Gregor Komac, vrhunski namiznoteniški igralec, ki se je že v mladih letih uveljavil v rojstnem Kočevju, zdaj s strastjo združuje svoje dolgoletne izkušnje z željo po izboljšanju življenja ljudi s Parkinsonovo boleznijo. Pred kratkim je izdal je priročnik Ping pong terapija, ki bo v veliko pomoč marsikomu.
Komac, ki je prve korake v namiznem tenisu naredil prav v Kočevju, je s svojo predanostjo in vztrajnostjo dosegel zavidljive uspehe. Že kot mladinec je postal prvak Jugoslavije v dvojicah, kasneje pa je zaigral za slovensko reprezentanco. Iz Kočevja ga je športna pot vodila k številnim klubom, med drugim k ljubljanski Olimpiji in v Gornjo Radgono, nato spet nazaj v domači kraj, kasneje pa še v Novo mesto in Maribor.
Prvi naslov z mariborskim klubom je osvojil leta 2001. »Moji soigralci so bili Kitajec Šigang Jang, Grega Zafoštnik in Rok Jerman. Pozneje se je v ekipi zvrstilo še veliko odličnih igralcev, stalnica sem ostal le jaz in lahko se pohvalim, da sem bil v ekipi pri vseh enajstih naslovih prvaka in šestih pokalnih lovorikah,« pove.
Večkrat je bil slovenski prvak v mešanih in moških dvojicah, petkrat je zaigral tudi v posamičnih finalih, vendar žal izgubil.
Zadnjo priložnost, da prvič postane državni posamični prvak, bo imel marca prihodnje leto na prvenstvu v Velenju. »Morda mi uspe veliki met, a bo zelo težko, če bodo na prvenstvu zaigrali vsi najboljši,« pravi v upanju, da bo z ekipo ŽNTK Maribor osvojil dvanajsti naslov državnega prvaka. Zaveda pa se, da bo pot do najvišjih stopničk težka.
Pravi, da se po končani sezoni poslavlja od športa, ki mu je veliko dal in mu tudi nekaj časa vzel. Tako bo večkrat lahko prišel v domače Kočevje. Seveda loparček in žogice ne bodo ostali v kotu – konec koncev je rasel ob športu in šport je rasel z njim.
Šport resnično krepi zdravje
V športni karieri pa je pustil pečat tudi zunaj igrišč. Pred petimi leti ga je k delu z osebami s Parkinsonovo boleznijo povabil Vinko Kurent, predsednik društva Trepetlika, kar je vodilo k nastanku terapevtskih treningov v Mariboru.
»Z namiznim tenisom lahko ne le upočasnimo napredek bolezni, ampak tudi bistveno izboljšamo kakovost življenja,« razlaga Komac, ki zdaj vodi redne treninge in s ponosom opazuje napredek svojih varovancev. Med njimi so tudi slovenski reprezentanti, ki so na svetovnih prvenstvih osvojili več kot 20 medalj.
Njegov najnovejši dosežek je priročnik Ping pong terapija, ki je plod večletnih izkušenj in raziskav. Knjiga na 145 straneh ponuja celovit pregled vaj za moč, gibanje, dihanje in prehrano ter vključuje QR-kode, ki bralce usmerijo na video prikaze vaj. Priročnik ni namenjen le osebam s Parkinsonovo boleznijo, temveč tudi drugim bolnikom, starejšim in zdravim ljudem, ki želijo okrepiti telo in duha.
Knjiga stane 29 evrov, naročiti jo je mogoče preko spletne strani pingpongparkison.si ali kupiti v namiznoteniški dvorani v Dvorani Tabor.
Z učbenikom Gregor Komac dokazuje, da šport vedno znova presega meje tekmovanja in postaja čedalje močnejše orodje za zdravje.