V torek, 15. aprila 2025, je Zavod Kočevsko organiziral Dan kočevskega turizma, namenjen razmisleku o stanju in prihodnosti turizma na območju Kočevske in širše regije. Dogodek je potekal na več lokacijah po destinaciji, delno v obliki vodenih doživetij, delno pa v obliki strokovnega posveta s predstavniki stroke, politike in lokalnih skupnosti.
Dopoldanski del je bil usmerjen k širši javnosti. Potekale so brezplačne vodene aktivnosti, kot so vodenje po mestu, ogled Bunkerja Škrilj in tematski sprehodi po gozdnih poteh. V dejavnosti so se vključile tudi predšolske in srednješolske skupine, kar kaže na zanimanje za predstavitev lokalnih vsebin mladim.
Popoldanski strokovni program je odprlo predavanje o destinacijski znamki Kočevsko, ki je poudarilo pomen enotnega trženja in identitete območja. Sledila je predstavitev kriznega načrta za primer izrednih dogodkov v turizmu – tematika, ki je v zadnjih letih vse bolj aktualna.
Osrednji del dogodka je predstavljala okrogla miza z naslovom »Regijsko povezovanje v turizmu?«, kjer so nastopili različni sogovorniki z nacionalne in lokalne ravni. Med njimi Dubravka Kalin z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Barbara Zmrzlikar iz STO, Emil Juvan z Univerze na Primorskem, Barbara Papež Lavrič iz RIC Bela krajina in Vesna Malnar Memedovič iz Zavoda Kočevsko.
Razprava se je dotaknila ključnih vprašanj: ali obstaja politična in strokovna volja za oblikovanje skupne regijske turistične zgodbe ter kdo bi moral voditi procese povezovanja. Sogovorniki so se strinjali, da je regijsko sodelovanje nujno, vendar še zdaleč ne preprosto – tako kadrovsko kot finančno.
Zadnjo besedo so imeli predstavniki občin: župani in podžupani iz Kočevja, Ribnice, Kostela, Velikih Lašč, Črnomlja in Sodražice. Ti so opozorili na realne omejitve, od razpoložljivih sredstev do konkretne izvedbene podpore, ki bi omogočila uresničevanje ciljev, zapisanih v Strategiji slovenskega turizma 2022–2028.
Dogodek se je zaključil z neformalnim srečanjem turističnih ponudnikov, ki so ob druženju izmenjali izkušnje in poglede na prihodnost regijskega turizma. Ob videnem in slišanem je jasno, da je pot do učinkovitega regijskega povezovanja dolga, a hkrati nujna, če želimo na Kočevskem razvijati turizem, ki bo trajnosten, odporen in vpet v širšo nacionalno zgodbo.