Leto 2025 bo za lastnike domačih živali, zlasti psov, prineslo pomembne novosti. Z novim zakonom o zaščiti živali, ki ga pripravlja vlada, se predvideva uvedba posebnega prispevka, ki bi letno znašal do 20 evrov. Ta ukrep bo omogočal stabilno financiranje zavetišč za zapuščene živali in podpiral druge ukrepe za dobrobit domačih ljubljenčkov. Prispevek bodo zbirale občine, sredstva pa namenile različnim projektom, od oskrbe zapuščenih živali do izboljšanja lokalne infrastrukture.
Po besedah ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateje Čalušič so spremembe zakona nujne zaradi obstoječih pomanjkljivosti in nepravilnosti. “Glavni cilj je zagotoviti stabilno in transparentno financiranje zavetišč ter hkrati okrepiti odgovornost lastnikov hišnih ljubljenčkov in rejnih živali,” poudarja ministrica.
V Sloveniji trenutno deluje 16 zavetišč, ki so pogosto prenapolnjena. Prostora imajo za približno 700 mačk, toda konec letošnje pomladi jih je bilo v zavetiščih kar 900. Zaradi te preobremenjenosti je stabilno financiranje zavetišč ključnega pomena. Novela zakona, ki bo predvidoma januarja 2025 predstavljena v javni razpravi, uvaja tako imenovani “prispevek za oskrbo zapuščenih živali”.
“Gre za namenski vir financiranja zavetišč. Občine trenutno že zagotavljajo sredstva iz proračunov, vendar so zavetišča preobremenjena, tako finančno kot prostorsko. Lokalnim skupnostim bomo omogočili, da same odločajo, kako bodo ta sredstva uporabile. Lahko jih namenijo za vzdrževanje in vzpostavitev infrastrukture, kot so pasji parki in koši za pasje iztrebke, ali za preventivne ukrepe, kot sta kastracija in sterilizacija prostoživečih živali,” razlaga Čalušičeva.
Prispevek bi bil, podobno kot v Avstriji, omejen na lastnike psov. Za razliko od severnih sosedov, kjer za prvega psa letno plačajo 150 evrov, bi bil slovenski prispevek precej nižji, in sicer v višini enodnevne oskrbe psa v zavetišču – med 15 in 20 evri na leto. Izjema bodo tisti, ki bodo posvojili živali iz zavetišč. “Posvojitelji bodo prvih pet let oproščeni plačila prispevka. Prav tako zakon uvaja možnost začasnega posvojiteljstva v sodelovanju z zavetišči, kar bo dodatno razbremenilo zavetišča,” dodaja ministrica.
Novela zakona prinaša tudi rešitve za skrb za živali v primerih, ko lastnik umre, in sicer v času dedovanja. Poleg tega bo zakon prepovedal posedovanje živali tistim, ki so v preteklosti huje kršili predpise o dobrobiti živali.