so nepogrešljiv simbol noči čarovnic, tradicije, ki se je skozi stoletja razvila iz keltskih običajev in postala priljubljena po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Običaj izrezovanja buč sega daleč nazaj v 19. stoletje na Irsko, kjer so Kelti izrezovali obraze v repe in kolerabo ter vanje postavljali sveče, da bi pregnali zle duhove in osvetljevali pot pred hišami na noč, imenovano Samhain. Keltski festival Samhain, ki je bil prehod med letnimi časi in simboliziral začetek zime, se je s prihodom krščanstva prepletel z novembrskim dnevom vseh svetih, kasneje pa je ob stiku z ameriško kulturo prešel v današnjo noč čarovnic (Halloween).

Ko so v 19. stoletju irski priseljenci prispeli v Severno Ameriko, so namesto rep izbrali buče, saj so bile bolj dostopne, večje in primernejše za izrezovanje. Tako je nastala današnja tradicija izrezovanja buč, ki predstavljajo Jack-o’-lantern ali “Jackove svetilke”. Legenda pripoveduje o Jacku, prebrisanem kovaču, ki je zaradi svoje hinavščine obsojen na večno tavanje z votlo repo in žarečim ogljem v njej, kar naj bi simboliziralo dušo, ujeto med svetom živih in mrtvih.

V Slovenijo je navada izrezovanja buč prišla precej kasneje, predvsem z vplivom ameriških filmov in pop kulture. Buče so bile sicer že prej prisotne v slovenski kulturi, predvsem v kulinariki in na podeželju, vendar je simbolični pomen dobila šele z uveljavitvijo noči čarovnic v zadnjih desetletjih. Danes je noč čarovnic v Sloveniji priljubljena predvsem med mlajšimi, ki se ob tej priložnosti oblečejo v strašljive kostume, organizirajo zabave in izrezujejo buče kot okras za domove.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki