fbpx
E-UTRIP
Z dosledno ustno higieno in rednimi obiski pri zobozdravniku močno zmanjšamo verjetnost nastanka bolezni v ustni votlini.
Izpostavljeno Narava & zdravje PR

Poskrbimo za zdrav otroški nasmeh

V luči dneva ustnega zdravja, ki je 20. marca, smo zapisali nekaj pomembnih smernic ustne higiene. Dejstvo je namreč, da z dosledno ustno higieno in rednimi obiski pri zobozdravniku močno zmanjšamo verjetnost nastanka bolezni v ustni votlini, s tem pa krepimo tudi naše splošno zdravje. Znano je, da navade, ki jih pridobimo v času otroštva lažje ohranimo skozi življenje. Redno umivanje zob je prva in najpomembnejša točka v skrbi za ustno zdravje. Otroke tako že od izrasti prvega zobka navajamo na umivanje zjutraj in zvečer.

Zobna ščetka in zobne paste

Pomembna je pravilna izbira zobne ščetke, ki mora biti primerna otrokovi starosti, imeti mora mehke, goste in ravne ščetine. Zobne paste morajo vsebovati zadostno količino fluoridov. Priporočena uporaba fluoridov in zobne paste, ki jo nanesemo na zobno ščetko glede na Smernice o uporabi fluoridov za preprečevanje kariesa pri otrocih, ki jih je sprejelo združenje EAPD (European Academy of Paediatric Dentistry):

  • 0-2 leti: 1000 ppm (2x na dan, za zrno riža);
  • 2-6 let: 1000 ppm (2x na dan, za zrno graha);
  • Od 6 let naprej: 1450 ppm ( vsaj 2x na dan, za zrno graha).
Zobne paste morajo vsebovati zadostno količino fluoridov.

Kako pravilno ščetkamo?

Poznamo različne tehnike ščetkanja, in vsaka od njih ima prednosti in slabosti. Vse večkrat se priporoča krožna tehnika ščetkanja, kjer zobno ščetko položimo tako, da polovica ščetin pokriva dlesen, druga polovica pa zobe, po 10-krat zakrožimo po vseh dostopnih ploskvah vsakega zoba s krožnimi gibi. Pomembno je, da otroke učimo, da zobno ščetko držijo kot svinčnik ali barvico in ščetkajo z majhnimi krožnimi gibi, da je bolj zabavno, pravimo, da naj s ščetko rišejo krogce ali sončke. Ščetkamo toliko časa dokler zobje niso čisti (pomagamo si z jezikom, občutek gladkosti). Po ščetkanju zobne paste ne izperemo iz ust ampak le to samo dobro izpljunemo.
Ne smemo pozabiti, da so otroci manj spretni, njihove motorične sposobnosti pa so slabše razvite, zato je potrebna pomoč staršev ali skrbnikov, ki naj aktivno sodelujejo pri ustni higieni njihovih otrok do 10. leta starosti ali celo pozneje.

Zobna nitka in medzobne ščetke

Za čiste zobe potrebujemo poleg zobne ščetke tudi zobno nitko ali medzobno ščetko. Nitko ali medzobno ščetko uporabljamo, kadar med zobmi ni presledka. Uporabljajo naj jo bolj spretni otroci, malčkom naj čistijo med zobmi le starši. Pravilno uporabo naj pokaže strokovnjak in pomaga pri izbiri, da bo za otroka čiščenje med zobmi pozitivna izkušnja.

Zdrava in uravnotežena prehrana
Poleg umivanja zob je pomemben del v skrbi za ustno higieno tudi način in vrsta zaužite hrane in pijače. Hrana naj bo čimbolj čvrsta, čim manj predelana. Posladek naj bo v sklopu glavnih obrokov.

Preveč predelana hrana in sladki napitki vodijo v slabši razvoj žvekalnih mišic in čeljusti ter nepravilnosti v funkciji jezika pri požiranju in govoru, kar lahko kasneje pripelje tudi do potrebe po ortodontskem in logopedskem zdravljenju.
Za žejo svetujemo pitje vode. Ostali napitki, tudi čaji, v katere ne dodajamo sladkorja, v ustih porušijo slinsko ravnovesje, ki pomembno vzdržuje zdravje zob. Poleg tega so predvsem sladki napitki dodatna kalorična obremenitev prehrane otrok. Otroci, ki za žejo pijejo sladke napitke, praviloma slabše jedo hrano ob obrokih.

Redni obiski pri zobozdravniku

Nenazadnje ne smemo pozabiti na redne obiske pri zobozdravniku. Otroci naj prvič obiščejo zobozdravnika vsaj enkrat pred napolnjenim tretjim letom starosti. Nadaljnji kontrolni pregledi so nujni, saj se le ob rednih pregledih odkrijejo bolezni, ki jih je mogoče pravočasno obravnavati.

Zdravi zobje in ustna votlina so zelo pomembni!  Vplivajo na boljše počutje, saj nam pomagajo jesti in govori. Lep nasmeh doprinese tudi k samozavesti. Otroci z zdravim zobovjem pri zobozdravniku dobro sodelujejo, manjkrat se srečajo z bolečino in potrebujejo samo redne kontrole, zato skupaj poskrbimo za dobro in ustrezno ustno higieno.

POMEMBNI POVZETKI:

Zobe ščetkamo vsaj dvakrat dnevno s krožnimi gibi od dlesni k zobu.

Uporabljamo zobno nitko.

Sladkanje pridružimo glavnim obrokom.

Pijemo vodo!

Otroci so manj spretni, zato je potrebna pomoč staršev ali skrbnikov.

Redni obiski pri zobozdravniku.

Seveda pa ga ni čez pozitiven zgled, ki ga dajejo starši s svojim odnosom do čiščenja zob.

ZA ZD KOČEVJE PRIPRAVILI:

Žana Petrovič, dipl.m.s.

Jana Gorjanc, dr.dent.med.

Sorodni članki

Komentiraj

* Z uporabo tega obrazca se strinjate s shranjevanjem in obdelavo vaših podatkov pridobljenih na tem spletnem mestu.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki