fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Narava & zdravje

Origano, tudi na balkonu

Origano je zelišče in začimba, ki jo uporabljamo v raznoraznih jedeh. Svežega in sušenega. Ker ni zahteven za vzgojo in je tudi pravi okras, si ga posadimo v domači vrt ali postavimo zasaditev v lonce na terasi, balkonu in na okensko polico.

Origano (Origanum vulgare) izvira iz Sredozemlja, vendar ga zdaj gojijo po vsem svetu, saj je nepogrešljiva trajnica in začimba za pice, paradižnikove omake, juhe, solate. Origano je v bližnjem sorodstvu z majaronom.

Origano oblikuje kompakten, trajen grmiček, z ovalnimi, aromatičnimi listi. Poleg tega da je začimben, je tudi zdravilen. Fini, nežno vijolični cvetovi pa so zelo medonosni, s čimer privabljajo čebele in čmrlje, metulje in druge koristne žuželke.

Rastni pogoji

 Origano najbolje raste na sončnih legah. Preživi tudi nekaj suše. Lahko si ga vzgojimo iz semena ali kupimo sadike različnih sort.

Sejemo ga meseca marca v lončke, napolnjene z zemljo Bio Plantella Start, doma na okenskih policah in sadike presadimo, ko je že toplo, maja, na prosto. Lahko ga pa maja sejemo direktno na prosto. Seme kali na svetlobi, zato ga po setvi ne prekrivamo, ampak samo pritisnemo ob tla. Kali v okoli desetih dnevih. Ko je dovolj velik, ga presadimo na stalno mesto v zelenjavnem vrtu, na visoko gredo (najbolj sončna lega), v zeliščno spiralo (na vrtu) ter v različne lonce ali balkonska korita v Bio Plantella Organsko zemljo za vrt in cvetje, kjer ga kombiniramo z ostalimi začimbami ali cvetlicami. Vendar le s tistimi, ki prenašajo vroče sonce in potrebujejo malo manj vode.

Lahko si oblikujemo zeliščno trajno nasaditev: origano, timijan, žajbelj, rožmarin, sivka. Odvisno od tega, koliko prostora imamo. Origano je lep tudi v kombinaciji z enoletnimi balkonskimi rožami, npr. pelargonijami. Med rastjo nasad zalivamo po potrebi in poleti redno gnojimo z morskimi algami Bio Plantella Vrt.

Ker je trajen, bo origano na balkonu lahko prezimil. Zato jeseni k njemu posadimo mačehe. Kako dobro bo prezimil, pa je odvisno od vremena pozimi.

Rez in shranjevanje

Origano je trajnica, zato lističe, poganjke in cvetove pobiramo skozi vse leto. Trgamo lahko posamezne lističe ali pa režemo cele vejice, okoli 5 cm dolge. Nikoli rastline do golega ne obrežemo (ostane naj 10 cm). Zjutraj je v listih in poganjkih največ eteričnega olja. Tudi cvetove lahko režemo in z njimi začinjamo jedi. Najintenzivneje režemo poleti, od jeseni do pomladi pa manj. Pozimi režemo samo kadar ne zmrzuje.

Za sušenje ga odrežemo tik pred cvetenjem in posušimo ter shranimo v steklenih kozarcih za čez zimo. Lahko pa ga pustimo, da zacveti in ga porežemo po cvetenju, da se spet intenzivno obrašča.

Ali veste?

Na senčnem balkonu kljub temu da nima direktnega sonca, lepo raste in cveti. Cvetovi niso intenzivne barve in sama rastlina malo manj diši. Seveda pa ga manj zalivajmo.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki