fbpx
E-UTRIP
Marumi.
Izpostavljeno Aktualno Gospodarstvo & Politika

Prihodnost podjetja Marumi pod vprašajem

Podjetje Marumi International Group, ki ga vodi nekdanji župan občine Šentrupert Rupert Gole, se sooča z resnimi finančnimi in okoljskimi izzivi. Kljub temu da je prejelo štiri milijone evrov državnih subvencij za vzpostavitev tovarne lesnih peletov v Kočevju, se je po začetku proizvodnje hitro znašlo v težavah. Danes so bančni računi podjetja že več kot osem mesecev blokirani, skupni dolgovi do upnikov pa presegajo pet milijonov evrov.

Podjetje je julija 2019 ustanovil Marko Kos, že mesec dni kasneje pa je kupilo zemljišče v industrijski coni v Kočevju za gradnjo tovarne. Poleg državne subvencije so se v podjetju zanašali tudi na zasebna posojila, kar se je izkazalo za tvegano odločitev. Januarja 2023 je Gole najel posojilo v višini 850 tisoč evrov z obrestno mero kar 24 odstotkov, kar je še dodatno otežilo finančno stanje podjetja.

Posledično so sledile izvršbe in poskusi rubeža, pri čemer so upniki zahtevali zaseg proizvodnih strojev in zalog peletov. Kljub temu direktor Marko Kos zagotavlja, da podjetje izpolnjuje vse obveznosti iz pogodbe z državo in da si prizadevajo za rešitev trenutnih težav.

Okoljski problem in nezadovoljni prebivalci 

Podjetje je z izdelavo lesnih sekancev v industrijski coni LIK začelo poleti 2023, a je njegova proizvodnja hitro zmotila okoliške prebivalce. Ti so se organizirali v civilno iniciativo Borci za Trato in opozarjali na hrup in prah, ki prihajata iz obrata. Zaradi teh težav so podali več prijav na Inšpektorat RS za okolje in energijo, ki je prvi inšpekcijski nadzor izvedel septembra 2023.

Meritve izpustov v zrak, ki jih je na podlagi odločbe Inšpektorata za okolje moralo izvesti podjetje Marumi iz industrijske cone na Trati, so potrdile, da podjetje s svojo dejavnostjo povzroča prekomerno onesnaženje. Po besedah direktorja Marka Kosa je vzrok za presežne izpuste eden izmed treh ventilatorjev, kar nameravajo odpraviti z namestitvijo filtra.

Glede hrupa je inšpektorat februarja lani podjetju naložil izvedbo meritev za napravo za proizvodnjo peletov in za skladišče lesne biomase. Rezultati meritev so pokazali, da hrup v večernem in nočnem času presega dovoljene vrednosti, medtem ko je čez dan v mejah normale. Podjetje je moralo sprejeti ukrepe za zmanjšanje hrupa na dopustno raven, kar je tudi storilo.

Glede izpustov v zrak pa je inšpektorat maja lani podjetju odredil izvedbo meritev emisij iz linije za proizvodnjo peletov v stanju največje zmogljivosti. Prvotni rok za izpolnitev odločbe je bil september lani, vendar podjetje tega ni izvedlo, zato mu je inšpektorat izdal sklep o dovolitvi izvršbe in določil nov rok do novembra 2024. Ker tudi tega roka ni spoštovalo, mu je bila izrečena kazen v višini 10.000 evrov ter določen nov rok za izvedbo meritev do sredine februarja letos.

Kot so sporočili z inšpektorata, je podjetje do omenjenega roka izvedlo meritve emisij snovi v zrak in tako izpolnilo obveznosti iz inšpekcijske odločbe. Poročilo o meritvah je pokazalo, da mlin za mletje sekancev povzroča čezmerno obremenitev okolja z emisijami prahu v zrak.

Inšpektorat bo zato nadaljeval s postopkom in uvedel ukrepe za odpravo virov čezmejnega obremenjevanja okolja. Po besedah enega od dveh lastnikov in direktorjev podjetja Marka Kosa – drugi lastnik in direktor je nekdanji šentrupertski župan Rupert Gole – so presežne emisije v zrak povezane z enim od treh ventilatorjev, ki sekance vleče v sušilnico. To težavo nameravajo odpraviti z namestitvijo filtra. Trenutno čakajo odločbo inšpektorata, ki bo določila rok za izvedbo tega ukrepa. “Odločbo bomo spoštovali,” je napovedal Kos.

Kaj pa dolgovi?

Kljub ambicioznemu začetku in velikim investicijam se prihodnost tovarne Marumi International Group v Kočevju zdi vse bolj negotova. Na eni strani podjetje bremenijo milijonski dolgovi in izvršbe, na drugi pa se soočajo z okoljskimi vprašanji.

Vprašanje ostaja, ali bo podjetju uspelo stabilizirati finančno stanje in izboljšati okoljski vpliv svoje proizvodnje ali pa bo postalo še en primer neuspešne gospodarske zgodbe kljub visokim državnim subvencijam.

Direktor podjetja, Marko Kos, zagotavlja, da izpolnjujejo vse obveznosti iz pogodbe z državo in da bodo podjetje rešili iz trenutnih težav.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki