fbpx
E-UTRIP
Izpostavljeno Aktualno Novice

Da vas zaradi “privlačne” ponudbe ne bo bolela glava

V zadnjih letih se v Sloveniji soočamo z naraščajočim številom spletnih prevar, kot sta “scam” in “phishing”. Goljufi postajajo vse bolj prefinjeni, njihove metode pa težje prepoznavne. Po podatkih policije so v letu 2023 obravnavali približno 1.700 prijav spletnih goljufij, s skupno škodo okoli 27,5 milijona evrov.

Kaj sta “scam” in “phishing”?

“Scam” je splošen izraz za različne vrste prevar, katerih cilj je pridobiti denar ali osebne podatke žrtev. “Phishing” pa je specifična oblika prevare, kjer goljufi z lažnimi sporočili ali spletnimi stranmi poskušajo pridobiti občutljive informacije, kot so uporabniška imena, gesla ali podatki o kreditnih karticah.

Kako prepoznati spletne prevare?

Nepričakovani klici ali sporočila: Bodite previdni pri neznanih telefonskih klicih, zlasti iz tujine, ali sporočilih, ki zahtevajo osebne podatke ali plačila. Slovenske banke na primer ne kličejo svojih komitentov po telefonu in ne zahtevajo podatkov ali gesel preko povezav v SMS ali e-sporočilih.

Preverite URL naslove: Preden vnesete osebne podatke, preverite, ali je spletni naslov pristen. Goljufi pogosto ustvarijo lažne strani, ki so videti skoraj identične originalnim.

Preveč privlačne ponudbe: Bodite skeptični do ponudb, ki obljubljajo visoke in hitre zaslužke z minimalnim tveganjem. Investicijske prevare so v porastu, goljufi pa se pogosto predstavljajo kot strokovnjaki za vlaganje.

Slaba slovnica in nenavadni izrazi: Lažna sporočila pogosto vsebujejo slovnične napake ali nenavadne izraze, ki lahko nakazujejo na prevaro.

Zahteve po hitrem ukrepanju: Goljufi pogosto ustvarijo občutek nujnosti, da bi vas prisilili v nepremišljeno dejanje. Ne hitite z odgovori ali plačili brez temeljitega premisleka.

Kako se zaščititi?

  • Uporabljajte močna gesla: Redno menjajte gesla in uporabljajte različna za različne račune.
  • Dvofaktorska avtentikacija: Omogočite dodatno plast zaščite, kjer je to mogoče.
  • Posodabljajte programsko opremo: Redno posodabljajte operacijske sisteme in aplikacije, da se zaščitite pred znanimi ranljivostmi.
  • Izobražujte se: Bodite na tekočem z najnovejšimi oblikami spletnih prevar in delite znanje z bližnjimi.

Če postanete žrtev spletne prevare, nemudoma obvestite svojo banko in policijo ter zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronska sporočila, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se čim prej obrnite na najbližjo policijsko enoto.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki