Napad na ribniškega župana Sama Pogorelca na sobotni gasilski veselici sta obsodila tudi ministra za notranje zadeve in javno upravo Boštjan Poklukar in Franc Props. Poklukar je v izjavi za javnost poudaril, da policija na tem območju že nekaj časa izvaja poostren nadzor, zato so storilce hitro prijeli.
Poudaril je, da je policija, potem ko je bila obveščena, storilce pridržala v Kočevju. Po njegovih besedah so bili hitro prijeti tudi zato, ker tako na območju Občine Ribnica kot Občine Kočevje policija že nekaj časa izvaja poostren nadzor, z dodatnimi policijskimi silami. Sicer pa s stanjem varnosti na teh območjih ni zadovoljen, saj vedno znova prihaja do nekaterih kaznivih dejanj, je pojasnil in dodal, da je zato policija na teh varnostno obremenjenih območjih, kjer živi romska skupnost, še vedno aktivna.
Povedal je, da je poklical ribniškega župana, a ta z njim ni želel govoriti, česar minister, kot je dejal, ne razume. “Vedno sva delovala konstruktivno, vedno sva iskala rešitve in to me je nekoliko začudilo,” je dejal.
Občina Ribnica je bila medtem v zapisu na družbenem omrežju Facebook kritična do neodzivnosti države in po njeni oceni nestrokovno opravljenega dela v preiskavi. Poklukarja so pozvali k takojšnjemu odstopu. Ker so storilce že kmalu prijeli, ta ne vidi razlogov, da bi policiji očitali neučinkovito delo. Ob pozivu, naj odstopi, pa je ugotavljal, da je to “očitno v zadnjem času moderno”.
Na vprašanje, zakaj je bil sedaj odrejen pripor, je Poklukar odgovoril, da tega ne more komentirati, saj minister ne vodi preiskave, verjame pa, da bosta to storila policija in državno tožilstvo.
Minister za javno upravo Franc Props pa se je odzval s pisno izjavo. Kot je zapisal, je ob informaciji o fizičnem napadu na župana Občine Ribnica zgrožen. “Nasilje je nesprejemljivo in ga odločno obsojam! Takšna dejanja nimajo mesta v naši družbi in zanje ni opravičila,” je poudaril. Županu je izrazil vso podporo in mu zaželel hitro okrevanje.
Ob tem je Props dodal, da si moramo v družbi vsi skupaj prizadevati k ničelni toleranci do nasilja. “Obsojamo vsakršno nasilje, bodisi fizično bodisi verbalno, pri čemer tudi funkcionarji, čeprav so javno izpostavljene osebe, ne smejo biti izjema. Napad na izvoljenega predstavnika oblasti ni le napad na posameznika, temveč tudi na demokratične vrednote in institucije,” je zapisal minister.
Poudaril je še, da nasilje nikoli ne sme postati orodje za izražanje nestrinjanja in da le v dialogu ter ob medsebojnem spoštovanju razlik lahko gradimo varno in strpno družbo.