fbpx
E-UTRIP
Nagrajenci.
Izpostavljeno Aktualno Novice

Praznik Občine Ribnica in podelitev občinskih nagrad

Dne 23. oktobra 1492 je avstrijski cesar Friderik III. v Linzu izdal listino, imenovano tudi patent, s katero je Kočevarjem in Ribničanom dovolil trgovanje z doma ročno izdelanimi lesenimi izdelki po celotnem cesarstvu. Ta mejnik, od katerega mineva že 532 let, je pripomogel k temu, da so ribniški izdelki že v 15. stoletju presegli hišni prag in so več kot pet stoletij pozneje še vedno cenjeni in prepoznavni tako v lokalnem okolju kot širom Slovenije ter tudi izven meja domovine.

Občina že 32 let praznuje občinski praznik 23. oktobra – prejšnji praznik je bil 26. marca, v spomin na bitko partizanskih enot pri Jelenovem Žlebu.

Letos so praznovanje obeležili v nedeljo z osrednjo prireditvijo v dvorani Športnega centra, kjer je župan Samo Pogorelc uvodoma izpostavil pomembnost občinskega praznika, nato pa predstavil gospodarske in druge dosežke preteklega leta. Posebno pozornost je namenil letošnjim občinskim nagrajencem, ki so zaznamovali najslovesnejši del proslave.

Vitra prepeva že 50 let

Na odru je župan podelil priznanja, ki so jih prejeli nadarjena učenka, zlata maturantka ter nekdanja plavalka in zdaj trenerka plavanja, Maja Levstek; nadarjena plavalca Lovro Ćirović in Teo Starc ter vsestranska Grčevljanka Jana Šega. Priznanja občine so prejeli tudi Domen Kljun, pevec in dejaven pripadnik lokalne skupnosti, ter pevski nonet Vitra, ki deluje že pol stoletja.

»Ta leta so hitro minila. Nonet je postal del našega življenja – povezuje nas prijateljstvo in spodbujanje. Skupaj smo šle od osnovne šole, preko gimnazije in fakultete, skozi ljubezenska razočaranja, do oltarja in krsta naših otrok, ob vseh kariernih prelomnicah pa smo imele Vitro, kjer smo lahko izbrisale vse negativne stvari s pesmijo. Sedaj, ko se veselimo vnukov in zaključujemo svoje kariere, smo še vedno skupaj,« je ob prevzemu priznanja povedala prof. dr. Martina Zbašnik Senegačnik, ki je, skupaj z Bernardo Kogovšek in Mojco Šipka Levstek, ustanovna članica noneta, v katerega je zadnja članica vstopila pred 23 leti.

Urbanova nagrada Lovski družini Ribnica

Gallusovi priznanji, ki se podeljujeta zaslužnim posameznikom ali društvom za dosežke na področju kulture, športa ter drugih dejavnosti, sta prejela Zdenko Mikulin, ikona ribniškega rokometa, in Domen Češarek, publicist lokalnega okolja.

»Za vse, kar sem dosegel na športnem področju, gre zasluga moji družini. Vsi naslovi državnih prvakov v rokometu so mi še vedno globoko vtisnjeni v spomin, še posebej pa sezona 1971/72/73, ko smo osvojili vse, kar je bilo mogoče tako v Sloveniji kot v Jugoslaviji,« je Zdenko izrazil zahvalo v imenu vseh prejemnikov nagrad in priznanj. Domen Češarek pa je ob prejemu priznanja povedal: »Priznanje je potrditev za dosedanje delo. Trenutno dopolnjujem novo zbirko ljudskih pripovedk, ki bo moja druga, in lahko rečem, da bo unikatna knjiga. Čeprav so Ribničani polni vicev in šeg, se s terenskim zbiranjem te bogate dediščine nihče ni resno ukvarjal.«

Urbanovo nagrado za izjemne dosežke na področju svoje dejavnosti je ob 130-letnici prejela Lovska družina Ribnica. »Skozi desetletja smo kot ena prvih lovskih družin v Sloveniji dokazovali pravilno organiziranost lovstva ter ključno vlogo lovcev pri gojitvi in gospodarjenju z divjadjo. Današnji dan je za nas še posebej svečan, saj ob praznovanju jubileja prejemamo visoko priznanje Občine Ribnica, ki je priznala naše delo in trud,« se je v imenu družine zahvalil predsednik LD Ribnica Blaž Mate.

Proslavo je spremljal bogat kulturni program, v katerem so nastopili Simfonični orkester Glasbene šole Ribnica, mešani zbor Župnijskega pevskega zbora Ribnica, oktet Gallus, nonet Vitra, ženski komorni zbor Anamanka, Vocabella, trio Vivera in Ribniški pihalni orkester.

(mgć)

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki