fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Izbor uredništva Kočevje Novice

Občani Kočevja ponovno na volišča: Občinski svetniki o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu Kočevje

8. 12. občani Kočevja ponovno odhajajo na volišča, kjer bodo na naknadnem zakonodajnem referendumu odločali o uveljavitvi odloka o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu Kočevje.

Župan Občine Kočevje Gregor Košir in svetnika občinskega sveta Jože Kure (SD) in Renata Turk (Gibanje Svoboda) so danes predstavila stališče glede oskrbe.

»Ta tema je na agendi že več let. Na številnih usklajevanjih smo že pred leti govorili o tem, da bi bilo morda bolje imeti javni zavod. To ni neka domislica občinskega vodstva zadnjih nekaj mesecev. Za oskrbo starostnikov želimo poskrbeti celovito,« je uvodoma povedal Košir in dodal, da bo z ustanovitvijo zavoda tako vodstvo občine imelo celovitejši pregled nad finančnim delom in večji nadzor.

Junija 2024 je občinski svet sprejel odlok o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu. »To koalicijo je sestavljala velika večina občinskega sveta, poleg liste Moja Kočevska tudi svetniške skupine SD, Gibanje Svoboda in SDS. Danes se predstavnik svetniške skupine SDS ni uspel udeležiti izjave, sicer pa v skupini generalno podpirajo odlok,« je nadaljeval Košir.

Jože Kure iz SD podpira ustanovitev zavoda predvsem zaradi uskladitve potreb občanov in občank po dolgotrajni oskrbi in pomoči na domu ter po zahtevah zakona o dolgotrajni oskrbi. »Z novoustanovljenim javnim zavodom bi omogočili občankam in občanom bolj kakovostno bivanje na njihovem domu, zaposlenim pa zaposlitev in dostojno plačilo za njihovo delo.«

Poudarja, da javni zavod zagotavlja dostopnost vsem občanom ne glede na finančne okoliščine. Kure izpostavlja, da javni zavod ustanavlja Občina in ne zasebnik, kar po njegovih besedah omogoča nemoteno financiranje in pogoje za varnost te ranljive skupine ljudi.

Ustanovitev Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu podpira tudi svetniška skupina Gibanje Svoboda. »Ustanovitev podpiramo preprosto zato, ker bodo občanke in občani s tem dobili širši in celovitejši nabor storitev, ki bodo dostopne vsem. Ta model podpira tudi država, saj javni zavodi predstavljajo ključni element uresničevanja dolgotrajne oskrbe na nacionalni ravni.«

Svoje stališče je podal tudi območni odbor NSi. »Problematika oskrbe obolelih in starejših občanov je občutljivo vprašanje, ki zahteva odgovorno obravnavo in ne sme postati predmet nasprotij med javnim interesom in zasebnimi podjetniškimi cilji. Sklep o prekinitvi koncesijske pogodbe za izvajanje storitve pomoči na domu ocenjujemo kot preuranjen in nepotreben, saj bi občina lahko ustanovila javni zavod vzporedno z delovanjem koncesionarja. To bi povečalo konkurenčnost, znižalo cene, izboljšalo kakovost storitev ter zmanjšalo tveganja ob prehodu uporabnikov z obstoječega izvajalca Jutro na nov javni zavod. Sedanji koncesionar bi svoje pravice glede prekinitve koncesijske pogodbe lahko uveljavljal po sodni poti, pri čemer pa ocenjujemo njihovo zavajanje z referendumsko pobudo in čustvenimi izjavami o zlomu sistema oskrbe na domu kot neprimerno. V NSi sicer načelno podpiramo zasebno pobudo kot poslovno uspešnejši način izvajanja javnih storitev, vendar v tem primeru menimo, da je v obstoječi čustveni situaciji ključno, da Kočevska pridobi institucijo za razvoj in izvajanje dejavnosti dolgotrajne oskrbe s posebnim poudarkom na skrbi za starejše prebivalce. Zato občinski odbor NSi Kočevje priporoča občanom, da na referendumu podprejo ustanovitev Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu, torej glasujejo »ZA«.

Koširja veseli, da svetniki v velikem soglasju sprejemajo odločitev o ustanovitvi zavoda. Na današnji novinarski konferenci je zagotovil transparentnost in vodenje v skladu s pravili.

»Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je pripravila država, bo velik izziv. Gre za zelo kompleksno in občutljivo materijo. Vsi vemo, da sta zdravstvo in sociala področji, ki ju težko prepuščamo naključju in pod zelo strogimi pogoji prepuščamo zasebni iniciativi. V tem primeru smo se odgovorno in zavzeto odločili, da skrb za starostnike v naši občini prevzamemo sami kot občina. Občinski svet pa bo vršil redni nadzor v okviru svojega dela,« je delovanje predstavil župan in dodal, da si poleg pomoči na domu želijo tudi krepitve celovitega paketa storitev za starostnike in onemogle, na podlagi zakona o dolgotrajni oskrbi, občinskih programov in pravic, ki izhajajo iz naslova zdravstvenega zavarovanja.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki