fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Novice

Ribniški sejem suhe robe in lončarstva v pripravah na 48. izvedbo

Člani Turističnega društva Ribnica, ki v sodelovanju z Občino Ribnica že od samega začetka organizirajo tradicionalni sejem suhe robe in lončarstva, so na občnem zboru največ pozornosti namenili pripravami na letošnjo 48. izvedbo sejma, ki bo potekala 7. septembra 2025.

Predsednik društva Jože Zakrajšek je ob tem poudaril, da so že zavihali rokave in si prizadevajo za še pestrejši sejemski program. Predvsem si želijo, da bi bila osrednja povorka bogatejša z nastopajočimi skupinami iz drugih krajev, ki negujejo sejemsko tradicijo. Poleg vsebinskega dogajanja bodo organizatorji iskali tudi rešitve za večjo pretočnost povorke, saj je ob odprtju sejma množica obiskovalcev pogosto zelo velika. Zagotavljanje varnosti na dogodku ostaja ena od prednostnih nalog, saj so zahteve na tem področju v zadnjem času vse strožje.

Priprave na jubilejno 50. izvedbo sejma

Sejem suhe robe in lončarstva se bo čez dve leti, leta 2027, odvijal že 50. leto zapored, zato so organizatorji začeli priprave na jubilejno izvedbo. Zakrajšek je ob tem dejal: “Tako blizu, a hkrati tako daleč – tako bi lahko opisali ta čas. Z županom Samom Pogorelcem sem že govoril o možnosti, da bi bilo leto 2027 razglašeno za sejemsko leto. Več podrobnosti bomo usklajevali postopoma, želimo pa pripraviti jubilejni dogodek, na katerega bosta ponosni tako Ribniška dolina kot celotna Slovenija.”

Izziv: vse manj rokodelcev

Kljub optimističnim načrtom organizatorje skrbi vse manjša udeležba avtohtonih rokodelcev in prikazovalcev domače suhorobarske ter lončarske obrti. Zakrajšek izpostavlja, da mlajše generacije vse manj nadaljujejo rokodelsko tradicijo, starejši mojstri pa se postopoma umikajo. “To je dejstvo, ki nas žalosti. Biološka ura odšteva čas starejšim, mlajši pa se od tega dela vse bolj oddaljujejo. Živimo v času, ko ljudje pogosto poiščejo izgovor, da se ročno delo ne splača – povsod tam, kjer je treba prijeti orodje v roke. Tako je tudi pri obdelavi lesa in gnetenju gline,” je pojasnil.

Turistično društvo Ribnica bo zato v prihodnjih letih še naprej spodbujalo promocijo in ohranjanje rokodelske dediščine, da bi tudi mlajše generacije prepoznale vrednost te edinstvene obrti, ki Ribnico umešča na zemljevid tradicionalne slovenske kulture.

Sorodni članki

Komentiraj

* Z uporabo tega obrazca se strinjate s shranjevanjem in obdelavo vaših podatkov pridobljenih na tem spletnem mestu.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki