fbpx
E-UTRIP
3 izmed avtoric - Gordana Hegić, Nina Ilič in Maja Trstenjak.
Izpostavljeno Aktualno Zanimivosti & Zabava

“Čebelarke so posebne ženske, močne so in polne ljubezni”

V soboto 7. decembra 2024 sta na Zagrebškem velesejmu vzporedno potekala dva čebelarsko obarvana dogodka: proslava 70 let Zveze hrvaških čebelarskih društev in mednarodna konferenca »Znanost in inovacije v službi razvoja sodobnega čebelarstva«.

Slovenski čebelarji so znani po svojem povezovanju in sodelovanju, ki sega tudi onkraj meja. Slavnostne obeležitve 70-letnice Hrvaške čebelarske zveze se je kot častni gost in predstavnik Čebelarske zveze Slovenije udeležil podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije gospod Anton Urek.

Mednarodne konference v organizaciji Hrvaškega apiterapevtskega društva pa se je udeležila apiterapevtka Nina Ilič iz Kočevja, ki je po dogovoru z Maruško Markovčič iz Mestne občine Ljubljana na konferenci predstavila urbano čebelarstvo v Ljubljani in inovativni avtorski program Apipedagogika.

NOVA KNJIGA: MOJE ČEBELE, MOJE SANJE

Konferenca se je zaključila s promocijo nove knjige z naslovom Moje pčele, moji snovi (Moje čebele, moje sanje, op.p.) predsednice Hrvaškega apiterapevtskega društva Gordane Hegić in skupine avtoric, tj. deset hrvaških čebelark (Gordana Hegić, Jadranka Luketa-Marković, Nataša Bronzović, Josipa Kujundžić, Valentina Salopek, Tanja Schleis, Romina Kanjer, Maja Trstenjak, Nikolina Kralj Vlahek, Vesna Kovačević) in ene čebelarke iz Slovenije (Nina Ilič iz Kočevja).

Urednica dr. sc. Gordana Hegić s to knjigo želi pokazati, koliko lepih in koristnih premikov na področju čebelarstva je moč ustvariti z vključevanjem žensk v to sicer pretežno moško dejavnost.

»Vsaka izmed avtoric knjige Moje pčele, moji snovi je lahko navdih ženskam v urbanih in ruralnih področjih. Njihove zgodbe pričajo, da je mogoče živeti svoje sanje,« meni Gordana Hegić, »V knjigi so zgodbe desetih žensk, članic Hrvaškega apiterapevtskega društva, predstavljamo pa tudi avtorico Apipedagogike Nino Ilič iz Slovenije, kot primer, koliko lepih in koristnih stvari lahko napravi ženska v čebelarstvu, ko ima primerno podporo.«

Gospa Hegić meni, da bi morale ženske v čebelarstvu uživati večje priznanje, saj zmorejo še vse kaj več kot peči medenjake.  Upa, da bo knjiga spodbudila čim več žensk k sledenju svojim sanjam in da bo dobila posluh pri tistih, ki so pristojni za pomoč čebelarstvu, ter zaključi: »Čebelarke so posebne ženske. Močne so in polne ljubezni. Imajo pogum živeti svoje sanje, ob tem pa ves svet naredijo lepši. Ne le skozi svoj posel, temveč tudi skozi svoje številne prostovoljske aktivnosti v svoji skupnosti. Tako kot čebele, tudi čebelarke s svojim delom ustvarjajo lepoto in dvigujejo kvaliteto življenja ljudi v svoji okolici.«

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki