Rak v svetu postaja velik zdravstveni, družbeni in ekonomski problem. Rak na debelem črevesu in danki je v Sloveniji eden najpogostejših rakov pri obeh spolih. Zaradi poznega odkrivanja je umrljivost za tem rakom še vedno velika, zdravljenje pa je za bolnike naporno in manj uspešno. A na srečo je ta oblika raka tudi zelo dobro ozdravljiva, če jo odkrijemo dovolj zgodaj. Z udeležbo v preventivnem presejalnem Programu Svit pa sami pripomoremo k temu, da se zmanjšuje število na novo zbolelih, saj z odkritjem in odstranitvijo predrakavih sprememb preprečimo razvoj raka na debelem črevesu in danki. Opuščanje udeležbe v Programu Svit ima lahko resne posledice za zdravje posameznika.
Rak na debelem črevesu in danki se večinoma razvije iz predrakavih sprememb na steni črevesa – polipov. Polip je tkivna tvorba, ki lahko vznikne iz sluznice in štrli iz črevesne stene ali stene danke v prostornino črevesa. Majhni polipi pogosto ne povzročajo nobenih težav, lahko pa povzročajo šibko krvavitev iz črevesa, ki ni zaznana s prostim očesom. Veliki polipi pa že lahko povzročajo krče, bolečine v trebuhu, hudo zaprtost ali izjemoma popolno zaporo črevesa. Če polip zaustavi premikanje blata v črevesu, to ni le zelo boleče, temveč lahko tudi življenjsko ogrožajoče.
Ko pa se začnejo celice nenadzorovano deliti, lahko nastane rak na debelem črevesu in danki. Bolezen napreduje počasi in zelo prikrito. Tumor je lahko benigni ali maligni. Benigni tumor načeloma ne povzroča večjih težav, ob odstranitvi ne zraste ponovno in se ne širi v druge dele telesa. Maligni tumor pa se širi v okoliško tkivo, saj lahko rakave celice preko krvi in limfe zaidejo tudi v druge dele telesa, kjer nastanejo metastaze rakavega tkiva.
Mnogi, ki imajo zgodnjo obliko te bolezni, se je sploh ne zavedajo, ker se bolezen dolgo razvija brez očitnih bolezenskih znakov.
Tveganje za razvoj raka na debelem črevesu in danki povečujejo:
- kronična vnetja črevesa,
- družinsko nagnjenje k razvoju polipov,
- kajenje,
- prekomerno uživanje alkohola,
- premalo gibanja,
- neuravnotežena prehrana,
- prekomerna telesna masa
- tudi pretirano uživanje rdečega mesa.
SODELOVANJE V PROGRAMU SVIT JE MODRA ODLOČITEV
Program Svit je preventivni zdravstveni program, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Vključuje moške in ženske med 50. in 74. letom starosti, in sicer vsaki 2 leti.
V programu Svit lahko brezplačno sodelujejo tisti prebivalci Slovenije, ki so v ciljni populaciji in imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, saj stroške programa nosi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Program Svit pa poteka pod okriljem Ministrstva za zdravje Republike Slovenije, nosilec programa je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Dolgoletne izkušnje zdravnikov v tujini in v Sloveniji kažejo, da je mogoče breme raka na debelem črevesu in danki zelo zmanjšati z rednim testiranjem na prikrito kri v blatu. Tako testiranje namreč omogoča odkrivanje in odstranjevanje polipov ter odkrivanje bolezni v čisto začetni fazi, ko je povsem ozdravljiva.
Z zgodnjim odkrivanjem je zdravljenje uspešno. Z vključevanjem v Program Svit se mnogo rakov na debelem črevesju in danki prepreči, saj se pravočasno odkrijejo in odstranijo polipi, ki so predstopnja raka. Večino teh rakov se odkrije tako zgodaj, da je zdravljenje manj obremenjujoče in predvsem veliko uspešnejše.
