Občanke in občani Kočevja so s 676 zbranimi podpisi pobude za referendum dali jasen in odločen signal, da nasprotujejo ukinitvi obstoječe pomoči na domu in prenosu dejavnosti pod okrilje Občine.
Ta storitev, ki je skozi dve desetletji pomagala generacijam, je postala nepogrešljiva za številne starejše in invalide, ki jim omogoča dostojno in varno življenje v domačem okolju. Ideja o nadomestitvi tega preizkušenega sistema z nepreverjenim javnim zavodom odpira vprašanja o varnosti, stabilnosti in dostopnosti oskrbe. Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda ni bil uveljavljen zakonito in je v očitnem nasprotju z Ustavo, kar mu ne omogoča delovanja. Ob prisilni ukinitvi koncesije za pomoč na domu pa to pomeni zgolj, da občina Kočevje te storitve ne bo imela. Poleg tega je ukinitev pomoči na domu s predčasno odpovedjo koncesije pravno nedopustna o čemer se je Vrhovno sodišče že izreklo o pravni nevzdržnosti takšnih odpovedi, ki se nanašajo na izvajanje socialnih javnih služb. Posledično bo prišlo do oškodovanja javnih sredstev in visoke poslovne škode, ki bo obremenila občane Kočevja.
Starejši občani ne želijo biti obravnavani kot poskusni zajčki novega zavoda, ki še nima vzpostavljenih temeljev za učinkovito in kakovostno oskrbo. Javni zavod je brez enega samega zaposlenega, kar ob splošnem pomanjkanju zdravstvenega in socialnega kadra ne kaže na zmožnost delovanja. Še več, jasno je, da je nov, nepreverjen javni zavod zgolj predmet političnih interesov in razbohotenega lokalnega klientelizma. Zdravje in dobrobit starejših ne smeta biti sredstvo za politične igre in ustvarjanje delovnih mest za izbrane posameznike. Zavod Jutro je neprofitna organizacija, ki deluje po načelih socialnega podjetništva in je skoraj četrt stoletja pomemben člen družbe. Uničevanje in razformiranje takega zaklada znanja in izkušenj je nerazumno in politično motivirano dejanje. Želja po prenosu uspešnih zgodb na Občino pa ni osamljen primer v Kočevju. Gospodarska pobuda je ključno gonilo gospodarskega razvoja, inovacij in zaposlovanja. Uspešna podjetniška klima spodbuja ustvarjanje novih delovnih mest, dviguje življenjski standard in krepi lokalno skupnost. Vendar pa v občini Kočevje podjetniška pobuda pogosto naleti na ovire, ki zavirajo njen razvoj. Poleg tega Občina vse bolj prevzema vlogo, ki presega njene osnovne naloge, in se spušča v upravljanje gospodarskih dejavnosti, kot so kamp, hostel, gostinski lokal in še bi lahko naštevali, kar negativno vpliva na podjetništvo in inovacije v regiji. Občina s tem občankam in občanom nelojalno konkurira z občinskimi sredstvi, za katera solidarno prispevajo vsi občani.
Znano je, da se v javnih zavodih velik del sredstev porabi za administrativne stroške, kar pomeni, da bo na voljo manj denarja za dejansko oskrbo starejših. Rigiden sistem javnih zavodov ne prinaša nič dobrega. Trenutni sistem, ki deluje brez čakalnih vrst, zagotavlja hitro pomoč vsakomur, ki jo potrebuje. Uvedba novega zavoda pa bo prinesla čakalne dobe, kar bi za marsikaterega starejšega ali invalida pomenilo negotovost in dolgotrajno čakanje na osnovno pomoč. Neodvisna raziskava kaže, da je trenutno zadovoljstvo uporabnikov in zaposlenih v obstoječem sistemu eno najvišjih v Sloveniji, saj temelji na strokovnosti, človečnosti in predanosti zaposlenih.
Storitev pomoči na domu v občini Kočevje že dolga leta deluje učinkovito in zanesljivo, z jasno vizijo in poslanstvom in se strokovno povezuje z domačimi in mednarodnimi organizacijami. Nenadna ukinitev te storitve bi povzročila resne motnje v sistemu oskrbe na domu, kar bi močno prizadelo najbolj ranljive skupine. Naša družba se meri po skrbi za najšibkejše, kar ne sme ostati mrtva črka na papirju.
Na referendumu 8. Decembra 2024 glasujmo PROTI in ohranimo pomoč za starejše in invalide!
Sveže informacije so na voljo na www.zavodjutro.si in Facebook strani Zavoda Jutro.
mag. Gregor Levič, direktor Zavoda Jutro
*plačljiva objava*