fbpx
E-UTRIP
Za odlaganje odpadnega tekstila v zabojnike za mešane komunalne odpadke posebna globa ni predpisana.
Izpostavljeno Aktualno

Obvezno ločevanje: Veste, kam z odpadnim tekstilom?

Od 1. januarja 2025 je v Sloveniji, skladno z evropsko direktivo, obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. To pomeni, da tekstilnih odpadkov ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke. Uporabniki morajo odslužena oblačila in druge tekstilne izdelke odlagati v posebne zabojnike za rabljena oblačila ali jih oddati v zbirne centre. Namen te ureditve je povečati recikliranje in ponovno uporabo tekstila ter zmanjšati njegovo odlaganje na odlagališčih ali sežiganje.

V Sloveniji letno nastane približno 17.000 ton odpadnega tekstila, od tega se na ekološki način predela le 15 %, preostanek pa konča na odlagališčih, kar predstavlja veliko obremenitev za okolje.

Povprečen Slovenec letno proizvede med 12 in 15 kg tekstilnih odpadkov.

Občine so dolžne zagotoviti ustrezne zbirne centre za odpadni tekstil, kjer lahko občani oddajo neuporabna oblačila in tekstilne izdelke. Nekatera mesta so že postavila posebne zabojnike za zbiranje tekstila na različnih lokacijah.

Brez globe

Pomembno je poudariti, da za odlaganje odpadnega tekstila v zabojnike za mešane komunalne odpadke posebna globa ni predpisana. Kljub temu pristojni pozivajo k doslednemu ločevanju tekstilnih odpadkov, saj to prispeva k zmanjšanju obremenitve okolja in spodbuja ponovno uporabo materialov.

Oblačila, ki so še uporabna, lahko podarimo humanitarnim organizacijam, kot sta Rdeči križ in Karitas, ali jih odložimo v zabojnike za rabljena oblačila. Tekstil, ki ni več primeren za uporabo, pa je treba oddati v zbirne centre, kjer bo ustrezno obdelan in pripravljen za reciklažo.

S to spremembo zakonodaje se Slovenija pridružuje prizadevanjem Evropske unije za zmanjšanje tekstilnih odpadkov in spodbujanje trajnostne rabe virov. Povečana ozaveščenost in odgovorno ravnanje z odpadnim tekstilom sta ključna koraka k varovanju okolja in trajnostnemu razvoju.

Kaj pravi kočevska komunala?

Komunala poudarja, da ločeno zbiranje tekstila ni novost, saj je bila možnost oddaje tekstilnih odpadkov v Zbirnem centru Mozelj uporabnikom zagotovljena že dolga leta. Ločeno zbiranje tekstila je predpisano že od leta 2001, s 1. januarjem 2025 pa se je le iztekel rok, do katerega je bilo treba zagotoviti, da se tekstilni odpadki ločeno zbirajo na izvoru. To pomeni, da jih morajo uporabniki zdaj oddajati v za to namenjene zabojnike oziroma jih odpeljati v zbirni center in odložiti v kontejner za tekstil.

Zbiranje uporabnega tekstila in oblačil ima v Sloveniji dolgo tradicijo prek Karitasa in Rdečega križa, v Kočevju pa je s Centrom ponovne uporabe in Podstrešn’co pridobilo še dodatno dimenzijo. V Podstrešn’co preusmerjajo tudi uporaben tekstil, ki ga uporabniki pripeljejo v zbirni center. Poleg tega je v zbirnem centru vzpostavljen kotiček ponovne uporabe, kjer se zbirajo ne le oblačila, temveč tudi drugi uporabni predmeti.

Že leta 2014 so želeli uporabnikom približati možnost oddaje tekstila z namestitvijo uličnih zbiralnikov, vendar se ta rešitev ni obnesla. V zbiralnike je bilo vlomljeno že v nekaj dneh po postavitvi, poškodovani so bili, ob njih pa so se kopičili neuporaben tekstil in raztresena oblačila. Zaradi ponavljajočih se incidentov je prevzemnik zbiralnike odstranil, trenutne razmere v lokalni skupnosti pa onemogočajo dogovor o ponovni postavitvi.

Neuporaben tekstil se ne zavrže v celoti – del ga uporabljajo pri delavnicah ponovne uporabe v šolah, kjer iz njega nastajajo nakupovalne vrečke, peresnice in druge praktične embalaže. Velik delež tekstila pa uporabijo interno namesto čistilnih krp pri opravljanju bolj umazanih del.

Brezplačna oddaja tako uporabnega kot neuporabnega tekstila je gospodinjstvom še vedno omogočena v zbirnem centru. Z letošnjim letom pa lahko gospodinjstva tekstil, pripravljen v ustrezni embalaži, oddajo tudi v sklopu kosovnega odvoza, ki ga komunala enkrat letno izvede brez dodatnega plačila.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki