Nad razpotegnjenimi vasmi ribniške doline, na strmem pomolu jugozahodno od Velikih Lašč, že stoletja bdi Ortneški grad. Njegove razvaline, danes porasle z mahom in gozdom, skrivajo bogato zgodovino – zgodbo o plemičih, vojnah, pogubi in legendah, ki še vedno burijo domišljijo domačinov in obiskovalcev.
Od viteške utrdbe do pozabljene ruševine
Ortneški grad (nemško Schloss Ortenegg) je bil prvič omenjen v pisnih virih že leta 1161, ko je kot njegov gospodar naveden Friderik Ortneški. V srednjem veku je predstavljal pomembno fevdalno središče, strateško umeščeno ob pomembno trgovsko pot med Ljubljano in Kočevjem. Grad so zgradili vitezi Ortneški, ena najstarejših plemiških rodbin na Kranjskem, ki je tesno sodelovala z oglejskim patriarhom in kasneje s Habsburžani.
Skozi stoletja je grad večkrat menjal lastnike – med njimi so bili grofje Auerspergi, Khisl, baroni Lamberg in grofje Barbo. Vsaka rodbina je pustila svoj pečat, a nobena ni uspela preprečiti počasnega propadanja gradu. V 17. stoletju je grad že izgubil svoj pomen in se začel spreminjati v gospodarsko poslopje. Leta 1823 je večino ostankov požgal silovit požar, odtlej pa so ostale le razvaline, ki jih danes prekriva gozd.
Legenda o zakleti grofici
Z Ortneškim gradom je povezana tudi znana legenda o zakleti grofici. Po pripovedovanju naj bi v gradu živela mlada plemkinja, ki se je zaljubila v navadnega hlapca. Ko je njen oče izvedel za to prepovedano ljubezen, je hlapca dal ubiti, hčer pa zaprl v stolp brez oken, kjer je počasi shirala. Pravijo, da se v jasnih nočeh slišijo njeni tihi vzdihi in da se ob polni luni pojavi bleda postava na razvalinah – iskat svojo izgubljeno ljubezen.
Kulturni pomen in sodobna pobuda
Čeprav je danes od nekdanjega razkošnega dvora ostalo le nekaj zidov, arkad in vhodnih obokov, Ortneški grad še vedno privablja številne pohodnike, zgodovinarje in romantike. V zadnjih letih so se pojavile tudi pobude za ohranitev ruševin in ureditev dostopnih poti. Domača turistična društva si prizadevajo, da bi območje postalo bolj prepoznavna kulturna točka, kjer bi lahko potekali tudi manjši dogodki in vodenja za obiskovalce.
Ortneški grad ni le ostanek preteklosti – je tiha priča burne zgodovine pokrajine in obenem simbol naravne in kulturne dediščine, ki jo je vredno ohraniti in spoštovati.