ČE POLIPE ODKRIJEJO IN JIH ODSTRANIJO PRAVOČASNO, LAHKO TO OBLIKO RAKA PREPREČIMO.
Pri odraslih, starejših od 50 let, približno v tretjini primerov med kolonoskopijo odkrijejo črevesne polipe. Večinoma jih odstranijo že med kolonoskopijo in pogosto je s tem zdravljenje zaključeno. Le pri večjih polipih ali pri polipih, ki kažejo znamenja raka, so potrebni dodatni posegi.
S preventivnimi pregledi blata si želimo, da bi dovolj zgodaj odkrili čim več bolezenskih sprememb v zgodnji obliki. Bolezen je namreč v začetni fazi povsem ozdravljiva, človeku pa ohrani kvaliteto življenja. Z odstranjevanjem predrakavih sprememb – polipov (iz katerih se v veliki večini primerov razvije rak na debelem črevesu in danki), lahko to obliko raka celo popolnoma preprečimo.
ODZOVITE SE IN SE VKLJUČITE V PROGRAM SVIT.
- Čim prej izpolnite in podpišite Izjavo o prostovoljnem sodelovanju in jo pošljite v Program Svit.
- Če ustrezate kriterijem za sodelovanje v presejalnem programu, boste po pošti dobili dva kompleta za odvzem vzorcev blata. V zasebnosti svojega doma boste po navodilih odvzeli dva vzorca in ju v priloženi kuverti oddali na pošti.
- V laboratoriju Programa Svit bodo naredili analizo in ugotovili, ali je v vzorcih blata prisotna kri.
- Izvid preiskave boste približno v tednu dni dobili po pošti. Če v vzorcih blata ne bodo odkrili krvi, bo izvid negativen. To pomeni, da se v črevesju zelo verjetno ne dogaja nič nenavadnega – na testiranje vas bodo ponovno povabili čez dve leti. Če je v vzorcu blata prisotna krvavitev vas povabijo na kolonoskopijo.
Žal pa nobena preiskava ni popolnoma zanesljiva, zato je treba vseeno pozorno spremljati delovanje telesa in zlasti odvajanje.
Presejalni Program Svit letos obeležuje 15. letnico delovanja in v tem času so v okviru programa pri več kot 31.000 osebah odkrili in odstranili predrakave spremembe ter na ta način raka debelega črevesa in danke preprečili. V tem času je bilo odkritih še več kot 4100 omenjenih rakov, večinoma v zgodnji fazi, kar je marsikateremu udeležencu rešilo življenje.
Odzivnost v Programu Svit z leti narašča. Odzivnost vabljenih v letu 2023 v zdravstveni regiji Ljubljana (65,92 %) in presega slovensko povprečje (65,26 %). V občini Kostel se je odzvalo 74,51 % vabljenih, v občini Kočevje 66,68 % vabljenih in v občini Osilnica 58,73 % vabljenih. Prizadevamo si, da bi se odzvalo vsaj 70 % in več vabljenih v Program Svit.
Za vse dodatne informacije o Programu Svit in za pomoč pri vključevanju v program se lahko obrnete na Svitovo podporo v Centru za krepitev zdravja Kočevje na elektronski naslov ckz@zdkocevje.si ali telefonsko številko 01 893 90 56.
Nuša Knavs (dipl. m. s.)
Povzeto po:
Onkološki inštitut Ljubljana – Raki prebavil (https://www.onko-i.si/).
Program Svit – Sodelovanje v programu Svit in O raku na debelem črevesu in danki (https://www.program-svit.si/)
NIJZ – Letno poročilo o delovanju Programa Svit za obdobje od 1.1.2023 do 31.12.2023 (https://www.program-svit.si/wp-content/uploads/2024/02/Letno-porocilo-o-delovanju-Programa-Svit-za-obdobje-od-1.1.-do-31.12.2023.pdf)