fbpx
E-UTRIP
Na levi Tina Peček, direktorica Rokodelskega centra, Patrik Dvorščak, Matej Tomažin in Sašo Koprivec, vodja Galerije Miklova hiša .
Izpostavljeno Aktualno Ribnica Zanimivosti & Zabava

Ribice, jaz in ajmar

Presečen sem nad tako množičnim obiskom. Med zbranimi je bila tudi moja nekdanja učiteljica, razredničarka, in veliko znanih obrazov, Ribničanov. Res je lepo, tudi na tak način se vrniti v domači kraj, v ta kulturni hram,« je ob odprtju razstave z naslovom Ribice, jaz in ajmar v Galeriji Miklova hiša ponosno povedal Patrik Dvorščak, akademski slikar iz Ribnice. 

Po pridobljeni gimnazijski izobrazbi na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo je svoj dodiplomski študij pričel na programu Slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Tam je leta 2017 diplomiral in študij slikarstva nadaljeval na magistrski stopnji, ki ga je leta 2022 uspešno zaključil s samostojno razstavo KO – Lapsus v Galeriji Miklova hiša v Ribnici. Svoja dela je razstavljal na večjih samostojnih razstavah doma in v tujini. Sodeloval je tudi z Likovnim salonom Kočevje.

O stvaritvah, ki jih je postavil na ogled, je povedal:

»V bistvu se ukvarjam s krhkostjo človeškega uma. Kako hitro ga lahko nek sistem zavede – v tem primeru naš kapitalistični sistem, ki je vse prej kot popoln. Problematično se mi zdi, da subjekt oziroma človek izgublja pristno izkušnjo tako z naravo kot s prostorom, saj vemo, da je danes glavna vrednota denar. Svet gre v napačno smer.«

Dvomnost človeka v sodobnem življenju

Izjemnost Dvorščakovih del je predvsem v globokem razumevanju celostnega položaja, ki ga zavzemajo v širšem polju razumevanja pomena sodobne umetnosti, je ob otvoritvi razstave povedal kustos Matej Tomažin:

»Na razstavi boste lahko videli številna slikarska dela, risbe in instalacije umetnika, ki raziskuje dvoumnost obstoja človeka v sodobnem življenju. Po eni strani imamo občutek, da smo svobodni, da izvršujemo svojo lastno voljo in da sodelujemo v svetu, ki sodeluje tudi z nami. Po drugi strani pa smo venomer soočeni z dejstvom, da temu le ni tako. Manjši in večji delci realnosti se razbijajo, ideja svobode in avtonomnosti se vsake toliko časa rahlo razblini, v določenih trenutkih pa popolnoma podre. Patrikova dela raziskujejo ta vmesni prostor – prostor med mojo lastno izvršnostjo in popolnim kaosom groze sveta.«

Obiskovalce bodo zagotovo pritegnila večja in srednje velika umetniška dela v izjemno izpiljenem slogu, polna ribic, do zanimivih instalacij, ki so predvsem provokativne. In ravno zaradi tega pritegnejo pozornost.

(mgć)

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki