Državni zbor je potrdil spremembe zakonov o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter o socialno varstvenih prejemkih, ki prinašajo pomembno novost – po novem bo redno obiskovanje osnovne šole pogoj za prejemanje otroškega dodatka in denarne socialne pomoči.
Zakonodajne spremembe so rezultat pobude županj in županov iz 11 občin jugovzhodne Slovenije in Posavja, ki so leta 2023, ob podpori številnih občank in občanov, v državni zbor vložili predloge za spremembo štirih zakonov. Poleg zdaj sprejetih dveh zakonov sta bili v obravnavi tudi predloga sprememb zakonov o urejanju trga dela in o voznikih, ki pa še nista dobila zadostne podpore.
Občina Kočevje je bila ena izmed pobudnic sprememb. Kot poudarjajo na občini, so zadovoljni, da je zakonodajni proces vsaj delno prinesel prve korake v smeri bolj učinkovite socialne politike.
Župan Gregor Košir je ob tem povedal:
»Gre za rezultat večletnega prizadevanja številnih občin, ki smo opozarjale na sistemske pomanjkljivosti in potrebne spremembe. Osnovno šolstvo je v naši državi obvezno in osnovna podlaga za uspešnejšo integracijo. Zavedati pa se moramo, da številni izzivi še vedno ostajajo in jih je nujno še naprej naslavljati ter aktivno reševati, ne le na lokalni, temveč državni ravni.«
Glavni cilj sprejetih sprememb je izboljšanje položaja otrok in mladostnikov iz socialno ogroženih okolij, tudi iz romskih skupnosti, ter večja povezanost socialnih pravic z aktivno udeležbo otrok v izobraževanju.
Po novi ureditvi bo Inšpektorat za šolstvo v primeru ugotovljenega neupravičenega izostajanja od pouka odločil, da bo eden od staršev otroški dodatek začasno prejemal v materialni obliki – enako velja tudi za denarno socialno pomoč. Ukrep naj bi spodbudil večjo odgovornost staršev in okrepil pomen izobraževanja kot temeljne družbene vrednote.