V Šeškovem domu je potekalo usposabljanje za predsednice in namestnice komisij za delo s članicami v gasilskih regijah in gasilskih zvezah, ki ga je organiziral Svet članic Gasilske zveze Slovenije.
Udeleženke sta ob začetku dogodka pozdravili predsednica Sveta članic GZS Jasmina Vidmar in župan Občine Kočevje Gregor Košir. Košir je poudaril pomen prostovoljnega dela gasilcev in gasilk ter izpostavil potrebo po vlaganju v kader, opremo in tehniko za zagotavljanje ustrezne varnosti občanov.
Med govorniki sta bila tudi predsednik regije Ljubljana II Bojan Kocjan in poveljnik Gasilske zveze Slovenije Zvonko Glažar, ki je izpostavil, da so Kočevje in tamkajšnji gasilci zgled slovenskemu gasilstvu. Spomnil je na 18. mladinsko gasilsko olimpijado v Kočevju leta 2011, ki je služila kot temelj za organizacijo gasilske olimpijade v Celju leta 2022.
Generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter predsednik GZ Kočevje Leon Behin je v svojem predavanju predstavil sodelovanje gasilcev v sistemu zaščite, reševanja in pomoči. Poudaril je, da gasilci predstavljajo ključni del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter da so prostovoljci nosilci kar 70 odstotkov tega sistema, kar je unikum v evropskem in svetovnem merilu.
Igor Kalinič, poveljnik GZ Kočevje, je predstavil potek intervencije “Melamin 2022”, kjer je zaradi mešanja dveh kemikalij prišlo do silovite eksplozije in požara. Ob tem je predstavil tudi operativno vajo, ki so jo člani PGD Kočevje izvedli leta 2017 po podobnem scenariju.
Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje in gasilka, je udeleženkam predstavila varovanje kulturne dediščine v primeru elementarnih nesreč. Skozi mednarodni projekt ProteCH2save je pojasnila, kako se v takšnih situacijah rešuje kulturna dediščina, jo popisuje, razvršča in začasno shranjuje, pri čemer je ključno sodelovanje kustosov in vodij intervencij.
Po strokovnem delu je sledilo sproščeno druženje ob glasbeni spremljavi Romana Zupančiča, glasbenika in restavratorja. Usposabljanje se je zaključilo z ogledom razstav v Pokrajinskem muzeju Kočevje pod strokovnim vodstvom. Dogodka se je udeležilo 113 gasilk iz vse Slovenije, ki so iz Kočevja odšle s številnimi novimi znanji in prijetnimi vtisi.
VIR: Romana Marinč, vgč org. II. St
Predsednica komisije za delo s članicami regije LJ II
FOTO: Občina Kočevje.