Na Trubarjev stol, delo arhitekta Janeza Suhodolca, se je v okviru pogovornih večerov, ki jih povezuje novinarka Nuša Lesar, po Borutu Pahorju, nekdanjem predsedniku države, priljubljenem župniku Martinu Golobu in odvetniku dr. Petru Čeferinu kot prva ženska usedla Ksenija Benedetti – muzikologinja in pianistka, med letoma 2000 in 2018 šefinja državnega protokola. Že kmalu po nastopu službe je nekoga iz najbližjega kroga sodelavcev, pa tudi iz leve in desne politične opcije, motil njen način dela do te mere, da ji je takratni predsednik države dr. Janez Drnovšek zamrznil status. Ta zamrznitev je trajala kar 18 let.
V tem času je bila nepogrešljiv vezni člen pri organizaciji okoli 800 obiskov na najvišji ravni – od britanske in japonske kraljice do prve menjave predsednikov republike (Kučan – Drnovšek). Vodila je protokole ob vstopu Slovenije v EU in schengensko območje, ob predsedovanju Slovenije Svetu EU in številnih drugih pomembnih dogodkih.
Po pet minut je bila od blizu pri prejšnjem papežu Benediktu XVI. in sedanjem papežu Frančišku. Vrhunec njene kariere pa je bila organizacija srečanja Georgea Busha mlajšega in Vladimirja Putina, ki je 16. junija 2001 potekalo na Brdu pri Kranju.
Bush je na obisk prišel s svojo ženo Lauro, Putin pa je soprogo Ljudmilo pustil doma. Lauro Bush je gostila nekdanja prva dama Štefka Kučan, ki jo je popeljala na Bled in obisk romarskega središča na Brezjah.
Čeprav so bili obiski načrtovani do potankosti, so se lahko v hipu spremenili. Tako je Putin po večerji na Brdu okoli 23. ure nepričakovano izrazil željo, da obišče središče Ljubljane. Vsi so brez oklevanja prikimali, vključno z županom Zoranom Jankovićem, ki ga je čakal v Mestni hiši.
Zakaj šefinja in ne vodja?
»Moram povedati, da smo pri organizaciji tega srečanja, ki je bilo v svetovnem merilu medijsko najbolj odmevno, delali skupaj tri mesece, pri obisku britanske kraljice pa kar eno leto,« se spominja Benedettijeva, ki že sedem let deluje kot predavateljica in svetovalka.
Zakaj šefinja in ne vodja protokola? »To je star naziv in, mislim, edini v Sloveniji, ki nosi to ime. Gre za termin mednarodne diplomacije, katere glavna lastnost je sklepanje kompromisov. Sogovornika se vedno srečata nekje na sredini poti, nato pa dolgo nič,« pojasnjuje svoje izkušnje, ki jih pogosto uporablja tudi v vsakdanjem življenju.
Zelo pomembno je diplomatsko obnašanje in spoštovanje bontona, ki je pravzaprav preprost. »Na prvem mestu mora biti točnost, nato spoštljivo poslušanje, izogibanje prekinjanju sogovornika ter nevtralna govorica brez agresivnih gest,« poudarja.
Kaj pa bonton v vsakdanjem življenju? »Absolutno me moti pozdravljanje z roko čez mizo, telefon na mizi, tikanje natakarja, bog ne daj zehanje ali sedenje s prekrižanimi nogami na stolu. To je nespoštovanje sogovornika,« pove brez dlake na jeziku.
Največja polomija protokola pa se zgodi, ko gostitelj zamenja državno himno ali zastavo. To se je zgodilo ob obisku Milana Kučana v Romuniji.
Pridna in poredna
Na Trubarjevem stolu smo izvedeli, da je bila Ksenija Benedetti od nekdaj pridna in poredna. Nemirni duh jo je stal vozniškega izpita, saj je zaradi prehitre vožnje nabirala kazenske točke na avtocesti med Ljubljano in Koprom, kjer je živela.
»Nikoli nisem bila samska, sama pa sem bila,« je še dodala. Pri 45 letih se je ločila, nato pa se je leta 2016 poročila z igralcem Borisom Cavazzo.
»Ti večeri so se lepo uveljavili in peljejo svojo pot. Predstavljajo programsko popestritev Trubarjevine, ki se je kot spomenik kulture močno vtisnila v slovenski prostor. Vsak gost na teh večerih doda svoj kamenček, tako bo tudi pri naslednjem srečanju, ki ga pričakujemo spomladi,« napoveduje velikolaški podžupan Dejan Zakrajšek, pobudnik pogovornih večerov.
(mgć)