fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Zanimivosti & Zabava

Pravljica na Gradežu

Dnevi okoli božiča so pravšnji čas, da vsaj malo odložimo breme vsakdanjika in naredimo inventuro svoje duše. Na Gradežu se tega lotevajo že sedemnajsto leto, in sicer tako, da od – letos prvič – tretje adventne nedelje pa vse do 5. januarja sobivajo s pisanimi jaslicami, lično božično ikonografijo, ki v soju luči pričara rojstvo Božjega sina.

Videli jih boste v skritih, a hkrati vsakomur vidnih kotičkih vasi: v skednjih, hlevih, votlinah, na drevju, oknih, v hišah, dvoriščih, na kapelah … Letos so prvič na ogled tudi v dograjeni sušilnici sadja, kjer jih je razstavljenih največ, med njimi pa tudi najimenitnejše – jaslice Majde Kržič z naslovom »Zibka za Jezusa«.

Sporočilo Jezusovega rojstva

Poleg glavnega sporočila o Jezusovem rojstvu je ustvarjalka prikazala tudi, koliko truda je bilo nekoč vloženega v izdelavo zibelke: sečnja dreves, vlečenje hlodov iz gozda, razrez hlodovine … Vse to je prikazano ob živahni igri otrok, vsakdanjem življenju in s številnimi »skritimi« živalmi. Med družinami, ki se že vrsto let še posebej potrudijo pri prikazu božičnih običajev, so družine bratov Jakob (Lado in Andrej) ter družina Šavli z Gradeža. Njihove jaslice so izdelane iz različnih materialov in v različnih velikostih, najpogosteje iz lesa. Marko Šavli je nedaleč od hiše v jamo, ki jo je postavil njegov svak Andrej Jakob in ki simbolizira številne jame v okolici Gradeža, postavil pet jaslic iz betona in mavca. Na koncu vasi sta jasličarsko pravljico z veliko truda ustvarili tudi družini Ažman in Erič. Prav tako so razstavljene jaslice v Zabukovčevem kozolcu, kjer je urejen muzej kmečkega orodja.

Letos jih je več kot 320

Gradeška planota se, še posebej ponoči, lesketa v soju več kot 320 jaslic. Ustvarilo jih je 60 jasličarjev, med katerimi je letos veliko novih, občudovanja vrednih del, ki so jih prinesli tudi s potovanj v tujino. »Že več let je pri nas številčno največja razstava jaslic, vendar se bolj kot na število osredotočamo na to, da je vsako leto čim več novih eksponatov,« je povedal Lojze Senčar, predsednik gradeškega društva, ki je organizator vsakoletne razstave »Po skritih kotičkih Gradeža«. Otvoritev razstave je potekala s krajšim kulturnim programom, v katerem sta nastopila zborček Krhelčki in župnijski pevski zbor iz Škocjanske Fare, kjer je bil krščen Primož Trubar. Vodeni ogledi so možni od ponedeljka do petka od 16. do 19. ure, med vikendi in prazniki pa od 13. do 19. ure. Večjim skupinam priporočajo predhodno najavo.

(mgć)

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki