fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Aktualno Zanimivosti & Zabava

Plesna revija Ples in Gib v Kočevju

V ponedeljek, 17. marca 2025, je v Športni dvorani Kočevje potekala območna revija plesnih ustvarjalcev Ples in Gib, ki jo je pripravila kočevska izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Na odru se je predstavilo več kot 300 plesalk in plesalcev, ki so s 36 plesnimi točkami prikazali izjemno ustvarjalnost in predanost plesu.

Območna revija plesnih ustvarjalcev je vsako leto priložnost za predstavitev plesnih skupin, ki prihajajo iz občin Kočevje, Kostel in Osilnica. Namenjena je otroškim, mladinskim in odraslim plesnim skupinam ter posameznikom, kulturnim zavodom, kulturnim društvom in šolam, ki delujejo na tem območju. Dogodek omogoča izmenjavo izkušenj, pridobivanje strokovnega mnenja in vpogled v delo drugih plesnih ustvarjalcev.

Vse nastope je strokovno spremljala Mojca Kasjak, priznana plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja, ki je pri ocenjevanju plesnih miniatur posebno pozornost namenila celovitosti koreografije, inovativnosti, kakovosti izvedbe, ideji in sporočilnosti. Ob tem ni skrivala navdušenja nad številčnostjo nastopajočih: “Zanimivo je videti, da je to območje, kjer toliko ljudi pleše,” je dejala in izpostavila tudi veliko vlogo mentorjev, ki s svojim delom oblikujejo plesno kulturo v regiji.

Plesne zvrsti in izzivi plesne vzgoje

Na odru so se zvrstile različne plesne zvrsti, od tekmovalnega plesa do sprostitvenega giba. Starostni razpon nastopajočih je bil širok, saj so se predstavili tako najmlajši kot tudi starejše generacije plesalcev. “Všeč mi je ta pestrost starosti, ki kaže, da ples resnično povezuje vse generacije,” je dejala Kasjak.

Ob tem je izpostavila tudi enega izmed izzivov plesne vzgoje: “Pogrešala sem več umetniškega in ustvarjalnega giba. Nekatere skupine so to sicer vkomponirale, a ni bilo to njihovo izhodišče. Javna sklad za kulturne dejavnosti spodbuja predvsem ustvarjalni gib, zato bi si želela več avtentične plesne izraznosti.”

Dodala je še, da so nekatere skupine dosegle visoko raven pri izvedbi in koreografiji, zlasti tiste, ki že tekmujejo na drugih tekmovanjih. “Čestitam vsem, ki delajo z vsemi generacijami,” je zaključila, ob tem pa opozorila na vpliv komercialnih kanalov na plesno vzgojo. Otroška plesna vzgoja bi morala vsebovati manj posnemanja podob, ki jih vidimo na družbenih omrežjih in v videospotih. Otrok mora razvijati lasten kreativni gib, saj ima pravico do igre.

Povezovanje plesne skupnosti in načrti za prihodnost

Takšna srečanja niso namenjena le predstavitvi plesnih skupin, temveč tudi povezovanju, izmenjavi idej in pridobivanju novih znanj. Javni sklad za kulturne dejavnosti s tem spodbuja razvoj kakovostne plesne ustvarjalnosti, mentorjem in plesalcem pa omogoča dragoceno strokovno podporo.

Z uspešno izvedbo dogodka je bil zadovoljen tudi vodja kočevske območne izpostave sklada Uroš Novak, ki je poudaril: “Ob takšni produkciji, 36 plesnih točk in več kot 300 nastopajočih, sem vesel, da je v Kočevju tako močna plesna skupnost.”

Po ogledu vseh območnih revij bo regijski selektor sestavil program regijske revije plesnih skupin, ki si jo bo nato ogledal državni selektor. Na podlagi tega bo oblikovan program festivalov Pika miga in Živa, ki sta osrednja dogodka plesne ustvarjalnosti pod okriljem Javnega sklada za kulturne dejavnosti.

Na odru so se predstavile plesne skupine iz Plesnega kluba Jasmin, OK Založbe Kočevje, Glasbene šole Kočevje, Plesnega kluba Rusalka, Osnovne šole Ljubo Šercer, Uršinih mažoret, Twirling kluba Uršinih mažoret in Zimzelenk iz Društva upokojencev Kočevje.

Kočevska izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti že načrtuje jesensko plesno delavnico, kjer bodo plesalci in plesalke imeli priložnost nadgrajevati svoje znanje in plesno moč. “Letos bomo imeli že tretjo zaporedno delavnico, s katero spodbujamo plesalce, da pri sebi razvijajo tisto, kar jim manjka, in nadgrajujejo svojo plesno pot,” je še dodal Uroš Novak.

Sorodni članki

Komentiraj

* Z uporabo tega obrazca se strinjate s shranjevanjem in obdelavo vaših podatkov pridobljenih na tem spletnem mestu.

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki