Gasilska zveza Ribnica letos praznuje 70 let delovanja, društvo – PGD Ribnica – pa 140 let. Ti obletnici hkrati predstavljata tudi spominsko leto 2025 v Občini Ribnica, ki so ga obeležili s slavnostno sejo, nagovori pristojnih predstavnikov ter podelitvijo številnih priznanj.
Del slovesnega protokola je bilo tudi odprtje razstave Na pomoč, dan pozneje v ribniškem gradu. Razstava je posvečena pogumu, srčnosti in predanosti gasilcev – jubilantov. Pripravil jo je Muzej Ribnica v sodelovanju z Gasilsko zvezo Ribnica (GZ) in PGD Ribnica. Vrhunec praznovanja GZ je sledil naslednji dan, z mimohodom 200 uniformiranih gasilcev, gasilk in gasilske mladine s kar 31 prapori ter osrednjo prireditvijo v ribniškem gradu in veliko veselico zvečer.
Tudi film
Gasilci so jubilej počastili tudi s pripravo kratkega filma, ki ga je zasnovala scenaristka in režiserka Andreja Škrabec. Osrednje vloge so bile zaupane članom skupine Dramšpil. Za osrednji dogodek so izbrali enega najbolj prepoznavnih v zgodovini ribniškega gasilstva – Dan gasilcev Jugoslavije leta 1982, ki je potekal prav v Ribnici.

Leto gasilstva v GZ Ribnica pa s tem še ni zaključeno. V soboto, 7. junija, bo sledila Velika gasilska parada ob praznovanju 140-letnice delovanja osrednjega PGD Ribnica, s prevzemom novega gasilskega vozila GVM in GVC 3.
»Jubileja sta tudi priložnost, da se globoko poklonimo dolgoletnemu, neprecenljivemu delu gasilk in gasilcev, ki s svojim znanjem, srčnostjo in požrtvovalnostjo vsak dan prispevajo k varnosti skupnosti,« sta v nagovoru na skupni seji poudarila Jože Andolšek, predsednik GZ Ribnica, in Blaž Mohar Radoš, predsednik PGD Ribnica.
Mladina, ki ne ugovarja in je vsem vzor
»Ponosni smo, da imamo v Sloveniji več kot 45 tisoč mladih, ki so se pridružili naši organizaciji,« je dejal Srečko Glažar, poveljnik Gasilske zveze Slovenije, in v nadaljevanju poudaril pomen vzgoje mladih: »Zanje imamo pripravljene različne programe, ki jih učijo tistega, kar današnja družba najbolj pogreša – kako prisluhniti drugemu, ne ugovarjati sogovorniku, kar je danes pogosto v drugih institucijah, ter se držati reda in discipline. Mladi pri nas ‘špricajo’ z vodo po ognju, ne pa z izostanki od pouka ali izogibanjem drugim obveznostim.«
Dodal je še, da se mladi gasilci učijo empatije in domoljubja skozi praktične primere, ne pa z – kot je dejal – »naslajanjem na družabnih omrežjih«. »Naj raje preberejo kakšno knjigo več ali prisluhnejo zgodbi starejšega gasilca,« je še povedal in izpostavil, da so jim starši in učitelji za tovrstno vzgojo glasno hvaležni.

»Obe obletnici sta pomembna dogodka v ribniški dolini,« je med drugim poudaril ribniški župan, ki se je zahvalil vsem generacijam gasilk in gasilcev, ki jih je pri njihovem delu vodila nesebična želja pomagati sočloveku.
V Gasilski zvezi 20 društev
Sodraški župan Blaž Milavec je ob tej priložnosti izpostavil tudi povezovanje znotraj gasilske organizacije: »Naših pet PGD-jev in 15 ribniških društev je ravnalo pametno in smiselno, ko se je po ustanovitvi Občine Sodražica odločilo ostati v Gasilski zvezi Ribnica. Skupno delovanje omogoča sinergijo pri izobraževanju, usposabljanju in drugih nalogah gasilske organizacije.«

Praznovanje visokega jubileja je ponovno potrdilo, da gasilstvo tudi v deželi suhe robe ni le prostovoljna pomoč v nesreči, temveč globoko zakoreninjena vrednota solidarnosti, srčnosti in pripadnosti skupnosti. Govorci so enotno poudarili pomen predanosti, tovarištva in poguma, ki gasilce povezujejo skozi generacije.
Gasilski duh, ki združuje in navdihuje, ostaja neprecenljiv steber naše družbe.
(mgć)