Od 1. januarja 2025 je v Sloveniji, skladno z evropsko direktivo, obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. To pomeni, da tekstilnih odpadkov ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke. Uporabniki morajo odslužena oblačila in druge tekstilne izdelke odlagati v posebne zabojnike za rabljena oblačila ali jih oddati v zbirne centre. Namen te ureditve je povečati recikliranje in ponovno uporabo tekstila ter zmanjšati njegovo odlaganje na odlagališčih ali sežiganje.
V Sloveniji letno nastane približno 17.000 ton odpadnega tekstila, od tega se na ekološki način predela le 15 %, preostanek pa konča na odlagališčih, kar predstavlja veliko obremenitev za okolje.
Povprečen Slovenec letno proizvede med 12 in 15 kg tekstilnih odpadkov.
Občine so dolžne zagotoviti ustrezne zbirne centre za odpadni tekstil, kjer lahko občani oddajo neuporabna oblačila in tekstilne izdelke. Nekatera mesta so že postavila posebne zabojnike za zbiranje tekstila na različnih lokacijah.
Brez globe
Pomembno je poudariti, da za odlaganje odpadnega tekstila v zabojnike za mešane komunalne odpadke posebna globa ni predpisana. Kljub temu pristojni pozivajo k doslednemu ločevanju tekstilnih odpadkov, saj to prispeva k zmanjšanju obremenitve okolja in spodbuja ponovno uporabo materialov.
Oblačila, ki so še uporabna, lahko podarimo humanitarnim organizacijam, kot sta Rdeči križ in Karitas, ali jih odložimo v zabojnike za rabljena oblačila. Tekstil, ki ni več primeren za uporabo, pa je treba oddati v zbirne centre, kjer bo ustrezno obdelan in pripravljen za reciklažo.
S to spremembo zakonodaje se Slovenija pridružuje prizadevanjem Evropske unije za zmanjšanje tekstilnih odpadkov in spodbujanje trajnostne rabe virov. Povečana ozaveščenost in odgovorno ravnanje z odpadnim tekstilom sta ključna koraka k varovanju okolja in trajnostnemu razvoju.
Kaj pravi kočevska komunala?